Incident z půlnoční a bezpečnost papeže

Incident z půlnoční mše, kdy byl papež Benedikt XVI. stržen k zemi psychicky narušenou ženou, znovu upoutal pozornost na otázku bezpečnosti papeže.

Na počátku půlnoční bohoslužby přeskočila pětadvacetiletá Susanna Maiolo (občanka Švýcarska a Itálie) bezpečnostní bariéru a vrhla se k okolo procházejícímu papeži. Když ji nejbližší člen ochranky zachytil a strhl k zemi, chytila se v pádu za papežovo pallium a stáhla ho s sebou. Při incidentu spadl a byl zraněn kardinál Etchegaray, který byl se zlomeninou krčku stehenní kosti převezen na kliniku Gemelli. Papež nebyl zraněn a pokračoval ve svém programu.

Maiolo byla zatčena a podrobena psychiatrickým vyšetřením. Do několika týdnů by měla stanout před vatikánským soudem, nicméně jelikož jeví známky psychické poruchy, nebyla ozbrojena a nic nenasvědčuje tomu, že by chtěla papeže zranit, bude rozsudek patrně mírný, bude-li vůbec souzena. To koneckonců naznačil i mluvčí Svatého stolce Federico Lombardi, podle kterého je vatikánská justice ve věcech přehnaných projevů víry nebo náboženského poblouznění obvykle velmi mírná.

Událost vyvolala určitou kritiku papežovy ochranky, neboť dotyčná se měla ve stejném oblečení pokusit dostat k papeži již loni, tehdy ale byla ochranka rychlejší (což neznamená, že tentokrát něco zanedbala, neboť zde velkou roli hraje např. i náhoda a plánování narušitele). Vatikán oznámil, že přezkoumá model zajišťování papežovy bezpečnosti, zároveň ale dodal to, co je každému zřejmé, že vzhledem k papežově nevyhnutelnému kontaktu s věřícími není možné hrozby zcela eliminovat.

2 Responses to Incident z půlnoční a bezpečnost papeže

  1. cinicius píše:

    Radio Vatikán: Mons. Ganswein navštívil Susanne Maiolo

    http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=12251

  2. cinicius píše:

    Vatikán po vánočním incidentu posílil bezpečnost papeže

    http://www.christnet.cz/magazin/zprava.asp?zprava=18857

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: