Spory okolo CCHD gradují

V USA se vyostřují spory okolo programu „Katolická kampaň pro lidský rozvoj“ (Catholic Campaign for Human Development, CCHD), který založila Americká biskupská konference v roce 1969.

Program čelí tvrdé kritice ze strany pro-life organizací, konzervativních věřících i některých biskupů, podle kterých svými granty podporuje i programy, jejichž cíle jsou neslučitelné s katolickým učením. Kritici požadují, aby byl program zásadně zreformován.

CCHD původně tato obvinění popřela s tím, že všechny granty, které udělila, byly v naprostém souladu s katolickým učením, vzápětí poté ale musela pod tíhou konkrétních důkazů přiznat, že se vyskytly jisté omyly a že faktem je minimálně to, že některé granty směřovaly či směřují k organizacím podporujícím homosexuální manželství, antikoncepci a potraty, i když dle CCHD samotné sponzorované projekty toto nezahrnovaly. Některé kritizované granty CCHD zrušila, jiné prošetřuje.

Spor o řešení skandálu CCHD rozštěpil Americkou biskupskou konferenci. Zatímco někteří biskupové ji bezvýhradně podpořili (především Roger P. Morin, biskup z Biloxi a předseda podvýboru pro CCHD), někteří tak učinili pouze s výhradami, nebo se připojili ke kritikům programu.

Čtyři biskupové oznámili, že ve svých diecézích ruší sbírky na podporu CCHD: John O. Barres (diecéze Allentown v Pensylvánii), Fabian Bruskewitz (diecéze Lincoln v Nebrasce), Robert C. Morlino (diecéze Madison ve Wisconsinu) a Robert J. Baker (diecéze Birmingham v Alabamě).

One Response to Spory okolo CCHD gradují

  1. […] americké církvi gradují spory okolo Katolické kampaně pro lidský rozvoj (CCHD), čtyři diecéze zrušily sbírky na její […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: