Enormně důležité doplňovací volby v USA

19. ledna proběhnou enormně důležité doplňovací volby do Senátu Spojených států, v nichž půjde o křeslo za stát Messachusetts, které náleželo nedávno zemřelému demokratickému senátorovi Tedu Kennedymu (po jeho smrti je jako náhradník dočasně obsadil Paul Kirk).

Proč jsou tyto volby tak důležité, snad netřeba vysvětlovat, ale přesto: ztráta tohoto křesla by znamenala pro demokraty strašlivou katastrofu v podobě ztráty klíčové většiny 60 hlasů v Senátu a tím i hlavní zbraně proti republikánskému filibusteringu (s nímž mají koneckonců v některých případech vážné potíže už dnes). Taková nehoda by s největší pravděpodobností pohřbila Obamovu zdravotnickou reformu, která by prostě Senátem přes republikánské obstrukce neprošla, stejně jako řada dalších Obamových projektů.

Demokraté se ovšem mohou utěšovat tím, že v tomto případě jim toho hodně hraje do ruky. Messachusetts je spolehlivou demokratickou baštou a jejich kandidátka Martha Coakley, která je známá svými potratářskými postoji, pro něž se těší silné podpoře NARALU a Planned Parenthood, je rozhodně známějí než republikánský kandidát, dosavadní člen Senátu státu Messachusetts Scott P. Brown, který se hodlá opřít o pro-life hnutí (v Messachusetts pohříchu velice slabé) a odpůrce zdravotnické reformy.

Současné průzkumy veřejného mínění favorizují Coakley. Bylo by krásné, kdyby se to změnilo a Brown vyhrál, ale buďme féroví a řekněme si jasně – šance demokratů jsou větší. Pokud by však Brown přece jen dokázal uspět, krom výše zmíněných důsledků pro průchodnost Obamovy zdravotnické reformy a nominací propotratových soudců Senátem by to znamenalo  ještě jednu věc: že se potvrdily předpovědi o tom, že Obama může svojí nepopulární a extremistickou politikou zničit či minimálně dočasně odstavit Demokratickou stranu. Pokud by se totiž demokraté nemohli cítit bezpečně ani v Messachusetts, pak už by se nemohli cítit bezpečně nikde.

Advertisement

2 Responses to Enormně důležité doplňovací volby v USA

  1. Eva píše:

    Scott Brown bohužel není pro-life. Nemá tak vyhrocené postoje jako Coakley, která podporuje potraty naprosto bez omezení (a proto ji podporují tato dvě potratová monstra), ale přesto má k pro-life postoji hodně daleko. Mimo jiné prohlásil, že podporuje rozsudek Roe vs. Wade a hlasoval pro zákon ztěžující protestní akce před potratovými klinikami. Tamní pro-life skupina Massachussetts Citizens for Life ho podporuje jakožto menší zlo (což vyvolalo kritiku mnoha obránců života, kteří to považují za zradu pro-life ideálů), ale to nemění nic na tom, že jeho případné zvolení žádnou velkou posilou pro-life hnutí nebude. Bohužel.

    • cinicius píše:

      @Eva: Díky za doplnění. Já nikde netvrdím, že je Brown pro-life. Takového kandidáta se v Messachusetts hned tak nedočkáme. Ale v aktuální klíčové bitvě, kterou hnutí pro-life vede o zdravotnickou reformu, by byl neocenitelný spojenec.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: