Hon na papeže a na církev

Jsem si jist, že většina katolíků je aférou spojenou se sexuálním zneužíváním zhnusena, byť si je vědoma faktu, že nejde o specifický problém církve, ale celé společnosti (i když státním školám sdělovací prostředky tolik publicity nedopřejí). Nepochybně si toho bude vědomo i odpadlické hnutí Wir sind Kirche, které ovšem obratem využilo mediální hysterie k odstartování dalšího útoku na papeže.

Ratzinger a hnutí Wir sind Kirche se nemají rádi už dlouho. Ono hnutí za „reformu katolické církve“, které si s katolickou věroukou moc hlavu nedělá, je oblíbenou hračkou a útulkem odpadlých a problematických teologů a padlých kněží a spolupracuje s organizacemi typu Catholics for Choice (Katolíci pro volbu – americká potratářská organizace), bude s prefektem Kongregace pro nauku víry vycházet dobře jen těžko.

Ti z nás, kteří si pamatují (mimochodem nepříliš úspěšnou) petici, kterou si hnutí přiložilo polínko k hysterii okolo zrušení exkomunikace biskupů FSSPX, jistě nebyli překvapeni tím, že hnutí při současném skandálu ohledně sexuálního zneužívání při první příležitosti obratem napadlo papeže, když jej nepřímo obvinilo z toho, že o něm věděl. Samozřejmě nám hnutí bude tvrdit, že nikoho nenapadá, jen klade závažnou otázku, která musí být zodpovězena. Způsob, jakým ji položilo, ovšem činí toto tvrzení poněkud nevěrohodným.

Za nanejvýš znechucující považuji, že se opět objevují lži, podle kterých Ratzinger chtěl jako prefekt sexuální zneužívání tutlat, či že nařídil, aby byly všechny případy nejprve vyšetřeny církví. Ani jedno není pravda, tato tvrzení vycházejí z totální dezinterpretace dokumentu, který v té době vydal.

Zatím si podali alespoň papežova bratra. Šéfoval ve sboru, kde se  zneužívání vyskytovalo. Sice před jeho příchodem, takže mu jeho krytí přišijí jen těžko, tak si alespoň našli jiný důvod a Georg Ratzinger se omlouval za „lehké fyzické tresty, které uděloval před zákazem fyzických trestů“.

Tak si říkám, coby člověk chudý, neměl bych využít příležitosti a dosíci slávy? Jako ministrant jsem dostal od kostelnice pár lepanců. Určitě alespoň 5-6 ze těch 8 let, co jsem ministroval. Třeba bych z toho udělal aféru s týráním a vysoudil i nějaké odškodnění. Dnešní pohanská společnost je už se svým extrémně hypertrofovaným odporem k fyzickým trestům dost blbá na to, aby mi to prošlo.

Ne, asi ne. Raději si budu vydělávat poctivě, stejně jako poctivě přiznám, že ty lepance byly zasloužené a výchovně blahodárné. A koncekonců, taky jen symbolické a maximálně mi trochu pocuchaly už tak pochybný účes. A kostelnice byla a je perfektní kostelnice a úctyhodná paní. A papežův bratr se za ty pohlavky neměl omlouvat.

Ignác Pospíšil

12 Responses to Hon na papeže a na církev

 1. Felix píše:

  Já nerozumím jedné věci: píšete „odpadlické hnutí Wir sind Kriche“ a píšete také, že toto hnutí a papež „se nemají rádi“. Už jsme tu spolu měli jakýsi dišpus ohledně rozdílu (ne)mít něco rád a oficiální postoj. Pokud totiž postoj papeže k tomuto hnutí je stjně svobodomyslný jako v jiných věcech, pak bych řekl, že papežovo „má nás rád-nerad“ asi bude tomuto hnutí ukradené. Asi jako když papež má rád nějaký způsob podávání nebo nějakou hudbu. A úzce konkrétně: nazval papež toto hnutí odpadlickým, nebo je to Váš termín?

 2. cinicius píše:

  Není mi známo, že by se papež oficiálně vyjadřoval k Wir sind Kirche. Jako prefekt Kongregace pro nauku víry ale oficiálně odmítl jeho „reformní požadavky“.

  Jinak obávám se, že pro WsK není Bendikt XVI. rozhodně dosti svobodomyslný, stejně jako celá katolická víra.

  Pokud jde o slovo odpadlický, nemám v ruce žádný dokument, který by ho tak nazýval, ale nemyslím, že ho potřebuji. To hnutí napadá řadu nezpochybnitelných součástí katolické víry, veřejně se chlubí spoluprací s potratářskými organizacemi, teologové, kteří stáli u jeho vzniku, jsou zpravidla exkomunikovaní nebo přišli o povolení vyučovat katolickou teologii. Co více je třeba vědět?

 3. Felix píše:

  Co více je třeba vědět? Víte, člověk, který žije s církví, má zájem o její stanoviska.

  • cinicius píše:

   Pokud vím, žádné stanovisko církve k WsK neexistuje. To my těžko můžete vyčítat. Nebo snad máte nějaké po ruce? Dost by mne to překvapilo, to hnutí má lokální význam (sice se chlubí přítomností na vícero kontinentech, ale významnou roli hraje pouze v Německu a Rakousku).

   Jinak překvapuje mne, že s tímto přicházíte zrovna Vy, z Vašich příspěvků pod článkem „Přijímání na ruku“ jsem měl pocit, že právě Vás v této otázce prokazatelně existující oficiální stanoviska církve pranic nezajímají, dokonce jste se rozhořčil, že o nich vůbec píšeme.

   Ale jinak, napsal jste to krásně. Dovolím si to rozšířit.

   Hnutí, které by žilo s katolickou církví, by ji nehlásalo věci v rozporu s katolickou vírou, nedružilo by se s tak odpudivými organizacemi, jako je Catholic for Choice, nepřitahovalo by tolik různé problematické teology. Taky by se asi chovalo uctivěji k papeži.

   Mohl bych pokračovat na několika stránkách. Samozřejmě, jediná autorita, která za slovém odpadlické v článku stojí, je ta moje. Což není nic moc. Pokud někdy cituji nějaké závazné dokumenty či erudované autory, dělám to tak, že to je zřejmé. Nicméně pokud máte jiný názor, bylo by dobré zmínit ho i s odůvodněním. Jak dáte dohromady katolictví a svěcení žen, potratářské organizace, svobodu svědomí v otázkách sexuality etc., jsem opravdu zvědav.

 4. Felix píše:

  Pane, s prominutím kecáte: „právě Vás v této otázce prokazatelně existující oficiální stanoviska církve pranic nezajímají, dokonce jste se rozhořčil, že o nich vůbec píšeme.“ To jsou vaše kecy. Pletete si stanoviska církve – zde říkáte, že žádné o WsK neznáte (já o WsK také žádná neznám) – a svoje názory; těch uvádíte přehršel. K minulé debatě jenom doplňuji, že zpráva na Radiu Vatikán o způsobu přijímání od Svatého otce není církevním dokumentem. Vždyť se podívejte, co jste napsal v poslední své reakci. Je to celé vaše osobní stanovisko. Zkuste myslet a přestaňte bušit kladivem.

  • cinicius píše:

   Zpráva na Radiu Vatikán jistě není církevní dokument, ale kniha biskupa a uznávaného církevního právníka, o které jsme diskutovali, se odvolávala na církevní dokumenty a oficiální vysvětlění a stanoviska kuriálních Kongregací a citovala je. A právě ty jste ignoroval a právě jejich názor byl ten, který by podle Vás laici vůbec neměli znát. Myslím, že každý si může přečíst jak ten článek

   http://cirkev.wordpress.com/2010/02/27/prijimani-na-ruku/

   tak Vaše reakce pod ním.

   Např. „Memoriale Domini“ je oficiální a platný dokument. To těžko můžete popřít.

   • Felix píše:

    Zase přesnost: „podle Vás laici vůbec neměli znát“. To přece jsem ani nenapsal, ani si to nemyslím. Je to jen pro naprostou většinu laiků marnění času tu knihu studovat – laici jsou od něčeho jiného. Ještě k tomu přijímání. Věřte, že ani po Vaší obsáhlé masáži při sv. přijímání neklekám. Přijedu-li ke Svatému Petru, před papežem si určitě kleknu. Vydá-li např. můj biskup doporučení si při sv. přijímání kleknout, budu si klekat. Nevydá-li, nebudu. Copak je to tak těžké pochopit? Pochopit, co to je církevní dokument? Co je záliba Svatého otce, co je jeho zvyk, jaký je zvyk u nás? Ale o tom všem přece nebude rozhodovat debata laiků, dokonce o tom nebude rozhodovat ani debata kněží ani biskupů. Rozhodovat o tom bude např. dekret. Copak nechápete? Ještě k WsK. Píšu, že žádný názor nemám. Mám jistě nějaké pocity. Ale copak mohou pocity určovat mé jednání. Líbí-nelíbí? Ani na současný hřmot v německu a v rakousku žádný názor nemám. Je potřeba vyčkat oficiálních stanovisek. A jak znám svou církev, ta stanoviska vydá po velice bedlivém zkoumání a uvážení. V současné době je třeba se varovat – podle mího názoru – jakékoliv ukvapenosti, jakéhokoliv rozruchu.

    • cinicius píše:

     Obsáhlé masáži? Jaké masáži? 🙂 A „Memoriale Domini“ určitě je církevní dokument, řekněte, že ne… Odkaz na to, co skutečně jste napsal, je v tom příspěvku dole.

     Pokud jde o názor a WsK:
     1) Nemyslím si, že bude někdy v Čechách tak významné, aby se mu museli věnovat čeští biskupové, nebo dokonce že by bylo tak významné, aby se mu musel věnovat papež.

     2) Narozdíl o Vás si nemyslím, že katolík „nemá mít názor a má jen čekat, až se objeví církevní dokument“. Jednak jsem přesvědčen, že biskupové i Svatý stolec mají jiné starosti, než vyrábět dokumenty, abych vždy přesně věděl, jak se chovat a co si myslet o které skupince. Podle mne má katolík nejen právo, ale i povinnost utvářet si vlastní názor. Při tomto procesu samozřejmě musí využít existující dokumenty a známé názory oficiálních struktur katolické církve. Ale tvrdit, že by neměl mít a prezentovat názor žádný, pokud přímo na tu věc neexistuje oficiální dokument, je poněkud podivné. Docela by mne zajímalo, který dokument tvrdí tohle… 🙂

 5. Felix píše:

  Jo, ještě píšete, zda mám jiný názor. Já na WsK žádný názor nemám. Varuji se subjektivismu. A až bude potřeba, abych měl názor, jistě bude k disposici vatikánský dokument, nebo dokument méno biskupa, o který se budu moci opřít.

 6. Felix píše:

  Pane, Vy jste legrační. Kde jsem řekl, že katolík „nemá mít názor a má jen čekat, až se objeví církevní dokument“? To snad ani nemá cenu komentovat. Jen bych upozornil na rozdíl mezi slovy vždycky, někdy a nikdy – příp. i mezistupně. Podobně všichni někteří žádní. Nebo všude někde nikde. Ale nic si z toho nedělejte. Vy to děláte z dobré vůle, masová média ze snahy o manipulaci. Velmi se jim to daří.

  • cinicius píše:

   No, já si nemohu pomoci, ale to, co jste napsal a jak jste to napsal, má IMHO smysl jen a pouze tehdy, pokud jste chtěl říci právě tohle. Ale pokud jste chtěl říci něco jiného, můžete to upřesnit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: