Francouzský soud shledal nemocnici vinnou „nepřiměřenou zarputilostí“ při oživování novorozence

Francouzský soud shledal nemocnici v Orange v jižní Francii vinnou tím, že byla „nepřiměřeně zarputilá“ při oživování předčasně narozeného novorozence, kterému v průběhu porodu přestalo bít srdce. Personál jej začal oživovat a po 25 minutách oznámil rodičům, že dítě je mrtvé. Pokračoval však v oživování ještě nějakou chvíli  a nakonec byl proti svým předpokladům úspěšný, nicméně dítě utrpělo v důsledku traumatu mentální a fyzická poškození.

Soud, který vyvolali rodiče žalující nemocnici o odškodnění ve výši 500 tisíc Euro za to, že „násilně oživila dítě“, ač si musela uvědomit, jaké následky to bude mít, skutečně shledal nemocnici vinnou tím, že byla „příliš agresívní“ při pokusech o oživení dítěte, aniž by vzala do úvahy, že v případě úspěchu bude dítě s velkou pravděpodobností vážně poškozené. Alexandre Bertaigne, právnička zastupující rodinu, konstatovala, že je s rozsudkem spokojena a že jde o průlomové rozhodnutí, protože soud poprvé konstatoval, že „život bez uvědomění se není život“.

Informace byly převzaty z článku na LifeSiteNews.com.

Poznámka redakce: Není pochyb o tom, že skutečně jde o průlomové rozhodnutí s dalekosáhlými následky. Ovšem rozhodnutí naprosto nehumánní, které převrací na hlavu morálku i lékařskou etiku způsobem, který žádný příčetný a slušný člověk nemůže přijmout. Rozhodnutí, které defakto hraničí s výzvou po provádění „euthanasie“ či alespoň po neprovádění oživování u poškozených novorozenců.

10 Responses to Francouzský soud shledal nemocnici vinnou „nepřiměřenou zarputilostí“ při oživování novorozence

 1. xenofon píše:

  Tady je to složitější o to, že rodičům nejprve oznámili, že je dítě mrtvé. V opačném případě by nebylo co řešit a nemocnice by nic zlého nespáchala.

  Tento rozsudek v podstatě otevírá dveře lidem, jako je David Macháček z Vlastenecké fronty, kteří prohlašují, že bychom neměli v MHD uvolňovat místo těhotným ženám zřejmě nečeské národnosti. Vychází totiž z podobných předpokladů, liší se jen v tom, podle čeho dělí lidi na lepší a horší.

  Celkově se můžeme těšit na to, že časem se děti budou učit, že Osvětim byla špatná z toho důvodu, že tam byli lidé zavíráni a zabíjeni na základě etnického a rasového původu, ale jinak to bylo vlastně v pořádku, a kdyby dnes někdo postavil podobný koncentrák a zavíral tam naopak rasisty, bylo by to vlastně v pořádku.

 2. cinicius píše:

  @Xenofn: Já si nemohu pomoc, ale celý tvůj příspěvek mi připadá tak nějak z cesty…

 3. antal89 píše:

  Nic proti – ale v případě této události jsem na straně těch rodičů – nehumálním gestem je podle mne bránit Boží vůli. Jestliže už dítě jednou bylo mrtvé – tak si nebudu hrát na Boha a uvádět je v život. Je to samozřejmě problematické a dalo by se o tom polemizovat, ale v tomto případě bylo již dítě mrtvé a nešlo tomu zabránit. Víte jakou může teď to dítě mít ujmu na duši? Vždyť už bylo z části v jiné dimenzi, odkud bylo násilně vytrženo.

 4. cinicius píše:

  Antal89: Jelikož se je lékařům podařilo oživit, zjevně mrtvé nebylo. Vaše argumentace by se dala použít na jakoukoliv léčbu…

 5. xenofon píše:

  Cinicius: Napíšu to jinak. Pokud vynechám skutečnost, že dítě bylo již prohlášeno za mrtvé, připomínají mi rodiče ty lidi, kteří chtějí, aby právo narodit se a žít měli jen lidé určité rasy či etnika. Jen namísto rasy či etnika staví do role hodnotícího kritéria zdravotní stav.

  Pokud bychom tento přístup přijali, jako normu, museli bychom říct, že koncentráky byly špatné výhradně z toho důvodu, na základě čeho se tam lidi dostávali, ale zacházení s lidmi v koncentrácích samo o sobě špatné nebylo, a naopak by bylo správné koncentráky obnovit, pouze pro jinou cílovou skupinu.

  Ostatně zavírání lidí do táborů již prosazuje Frankie-33 na Signálech …

 6. cinicius píše:

  @Xenofon: To tak úplně nefunguje, tvůrce rozsudku se může ohánět stanoviskem radikálních potratářů, že dítě se nestává osobností narozením, ale až od určité fáze vývoje. Čili to jde omezit věkem/sebeuvědomněním se.

 7. xenofon píše:

  cinicius: To si nemyslím. Spíš jde o to, že nemocnice nejprve prohlásila dítě za mrtvé. Nebýt toho, asi se žádný soud nekoná. Doufám.

  Každopádně Antifáci a podobní jsou skutečně schopni argumentovat, že tím, že někdo je např. rasista, přestává být člověkem. A mám obavy, zda téhož mínění není též Obama.

 8. vonrammstein píše:

  Mám dojem, xenofone, že trpíte jakousi obsesí rasovostí, ke které své odpovědi neustále obracíte, přičemž Vám uniklo, že o ničem takovém článek vůbec není.
  K věci: Pokud se dítě podařilo oživit, nebylo mrtvé, tudíž se lékaři zachovali naprosto správně.
  Zatímco rodiče se zachovali naprosto otřesně. Dítě se mohlo narodit s nějakou-před porodem nezjistitelnou-vadou i při normálním průběhu porodu.
  Co by dělali v takovém případě? Žalovali Boha, že to dopustil??
  Stanovisko soudu je otřesné rovněž. Fakticky legalizuje utrácení slabších kusů.
  Šelma řve smíchy, že to slyším až sem.

 9. xenofon píše:

  vonrammstein: Chápu, ale jak potom mohli lékaři dítě prohlásit za mrtvé a následně jej oživovat? Pokud nevím jistě, že dítě je mrtvé (vím, že smrt je z lékařského hlediska širší pojem), neřeknu rodičům, že mrtvé je.

  Lékaři skutečně selhali. Ne v tom, že dítě oživovali, nýbrž v komunikaci.

 10. vonrammstein píše:

  Ano, tam asi k jistému pochybení v komunikační rovině došlo.
  Ale aspoň v mých očích jim to, že-sice mylně-konstatovali smrt, ale přesto to nevzdali a ještě nějakou chvíli-úspěšně-v resuscitaci pokračovali, slouží ke cti.
  Myslím, že by jim rodiče měli být vděční, ne se na nich hojit. Že je dítě poškozené a kvalita jeho života bude jiná, než si představovali, je v tuto chvíli sekundární problém.
  Nikdo, včetně lékařů, pořádně neví, jak člověk ve vegetativním stavu, který v tomhle případě asi můžeme předpokládat, cítí a prožívá.
  Podstatné je to, že je živý. Jestli mu Bůh vyměřil týden, nebo desítky let, je plně v Jeho kompetenci.
  Nikdo nemá právo do toho zasahovat. Ani lékaři, ani rodiče. Tím méně světský soud.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: