Sdružení žen KDU-ČSL vs. Mladí křesťanští demokraté

Jak jsme již upozorňovali, Mladí křesťanští demokraté přijali 19. prosince na návrh Márie Pešekové usnesení, v němž ostře odmítají snahy o zavedení povinných 30% kvót pro přítomnost žen na kandidátkách. 30. ledna se proti tomuto usnesení postavilo svým usnesením Předsednictvo Sdružení žen KDU-ČSL, které kvóty podpořilo a vyslovilo potěšení nad tím, že 30% kvóty podpořil i předseda strany Cyril svoboda. Sdružení žen zároveň konstatovalo, že není žádnou „feministickou lobby“, ale akceptovanou součástí KDU-ČSL reprezentující zájmy a potřeby členek KDU-ČSL, narozdíl od MKD.

Předsednictvo Sdružení žen KDU-ČSL tak ve volebním roce připomnělo, proč je pro tolik katolíků (potažmo křesťanů) volba KDU-ČSL velmi obtížná až nepřijatelná – strana se sice formálně hlásí ke konzervativní křesťanskodemokratické politice, ale skutečnost je trochu podstatně odlišná a strana je silně infikovaná feminismem, radikálním socialistickým rovnostářstvím a „antidiskriminační“ ideologií. Feministickou lobby dělají feministickou lobby její názory a činy, nikoliv formální příslušnost k nějaké straně. SŽ KDU-ČSL jako komplet možná není součástí feministické lobby, ale její předsednictvo je jí zjevně skrz na skrz prolezlé. Jakkoliv SŽ KDU-ČSL může reprezentovat ženy KDU-ČSL, těžko může reprezentovat konzervativní křesťanskodemokratickou politiku, k níž se KDU-ČSL alespoň formálně hlásí, když prosazuje antidemokratické feministicko-socialistické experimenty, jako jsou kvóty pro ženy.

Koneckonců, jak Předsednictvo Sdružení žen KDU-ČSL správně poznamenává, ženy tvoří většinu členů KDU-ČSL, takže zjevně žádné kvóty nepotřebují. Jestliže nejsou ve vedení strany a na kandidátkách přítomny ve větší míře, je tomu tak buď protože je to jejich vlastní volba, nebo protože na to prostě nemají. Těm, co nechtějí kandidovat, kvóty nijak nepomohou (naopak jim způsobí problémy, protože budou více obtěžovány prosbami o to, aby kandidovaly, aby byla naplněna kvóta), ty, co na to nemají, si žádnou pomoc nezaslouží.

Ignác Pospíšil

Advertisement

11 Responses to Sdružení žen KDU-ČSL vs. Mladí křesťanští demokraté

 1. Honza Kohoutek píše:

  „je tomu tak buď protože je to jejich vlastní volba, nebo protože na to prostě nemají“
  Nebo, protože jim muži jako ty neustále říkají, aby byly doma s dětmi a na nějakou vysokou politiku se vykašlaly, a pak takové rozhodnutí vydávají za „svobodnou volbu žen“:-)

  • cinicius píše:

   Nikdy jsem neříkal ženám, aby se na vysokou politiku vykašlaly. Naopak, minulý rok jsem byl mezi těmi, co podporovali kandidaturu Márie Pešekové (mimochodem autorky onoho usnesení MKD, které kvóty odmítá) na post předsedy MKD (podlehla až v opakovaném finále po nejdramatičtější a nejdelší volbě předsedy v dějinách MKD).

   Jsem ten poslední, kdo by byl proti ženám v politice. Ale nechci ženy ponižovat kvótami a nechci podporovat ženy neschopné, které na vysokou politiku nemají a tak se tam pokouší propašovat za pomoci kvót.

 2. Maftík píše:

  Vím že se se mnou bude nesouhlasit, ale – nebude už lepší na KDU-ČSL jako na uvažovatelnou volbu zapomenout?
  http://www.voltenevyvolene.cz

 3. […] opravdu velké části KDU-ČSL, což nejspíše nebyla pravda. Každopádně  to ale vyvolalo roztržku mezi SŽ KDU-ČSL a MKD a konzervativní část lidoveckého elektorátu si udělala další poznámku na seznam důvodů, […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: