Obamova potratářská reforma v roli zombie

Špičky demokratů přišly s plánem, jak by přece jen mohly protlačit mírně pozměněnou senátní verzi zdravotnické reformy přes zákonodárné sbory. Chtějí k tomu využít proces nazývaný reconciliation (slaďování), díky kterému mohou obejít republikánský filibustering a zákon schválit bez debaty nad ním i jen pouhými 50 hlasy senátorů (+ rozhodčím hlasem Bidena).

Plán je prostý: pozměnit zákon tak, aby prošel Sněmovnou reprezentantů (se zachováním maxima propotratové agendy) a pak výše zmíněným zvláštním procesem skrz Senát. Celá věc má ale jeden háček. Proces, který hodlají použít, byl vytvořen jako mimořádný prostředek k urychlenému prosazování urgentních zákonů pro potřeby rozpočtu a pokud bude použit ke schválení zdravotnické reformy, půjde o jeho evidentní zneužití k obejití legislativních překážek, navíc v situaci, kdy velká většina obyvatel reformu v této podobě odmítá.

Nikoho proto asi nepřekvapí, že už tři demokratičtí senátoři oznámili, že takovýto krok nepodpoří (což je zatím málo, ale není ještě všem dnům konec, neboť je zde velká šance, že nezůstanou sami), a pokud mají demokratičtí reprezentanti byť i jen náznak pudu sebezáchovy, rychle se přidají. Pokud bude zdravotnická reforma schválena takovýmto podvodem, může to Demokratickou stranu zcela zničit, protože tohle jí voliči nezapomenou hodně dlouho.

Ignác Pospíšil

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: