Quo vadis na TV Noe

TV Noe uvede v neděli 4. dubna 2010 polský velkofilm Quo Vadis, natočený podle románu spisovatele Henryka Sienkiewicze. Děj se odehrává v Neronově Římě, za časů prvotní církve a prvního velkého pronásledování křesťanů.

Osobně si myslím, že film není zas až tak excelentní, jak by si Poláci přáli, a že přečíst si román je určitě lepší. Na druhé straně, kdo román nečetl a ani na něj nebude mít v nejbližší době čas, může filmem alespoň získat představu, o čem jedno z největších děl polské literatury je, a nudit se nebude.

Abych ale čtenáře nezmátl: ten film není špatný (pomineme-li některé opravdu nepovedené triky, kterým dominuje hořící Řím z papundeklu) a výprask, který utržil od recenzentů např. na ČSFD, podle mne souvisí spíše s jeho obsahem a myšlenkami, než skutečnou kvalitou. Sám román by u nich nejspíše nedopadl o mnoho lépe.

Dole pod trailerem je ještě anketa. Nepřehlédněte ji a pokud jste film viděli, zahlasujte si.

Aktualizace: Anketa byla bohužel zablokována, protože nějaký nekalý živel si „zahlasujte si“ vyložil jako „zfalšujte si ji“.

Ignác Pospíšil

10 Responses to Quo vadis na TV Noe

 1. cinicius píše:

  Mimochodem, v pondělí bude ve 20:05 na TV Noe další zajímavý film: Tomáš Becket.

  http://www.csfd.cz/film/12873-becket/

 2. cinicius píše:

  To by mne zajímalo, kdo si dal tu práci, aby tu anketu ovlivnil. 11 hlasů pro hrůza během pár minut (když předtím za celý den přišlo 8 hlasů v úplně jiných položkách) rozhodně nebude přirozený vývoj.

 3. […] pár minut přibylo cca 50 hlasů pro do té doby drtivě prohrávající přijímání na ruku, a Jak hodnotíte film Quo Vadis, kde během pár minut přibylo 11 hlasů pro možnost Hrůza!!, která do té doby neměla hlas […]

 4. Honza Kohoutek píše:

  „výprask, který utržil od recenzentů např. na ČSFD, podle mne souvisí spíše s jeho obsahem a myšlenkami, než skutečnou kvalitou.“
  Ale houby. Vidíš za vším spiknutí nepřátel církve.
  Hele jak je hodnocena klasická adaptace:
  http://www.csfd.cz/film/27022-quo-vadis/

  • cinicius píše:

   Jenže klasická adaptace už byla ohodnocena před pár desítkami let. Recenzenti si podávají nové filmy, ale zatím ještě respektují fakt, že je něco starou klasikou a že to dostalo pár nominací na Oscara. Nový film by tak úspěšný nebyl.

   Mimochodem, ač se mi ten starý film líbí a jsou v něm dobří herci, obsahuje několik zásadních odchylek od románu, které se podle mého soudu opravdu příliš nepovedly.

   • Honza Kohoutek píše:

    „Jenže klasická adaptace už byla ohodnocena před pár desítkami let.“
    Komentujícími na CSFD těžko 🙂
    „zatím ještě respektují fakt, že je něco starou klasikou a že to dostalo pár nominací na Oscara“
    Proč by to měli respektovat?
    Ta nová adaptace se prostě nelíbila. Většina recenzentů se shodla, že to je zkrátka hodně nepovedený film. A troufám si říct, že to nebylo kvůli obsahu.

    • cinicius píše:

     Protože se bojí, že když sepsou už autoritativně dobře hodnocený starý film, tak budou vypadat neodborně. U nových jim to nehrozí.

     • Honza Kohoutek píše:

      Jaktože nehrozí? Když někdo sepsuje film, který je většinově dobře hodnocen, tak nebude vypadat neodborně? Když půjde sám proti většinovému názoru?

     • cinicius píše:

      Ne, to by vypadal jako myslící recenzent schopný vlastního názoru. 🙂 Což ale zde není důležité, protože antipatie k určitým tématům v tomto případě většinou recenzenty a širší veřejnost spojuje.

     • spitfire píše:

      A japa to? V čem se od sebe liší(odpojuje) recenzent a širší veřejnost?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: