Je třeba sejmout Stupaka…

Američtí potratáři přísahají, že zničí vůdce demokratické pro-life opozice Obamovy zdravotnické reformy, reprezentanta Barta Stupaka. Volby do Sněmovny reprezentantů jsou letos v listopadu a americké potratářské organizace hromadně vyjadřují podporu a slibují finance jeho silně propotratové vnitrostranické konkurentce Connie Saltonstall.

Bart Stupak (* 1952)

Saltonstall konkurovala Stupakovi, který zasedá ve Sněmovně od roku 1993, už ve volbách před dvěma lety, ovšem za méně vypjaté atmosféry a s minimální podporou. Nyní, posílená o přívržence zdravotnické reformy a s nadějí na masívní finanční podporu celoamerického potratářského hnutí, má šance podstatně vyšší, protože demokratická strana i její voliči jsou celkově výrazně propotratoví.

Na druhé straně, všechno má svůj rub i líc. Demokraté a jejich voliči jsou sice výrazně propotratoví a i pro Obamovu zdravotnickou reformu, ovšem voliči Stupakova okrsku celkově jsou spíše proti potratům a zcela jednoznačně proti reformě. Stupaka tedy může těšit to, že Saltonstall jej sice může porazit ve vnitrostranickém boji, ale i když se jí to podaří, do sněmovního křesla po něm usedne jen ztěží.

Pro Stupaka by porážka a odchod ze Sněmovny zas až takovou osobní tragédií možná ani nebyl – nedávno řekl, že hájit život v prostředí propotratové Demokratické strany je jako „cesta živoucím peklem“. Nicméně pro-life hnutí by určitě chyběl. Když už nic jiného, držme mu alespoň palce a modleme se za něj, jako katolík to jistě ocení.

Jedno je jisté. I kdyby měly být Stupakovy dny v politice sečteny, tak pokud se mu podaří zablokovat Obamovu zdravotnickou reformu, udělá pro život a pro USA více dobrého, než kterýkoliv jiný politik za posledních 100 let.

Ignác Pospíšil

11 Responses to Je třeba sejmout Stupaka…

 1. Felix píše:

  100 let? No to jste se nechal asi unést bludičkou přání Jenom já laik bych napočítal deset, kteří udělali víc. Jo ta falešní bludička sledovačů zpráv a čekačů na rozhodující doboru zprávu, která ale ne a ne přijít, bludička, která zabraňuje vidět historii v celistvosti stovek let!

  • cinicius píše:

   @Felix: Nevím, jestli vidím historii v celistvosti stovek let, ale jsem přesvědčen, že výsledek boje o Obamovu zdravotnickou reformu a výsledek příštích prezidentských voleb v USA celosvětově ovlivní boj za život, náboženskou svobodu a svobodu svědomí odhadem tak na 50-100 let. Pokud reforma v této podobě projde (a nepodaří se ji rychle zrušit), nebo pokud bude Obama znovuzvolen, bude to velmi zlé.

 2. všd píše:

  cinik: Velice zajímavé by bylo, kdyby reforma neprošla, Demokraté postupně ztráceli sílu v Kongresu, a Obama byl přesto znovuzvolen. Podobné to bylo za Bushe.

 3. Felix píše:

  Vaše úvahy, jakkoli jsou běžné a rozumné, přece jen se mi zdají jako výraz matoucí bludičky, která zastiňuje pohled na to, jak západní civilizace (s positivními výkyvy) století za stoletím upadá, rozkládá se. My žijeme tento konkrétní čas a máme své momentální bitvy, ale zkusme se podívat na doby, kdy homosexuální jednání bylo pro společnost nechutné, na čas před tím, kdy povolení potratů bylo nemyslitelné, na čas před tím, kdy povolení rozvodů bylo nepochopitelné. A těch tristních mezimezníků je mnoho.

  • cinicius píše:

   Jak jsem už řekl, kyvadlo se blíží krajní poloze. Buďto se vrátí a nebo zvrhne.

   • Felix píše:

    Nevrátí se to, pokud lidem nebude jasné, že místo honby vpřed je třeba jít přemýšlivě čelem vzad.

   • Felix píše:

    Člověk musí být bdělý. Taky proti newspeaku, i křesťanskému. Až dodatečě jsem si uvědomil tu blbost: kyvadlo. Kdo to vymyslel? Není žádné kyvadlo. Ty mezníky, které jsem tuhle vyjmenoval, ukazují jedním směrem. A předcházel jim ještě nadpřirozený mezník – protestantská vzpoura. A blbost mnoha hierarchů, kteří ji jednak katalyzovali, jednak ji nebyli schopni vyřešit. No a pak už to šlo z nebe na zem: rozvody atd., jak jsem psal. Není žádné kyvadlo. Neříkám, že to nejde postupně vracet, ale zatím to šlo (jak jsem psal – s malými positivními výkyvy) pořád jedním směrem. Kyvadlo patří do skupiny mámivých bludiček, které jsem taky zmínil.

    • cinicius píše:

     Nemáte pravdu, nešlo to jedním směrem. Minimálně v době starověkého Říma panovala skutečnost ještě horší než dnes ve všech ukazatelích. Jinak musíte odlišovat lokálnost od celosvětovosti. Celosvětově není ten trend vůbec tak jasně patrný, to se týká pouze západního světa.

     • Felix píše:

      Zahrňte do toho ještě Abraháma …
      Ale já jsem myslel výhradně na západní civilizaci v posledním tisíciletí. Jiné civilizace mě nezajímají, nejsem etnograf. Mluvit v tomto smyslu o kyvadlu je nesmysl.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: