MF Dnes taky hádá arcibiskupa

MF Dnes dnes zveřejnila článek Kdo dostane vatikánský pas, kterým vystřihla další kolo letošní oblíbené hry českých novinářů, kterou se hádání nástupce arcibiskupa Vlka stalo.

Dominik Duka

Ve svém článku favorizuje královéhradeckého biskupa Dominika Duku, kterému dává 55% šanci na úspěch. Jako další nadějní kandidáti následují: olomoucký arcibiskup Graubner a strahovský opat Pojezdný (oba 15 %), litoměřický biskup Baxant (10 %) a pražský pomocný biskup Václav Malý (5 %).

MF Dnes se v článku zároveň pokouší o věcnou analýzu předností a vlastností kandidátů, která není zcela nesmyslná, ač dle mého soudu v některých oblastech není schopna dostatečně zohlednit fakt, že církev má tochu jiná kritéria, než celá společnost (pochybuji např., že by někdo v církvi vyčítal Graubnerovi participaci na snahách o českoněmecké smíření). Jako velké faux pas vnímám, že autor článku je nejspíše přesvědčen, že úřad pražského arcibiskupa je automaticky spojen s kardinálským kloboukem.

Obrázek: Foto Dominika Duky pochází z Wikimedia Commons (viz zdrojový soubor) a je uvolněno pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.

14 Responses to MF Dnes taky hádá arcibiskupa

 1. xenofon píše:

  Automaticky s kardinálským kloboukem spojen není, avšak je to tradicí nejméně sto let. Každopádně to měl jasně napsat, že tomu tak bývá, a ne, že tomu tak bude.

 2. cinicius píše:

  Není to tradicí sto let… Kardinály nebyli arcibiskup Huyn (1916-1919) ani arcibiskup Kordač (1919-1931), Beran dostal titul kardinála až po 18 letech (i když on byl zvláštní případ), Vlk po třech letech. Rozhodně se nedá říci, že by arcibiskup pražský musel být automaticky jmenován kardinálem, byť ano, je to dost pravděpodobné, že časem se jím stane.

 3. Jana Solem píše:

  Prosim o pouceni. Vlk je primas cesky, Graubner primas moravsky. Proc by se mel Graubner stehovat do Prahy? Copak je prazska arcidieceze „vyssiho radu“? Nechapu. Je k tomu nejaky historicky precedens, ze se o tom vubec spekuluje?
  V Olomouci byvali ostatne taky kardinalove (spousta)a titul olomouckeho biskupa mivali i cisarsti synove (napr. Leopold Wilhelm). Urad biskupu olomouckych se mi jevi aspon od dob Ditrichstejnovych az zhruba do zacatku 20. stoleti politicky a hospodarsky vyznamnejsi nez urad prazsky.

 4. cinicius píše:

  @ Jana Solem:

  Významnější je samozřejmě pražský úřad, pražský arcibiskup je primas český (tj. první mezi biskupy v celé ČR), zatímco olomoucký arcibiskup je pouze metropolita moravský (formální hlava Moravské církevní provincie). Faktem ale je, že jde o postavení spíše formální, bez reálných pravomocí.

  Je pravda, že za husitství a za Ditrichštejna olomoucký biskup zastínil pražského arcibiskupa (za husitství už proto, že žádný arcibiskup nebyl), ale to bylo jen velmi dočasné. Jinak to neplatilo, snad až dnes, kdy je Graubner šéfem České biskupské konference a jako takový částečně zastiňuje stárnoucího Vlka.

  Pokud jde o precedenty – bylo by to velmi neobvyklé, naposled se stěhoval pražský arcibiskup (Lev Skrbenský z Hříště) do Olomouce – za první světové války z vůle císaře, který ho v Praze nechtěl. Myslím, že to byla asi jediná výměna mezi těmito arcibiskupskými stolci.

 5. xenofon píše:

  Jana Solem: Graubner je metropolita moravský. Primas je celého státu, metropolita určité církevní provincie, třeba v Polsku je hned 15 provincií.

 6. xenofon píše:

  cinik: S tím Kordačem to víš jistě, já jsem se setkal s „kardinál Kordač“. Mj. žiju ve městě, kde má příbuzné …

 7. xenofon píše:

  Každopádně podle těchto stránek též nebyl kardinál. Což by mj. znamenalo, že nebyl prvním českým kardinálem z lidu (tedy ne šlechtického původu).

 8. xenofon píše:

  Každopádně podle těchto stránek též nebyl kardinál. Což by mj. znamenalo, že nebyl prvním českým kardinálem z lidu (tedy ne šlechtického původu).

  http://www.gcatholic.com/dioceses/diocese/prah0.htm

  Byl František Sáleský Bauer šlechtického původu? Pokud ne, byl by prvním kardinálem z lidu on, pokud ano, potom by to byl Karel Kašpar.

 9. cinicius píše:

  Kordač nebyl kardinál. Poštěkal se s nunciem a Řím s ním nikdy nebyl příliš spokojen (proto taky nakonec rezignoval).

 10. Jana Solem píše:

  Dekuji za odpovedi, ale presvedcena nejsem. Graubner je primas moravsky, protoze ten urad se vaze k „zemi“, historickemu uzemi a nikoliv k republice, ktera je pohybliva – Ceskoslovensko, Ceska republika, kdovi co za sto let…

 11. cinicius píše:

  @Jana Solem: Ať už jste či nejste přesvědčená, píšete nesmysly. Primas je titul, který se váže k celému státu – máme primase polského pro Polsko, primase maďarského pro Maďarsko a primase českého pro ČR. Primas moravský neexistuje.

  Graubner je „metropolitou moravským“ – jako formální hlava Moravské církevní provincie (tj. uskupení arcidiecéze olomoucké a diecézí brněnské a ostravsko-opavské). Nicméně pokud se sejdou biskupové celé ČR, z ceremoniálního hlediska je olomoucký arcibiskup až č. 2, po arcibiskupovi pražském, protože ten je nejen „metropolita český“ (formální hlava České církevní provincie) ale také „primas český“ – formální hlava církve v ČR. Tak to prostě je.

  Všiměte si, že ve výčtu běžně uváděných titulů se u našich arcibiskupů uvádí „arcibiskup pražský a primas český“ a „arcibiskup olomoucký a metropolita moravský“.

  Nicméně je nutno dodat, že metropolita i primas jsou dnes převážně pouze prestižní a ceremoniální tituly, které se jne málokdy pojí s nějakými reálnými pravomocemi. Dříve tomu bylo jinak, ale dnes se pravomoce přestěhovaly buďto k jednotlivým biskupům, nebo do Říma. V některých výjimečných případech pak také na biskupské konference.

 12. Jana Solem píše:

  Zkuste si vyhledat na internetu kombinaci slov Graubner primas moravsky.
  „Při udělování ceny byl Graubnerův přínos ústy prezidentského kancléře popsán slovy: „Mons. Jan Graubner patří k čelným představitelům římskokatolické církve naší země. Jako arcibiskup olomoucký a primas moravský se zasloužil…“
  Pise presidentska kancelar rovnez nesmysly?

 13. cinicius píše:

  Ano, Prezidentská kancelář v tomto případě napsala totální nesmysl. Všiměte si, jak málo ten pojem na internetu je a většinou je zdrojem právě tohle kolosální faux pas Prezidentské kanceláře.

 14. solipso píše:

  Každopádně jestli to bude Duka, tak potěš. Nejlepší by bylo poslat sem někoho ze zahraničí, třeba Tissiera de Mallerais.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: