Lesbička pomocnou biskupkou, rozpad anglikánského společenství je již patrně neodvratný

Pomocnou „biskupkou“ episkopální církve v Los Angeles byla zvolena praktikující lesbička Mary D. Glaspool (* 1954; od roku 1988 žije se svojí partnerkou Becki Sander). Pokud získá souhlas většiny diecézí, což je dost pravděpodobné, do úřadu nastoupí 15. května příštího roku. Její zvolení je další ranou pro soudržnost anglikánského společenství, těžce zkoušeného výstřelky episkopální církve v USA, především svěcením otevřeně praktikujících homosexuálů a žehnáním homosexuálním svazkům.

Někteří představitelé konzervativního křídla episkopální církve (mimochodem již notně oslabeného odchody k alternativním partyzánským strukturám anglikánských konzervativců v Severní Americe a konverzemi ke katolicismu) v čele s Rodem Thomasem prohlašují, že po tomto je rozpad (jak episkopální církve, tak anglikánského společenství) neodvratný. Liberálové pod vedením Gilese Frasera to odmítají a nadávají jim do homofóbů.

Asi není pochyb o tom, že kontinuální úpadek a s ním související rozpad anglikánského společenství, který započal už samotným vstupem na „kluzký svah“ – udílením „kněžských svěcení“ ženám, bude i nadále pokračovat, ať už sílícími konverzemi konzervativců k rozumějším křesťanským společenstvím, nebo vytvářením a rozšiřováním partyzánských struktur konzervativců, či dokonce otevřeným rozštěpením společenství. Zvolení Glaspoolové, krom toho, že je z hlediska křesťanské tradice vyloženě absurdní, je totiž plivnutím do tváře nejen americkým konzervativním episkopálníkům, ale především světovému anglikánskému společenství, které episkopální církev poměrně nedávno právě před takovými kroky důrazně varovalo pod hrozbou „zpřetrhání svazků“.

14 Responses to Lesbička pomocnou biskupkou, rozpad anglikánského společenství je již patrně neodvratný

 1. cinicius píše:

  Zdá se, že anglikánské společenství nám už dlouho nevydrží… Měli bychom ale poděkovat episkopální církvi a jejím liberálům – dělají vše proto, aby nabídky Benedikta XVI. využilo co nejvíce euroamerických anglikánů. Není to od nich hezké? 🙂

 2. xenofon píše:

  Já bych tolik nejásal, Ignáci, dokud Benedikt nepovolí anglikánům zdobrovolnění celibátu pro diecézní kněžstvo, nemůže dojít k jejich sjednocení s katolíky …

 3. cinicius píše:

  Tím bych si nebyl tak jist…

 4. xenofon píše:

  Já bych si tím jist byl. Kdyby Vatikán totéž neumožnil křesťanům na východě Evropy, také by nebyli uniaté (řeckokatolíci) v takovém počtu a síle.

 5. […] církev v USA vykročila k rozbití anglikánského společenství, když si pro Los Angeles zvolila za pomocného biskupa praktikující lesbičku, což je přesně ten typ kroku, před kterým ji poměrně nedávno zbytek anglikánského […]

 6. Hamish píše:

  Obdivuji vsechny, kdo michaji hrusky a jabka. Mozna to stale nekomu nedochazi, tak to zopakuji – ANGLIKANI NEUDELUJI ZADNA SVECENI, pane Davide. Srovnavat postaveni jejich laickych kazatelu a platne svecenych vychodnaru je, jak jen to rici…proste nemaji narok na pozici kneze.

 7. f4 píše:

  Tohle už je několikátá jásavá zpráva o „rozpadu“ anglikánů. Jsem snad jediný, kdo nad tím nejásá?
  Jestli to správně chápu, „rozpad“ anglikánského společenství nenastává ani tak z věroučných důvodů, není zapříčiněn touhou po sjednocení s jedinou pravou svatou Církví, ale spíše v pozadí stojí hnusné předsudky, třeba odůvodněné.
  Takže od „církve“, která homosexuálům podkuřuje, k Církvi, která dělá, že neexistují…

  Promiňte, trochu jsem se rozrušil.

 8. cinicius píše:

  „Odůvodněný předsudek“ je nesmysl.

 9. cinicius píše:

  Jinak není přesné říci, že jásám, spíše se snažím i na negativních věcech najít to pozitivní…

 10. f4 píše:

  No tak jsem se blbě vyjádřil, smysl je myslím jasný.

 11. lukáš píše:

  Proč furt říkáte a píšete lesbičky,když jsou to lesby.Já také nejsem heterosexuálek.

 12. cinicius píše:

  @Lukáš: Protože je to plnohodnotný alternativní termín, dříve dokonce mnohem častější než lesba. Jsem na něj tudíž zvyklý.

 13. cinicius píše:

  Stručná zpráva na Radiu Vatikán:

  http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=12133

 14. […] zvolení „pomocnou biskupkou“ episkopální „diecéze“ Los Angeles jsme vás informovali v prosinci a jejíž volba byla v březnu potvrzena shromážděním biskupů, obdržela 15. […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: