Strmilovský prolife víkend aneb Proč a jak chránit lidský život

Česká republika patří, společně například s Ruskem, k zemím, kde je většina obyvatel silně propotratově naladěna. I mnoho lidí bez vyznání však nepochybuje o tom, že situace, kdy více než 15% těhotenství končí interrupcí, není ničím pozitivním. Jen málokdo se však snaží tuto situaci aktivně změnit. Část z nich, spolu s dalšími lidmi, kteří se o danou problematiku zajímají, se setkala na letošním Strmilovském prolife víkendu.

Strmilov je patří k nejmenším městům v ČR, což pro účastníky znamenalo především ztíženou dopravní dostupnost, ve srovnání s tím, kdyby se akce konala v některém z větších sídel. K nejbližší zastávce na normálněrozchodné železnici, v Bednárečku, to je dobrých pět kilometrů, bližší úzkorozchodka funguje ve stavu zimního polospánku. Účastníci tedy byli v poslední části cesty odkázáni na autobusy a osobní automobily. O mnoho lépe nešlo ani nalézt samotný penzion Gambit, kde se měla akce konat, ale po usilovném pátrání se to všem nakonec podařilo.

Větší část účastníků se ubytovala přímo v místě konání, zbytek v kunžackém penzionu Rošáda. Večeře byly v dobrém hostinci pod náměstím. Strmilov nezískal svůj název náhodně, celý je vystavěn ve strmém kopci. To poznal každý účastník jak při cestě z penzionu do hostince, tak při pohybu po samotném Gambitu. Jinak bylo ovšem prostředí velice příjemné, příjemnou skoro až domácí atmosféru dokreslovala kamna na dřevo, ve kterých lze i opékat vuřty a klobásy.

První přednášky, na téma eutanázie se ujal ředitel Občanského institutu a pravděpodobně nejznámější přednášející, Roman Joch. Připomenul především rozdíly mezi společnostmi, které si váží lidského života, jako jsou křesťané nebo někteří židé, a těch, které si jej neváží, jako starověká Sparta, či snad nacistická a komunistická diktatura. Varoval před postupným pádem na šikmou plochu ve chvíli, kdybychom eutanázii uzákonili, a na příkladu Nizozemska vysvětlil, kam až takový postup může vést.

Michaela Freiová se v další přednášce věnovala pojetí potratu, jako lidského práva. Zdůraznila, že původní pojetí lidských práv garantovaných OSN bylo přímou reakcí na hrůzy druhé světové války a snahou, aby k ničemu takovému podruhé nedošlo. Práva sociální, jako třeba na bydlení či stravu byla přidána až později, na nátlak SSSR. Varovala také před současným pojetím lidských práv, jako práv skupin obyvatel, například národnostních menšin, lidí veřejně projevujících jisté sexuální preference nebo zastávajících určité názory. Především se ovšem zaměřila na snahu prosadit potraty, jako lidské právo, v OSN, a manipulace s tím spojené. Velmi kriticky se vyjadřovala k mainstreamovým americkým médiím a postojům amerických Demokratů, zvláště Baracka Husseina Obamy.

Radim Ucháč se nejprve, a podle mého názoru nepříliš šťastně, zhostil tématu původně určeného Jiřímu Carbolovi. Po obědě s manželkou Kateřinou pokračovat o tom, jak mluvit o bioetických tématech a šířit tak ve svém okolí úctu k lidskému životu. Nejmladší přednášející Jan Vrána následně pokračoval na téma aktivit Stop genocidě a požádal o další pomoc při organizování výstav.

Navečer se zhostila Xenie Preiningerová tématu potratů z lékařského pohledu, po večeři pokračovala na téma antikoncepce. Po ní převzala štafetu Zdeňka Rybová, se svým projektem poradny Aqua Vitae.

V neděli byl nejprve v programu vyhrazen čas pro mši svatou v místním kostele, po něm pokračovala znovu Xenie Preiningerová, tentokrát na téma umělého oplodnění. Poslední přednášku měli manželé Jitka a Milan Novákovi z Ligy pár páru, na téma přirozeného plánování těhotenství. Vyprávěli především o svých vlastních životních zkušenostech a teologii těla papeže Jana Pavla II., než o samotné metodice, což lze pochopit, vzhledem k časové náročnosti a skutečnosti, že většina účastníků byla svobodných a neplánuje v dohledné době svatbu.

Celkový počet účastníků Strmilovského prolife víkendu mírně překročil čtyřicítku, s tím, že někteří se zúčastnili jen jeho části. Kromě přednášejících bych z řad významných hostů jmenoval hlavně předsedu Mladých křesťanských demokratů Petra Jurčíka a předsedkyni vlivné pražské organizace Márii Pešekovou. S celou rodinou se účastnil, ovšem jako hostitel, jihočeský předseda František Steinhauser. Většina účastníků byla mladších 25 let a přijela z Čech, naopak senioři se na akci nevyskytovali, to vše nabourává tradiční stereotyp, že proti potratům jsou především starší lidé z Moravy.

Václav David

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: