Jsme bohatší o pět světců a šest blahoslavených

19. prosince se Benedikt XVI. setkal s Kongregací pro svatořečení a podepsal řadu jejích dekretů. Seznam oficiálně uznaných světců je bohatší o pět světců a šest blahoslavených, z nichž nejznámější je mučedník Jerzy Popiełuszko.

Dále byly deseti osobám přiznány heroické ctnosti (mimo jiné papežům Piu XII. a Janu Pavlu II. a Mary Ward, zakladatelce Anglických panen) a byla uznána řada zázraků na přímluvu kandidátů blahoslavení a svatořečení. Podrobněji vizte na stránkách Radia Vatikán.

21 Responses to Jsme bohatší o pět světců a šest blahoslavených

 1. Hamish píše:

  To by me zajimalo, jakymi heroickymi ctnostmi Wojtyla byl obdaren…
  Synkretismus s mulahy a libani koranu ctnosti mohou byt jen tezko.
  Treskute mrazive jaro Cirkve:(
  Jak dlouho jeste, Hospodine?

 2. jjstodola píše:

  Pravda, být náměstkem Kristovým, políbit korán a domnívat se, že takový akt není přinejmenším pohoršením maličkých, když ne něco horšího, opravdu vyžaduje víru v heroickém stupni. Akorát nevím, jestli půjde o víru křesťanskou.

  Papež Jan Pavel II. se očividně dopustil několika prohřešků proti víře, které neodiskutovatelně spadaly pod hřích pohoršení (v lepším případě pohoršení maličkých, v horším případě prostého pohoršení). Jsou-li mu připisovány heroické ctnosti, pak nevěřím, že Kongregace pro svatořečení pracuje poctivě.

 3. cinicius píše:

  Ehm, nepatří rozhodování papeže v těchto věcech (uznání heroických ctností a podobně) do sféry neomylných rozhodnutí?

 4. pavel-v píše:

  Deo gratias!

  • jjstodola píše:

   Já jsem pohoršen a je otřesena má důvěra v práci Kongregace pro svatořečení. Laskavě žádám čtenáře, aby sem nevkládali své vítězné výkřiky a raději se zamysleli, co symbolizuje, když náměstek Kristův POLÍBÍ KORÁN. Jsem maličký a jsem pohoršen a chci, aby mi někdo vysvětlil, proč bych pohoršen být neměl. Děkuji.

  • jjstodola píše:

   Dříve při procesu svatořečení pracoval tzv. ďáblův advokát, který shromažďoval eventuelní negativní informace o světci. Papež, který polibkem koránu před miliony věřících postavil tuto knihu na roveň Evangeliu, čehož se různí heretici chytili, ani takového advokáta nepotřebuje. Jeho skutky jsou příliš zřetelné. Existuje nějaké vysvětlení tohoto činu, které by papeže ospravedlnilo? Existuje ospravedlnění, že papež dobrovolně učinil, kvůli čemu umírali tisíce mučedníků, aby učinit nemuseli? Pokud ano, pak stejně zůstává pohoršení maličkých, kteří to nechápou, a velké škody na duších, které tento matoucí akt vykonal.

   Prosím, ty, co zde píšou „deo gratias“, aby mi to vysvětlili, jsem totiž maličký a jsem pohoršen.

  • jjstodola píše:

   Postulátor kauzy Pia XII. O. Peter Gumpel SJ pro Vatikánský rozhlas řekl, že “zmíněný dekret neznamená, že někdo byl neomylný ve všech svých rozhodnutích, ani to, že dotyčný neměl žádnou nedokonalost. Dekret říká jen tolik, že dotyčná osoba vždycky jednala s dobrými úmysly ve shodě s nejlepším věděním a svědomím, po poradě s odpovědnými osobami a skrze modlitbu a spojení s Bohem v duchu zásady “mohu to učinit anebo to nemohu učinit”, tvrdí O. Gumpel (Radio Vatican)

   Stává se, že člověk veden dobrými úmysly udělá chybu. Políbení koránu papežem spojené s dobrými úmysly si dovedu představit jen tak, že zároveň vedle dobrých úmyslů bylo přítomno i zatemnění mysli. Jiné ospravedlnění mne nenapadá…

 5. solipso píše:

  Osobně si myslím, že JP2 některými heroickými ctnostmi bezpochyby oplýval. Pouze je nebylo možno snadno rozpoznat v záplavě pohoršení, které svým pontifikátem věřícím dával. Byl to papež spíše pro nevěřící než pro věřící – tomu také odpovídá stupeň jeho popularity u každé za těchto skupin. Pokud bude svatořečen, tak prostě především za to, že se dokázal zalíbit lidem. Bude v nebi sedět po pravici Obamově.

  • pavel-v píše:

   „Bude v nebi sedět po pravici Obamově.“

   Docela slušná dávka nenávisti.

   • solipso píše:

    To není nenávist, spíš jízlivost. Prostě jsem tím chctěl říct, že za popularitu se do nebe nechodí a ten, kdo o ni usiluje, zpravidla spláče nad výdělkem. Samozřejmě bych JP2 přál nebe, ve kterém by žádný Obama nebyl. 😉

 6. jjstodola píše:

  Cinicius, ehm, nepatří. Neomylnost se vztahuje, až na vyhlášení za svatého (nikoliv jen blahoslaveného). Podepsání, že měl někdo heroické ctnosti papežem je podobný druh stvrzení práce určité skupiny jako v případě, když papež podepsal rozhodnutí inkvizičního tribulálu proti Gallileovi. Pod neomylnost rozhodně nespadá.

 7. Hamish píše:

  Mno. tak jednotne mineni teologu o neomylnosti svatoreceni neexistuje a Cirkev se, pokud vim taky definitivne nevyjadrila.
  Dukazni bremeno je pochopitelne na strane tech, kdo Wojtylovu svatost haji. Nejde prece jen o ten koran(procpak asi v zivotopise vynechano?;(. Jde i o synkreticke Assisi, libani prstenu anglikanskeho „biskupa“ a tuny dalsich ohavnosti.
  U svotoreceni je take podstatny umysl a umysl hegeliana Ratzingera je… 😉

 8. Jashar píše:

  Vemte to prostě tak, že papežovi voněl papír, a o žádné líbání koránu nepůjde. Já si taky běžně dejchám knížek, brožur a letáků, u kterých je výrazná lahodná tisková vůně, zvláště u těch reklamních na křídovém papíře.

  • solipso píše:

   A Assisi je zlovolný komplot, kterým se ošklivá realita potměšile pokouší rozbít vznešený mýtus Jana Pavla II. – neochvějného obránce výsadního postavení katolicismu, drtícího palmenným mečem Božího Slova všechny vylhané satanské kulty…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: