CČSH oslavovala a provokovala

Církev československá husitská oslavovala 90 let od svého vzniku. Slavnostní mši vedl husitský patriarcha Tomáš Butta, oslav se zúčastnili i představitelé ostatních křesťanů, například předseda ERC Joel Ruml a plzeňský biskup Radkovský.

CČSH založila skupina odpadlických katolických kněží v čele s Karlem Farským v lednu 1920. Vrchol jejího rozvětu nastal na počátku 50. let, kdy měla velmi dobré vztahy s komunistickým režimem, v té době měla necelých 947 tisíc členů. Podle sčítání lidu z roku 2001 se k ní hlásilo necelých 100 tisíc věřících.

Rozvedená a znovu vdaná husitská biskupka Jana Šilerová využila příležitosti oslav k prohlášení, že její církev jde ve všem napřed a že doufá, že ji katolíci budou následovat i ve zrušení celibátu a svěcení žen, když mezitím všechny požadavky zakladatelů husitské církve splnila.

Nutno říci, že krom toho, že je toto prohlášení nehorázné, je také velmi nepřesné. CČSH byla v době svého vzniku natolik originální, že už prakticky neměla s křesťanstvím nic společného, pravoslavný biskup Dositej prohlásil první husitský katechismus za „panteistický katechismus, který popírá všechna křesťanská vyznání“. Aby se později vůbec mohla zařadit do širšího protestantského společenství, musela výrazně přepracovat svoji věrouku, takže současná CČSH toho má s tou původní po věroučné stránce společného nemnoho.

Musím říci, že jako katolík jsem šokován tím, že se katolický biskup účastní oslav schismatu a založení tak pochybné skupinky, jako jsou husité. Tím spíše, pokud husitští představitelé využívají těchto příležitostí k trousení podobných „mouder“.

Ignác Pospíšil

21 Responses to CČSH oslavovala a provokovala

 1. cinicius píše:

  Na druhé straně, napadá mne jedna teorie, jak přítomnost biskupa Radkovského na oslavách vysvětlit. S trochou cynismu je nutno připustit, že odchod Farského skupiny lze chápat jako pozitivum a velkou obrodu katolické církve – a tudíž jako řádný důvod k oslavám…

 2. jjstodola píše:

  Mimochodem Karel Farský nebyl ani křesťan. Je autorem prvního „československého katechismu“, kde je Kristus zařazen do řady tzv. „duchovních osobností“ vedle Buddhy, Husa, Komenského a Masaryka. Dodnes je husitské krédo de facto netrojiční. Není divu, že bývalý patriarcha Schwarz po neshodách s ostatními prominenty této „církve“ přešel rovnou k unitářům. „Křest“ ve jménu republiky, který byl údajně těmi nejpokrokovějšími „husity“ praktikován svědčí za vše.

  Abych řekl, když pozoruji tuto sektičku, nevím, jestli se mám smát či plakat, dusit smíchy či zvracet…

 3. jjstodola píše:

  Po té, co pan Trmač ze Signálů hrdě prohlásil, že je (totiž ty správné mladé) biskup Radkovský na jakési pouti ubezpečoval, že mají jeho plnou podporu pro hudební prznění liturgie, nedivím se ani jeho účasti na oslavě sekty, která v době svého vzniku svedla tolik duší na zcestí.

  Je to ostuda. Však – všeho dočasu, Pán Bůh navěky. Tuším, že to byl sv. Atanáš, který pravil, že cesta do pekla je dlážděna lebkami biskupů.

 4. Začátkem prosince jsem bp. Radkovskému zaslala jistou velmi slušně formulovanou prosbu. Ujistila jsem ho také svými modlitbami za něho a diecézi. Jsem totiž zasvěcená panna, bydlištěm sice v LT diecézi, ale v jeho diecézi často pobývám.
  Dodnes nepřišla ani krátká reakce aspoň na mail, který jsem uvedla. Kdyby aspoň odepsal, že mi nemůže vyhovět, ještě bych to akceptovala.
  Až dosud jsem se snažila vyzbrojit modlitbou a trpělivostí, ale když se dozvím, že rozvedená 2x vdaná husitská biskupka je zřejmě panu biskupovi milejší než zasvěcená panna pobývající a modlící se na území jeho diecéze, tak to už je trochu silné kafe.

 5. ivka píše:

  a to si přestavte, Kateřino, že jsem někde četla,že by mohl být českým primasem.
  Sice se o něm nyní nespekuluje,ale ostatní biskupové kromě Baxanta a Otčenáška mají máslo na hlavě všichni.
  Všichni.

 6. Martin R. Čejka píše:

  „…když mezitím všechny požadavky zakladatelů husitské církve splnila….“

  Bába má recht. Liberální papežové Církev přiblížili husitské sektě.

  • miroslav krabec píše:

   „Reformy, které tenkrát žádali kněží v roce 1920 ve Vatikánu, byly o necelého půlstoletí později na vatikánském koncilu v podstatě naplněny,“ řekla po mši ČTK biskupka Jana Šilerová. „Jako kdybychom předběhli dobu, kdybych to chtěla říct nadneseně a s trochou pýchy, jako bychom byli jakási avantgarda,“ dodala biskupka.

   Podle Šilerové před katolickou církví stojí ještě další dvě velké výzvy – dobrovolný celibát a svěcení žen. „Snad už to nebude trvat dalších 50 let,“ doplnila biskupka

 7. Taky jsem to už dříve četla, ale to naštěstí snad nehrozí, protože má 70 let pryč a nějaké zdravotní problémy. A jak vidno, ty zdravotní problémy bohužel ovlivňují asi i jeho uvažování, jinak se jeho chování vysvětlit neumím.

 8. Honza Kohoutek píše:

  „Tuším, že to byl sv. Atanáš, který pravil, že cesta do pekla je dlážděna lebkami biskupů.“
  To je tuším citát sv. Jana od Kříže.

 9. […] československá husitská oslavovala 90. výročí svého vzniku. Její chlouba a důkaz pokrokovosti, rozvedená a znovu vdaná biskupka Šilerová, využila […]

 10. Froggy píše:

  Moje babička velmi často vzpomíná na vznik pobočky CČSH v jejich vesnici. Členové si zabrali katolický kostel a velmi nechutným způsobem zneucťovali oltář a eucharistii! Neumožňovali sloužení katolických mší a vůbec nadávali všem, kdo k nim neodpadli atd. Tato pseudocírkev byla založena proti katolíkům a za velmi těžkých svatokrádeží. Byl-li pan biskup Radkovský na oslavě založení, pak musím řící, že jsem velmi zděšen!!!

  PS: Babička také vzpomíná, jak se „čechoslovákům“ smáli, co to mají za stolek místo oltáře…(no comment)

 11. vonrammstein píše:

  Biskup Radkovský také občas pořádá tzv. ekumenická setkání, na která zve jinověrce-buddhisty apod. Nikoliv ovšem proto, aby je seznamoval s katolickou věroukou. Na druhou stranu je třeba mu přiznat, že tiše toleroval (ještě před indultem) plzeňským dominikánům sloužení mše v tradičním ritu, která ani nebyla napsána v pořadu bohoslužeb. Pro mě velmi rozporuplná osobnost.

  • P. Jan Špaček píše:

   Rozporuplná osobnost? To by nás nemělo nikterak překvapit. Otec biskup František Radkovský je fokolarín… a to mluví za vše 🙂 Ještě jsem nepotkal fokolarína, který by nebyl – slušně a mírně řečeno – tak trochu (ale povětšině spíš TAK HODNĚ) rozporuplnou osobností.

  • Bohumil Šourek píše:

   Však je předsedou rady pro ekumenismus ČBK. Z toho titulu jsem mu za MONOS 10. 7. poslal dotaz, zda ekumenická bohoslužba v rámci Prague Pride je konána s vědomím Církve katolické nebo s její účastí. Dodnes neodpověděl, tak jsem to právě zaurgoval.

 12. Vianney píše:

  Pravda, že trochu „s křížkem po funuse“, protože tato aktualita je již staršího data, ale přece: Na faru CČSH u nás v lednu vyvěsili známý černý prapor s rudým kalichem. Nejen, že s původním husitstvím má dnešní CČSH již pramálo společného (jak by se takový Želivský asi koukal na ženské svěcení) a přívlastkem „husitská“ disponuje až od r. 1971, ale hlavně už máme skoro březen, a černorudá fangle nám tam stále beznadějně visí…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: