Lech Kaczyński je mrtev

Letoun polského prezidenta v sobotu 10. března v 8:56 havaroval během přistávacího manévru u letiště u ruského města Smolensk. Lech Kaczyński, který letěl uctít památku obětí Katyňského masakru, zahynul s celým svým doprovodem, který zahrnoval jeho manželku a řadu významných představitelů Polska. Budiž čest jejich památce.

Lech Kaczyński (1949-2010)

Udávalo se, že na palubě mohlo být včetně prezidentského páru celkem 132 lidí, nakonec byl počet obětí stanoven na 96 (88 cestujících a 8 členů posádky). Mezi mrtvými byli mimo jiné:
generál Andrzej Błasik, velitel polského letectva
generál Franciszek Gągor, náčelník generálního štábu Polské armády
generál Kazimierz Gilarski, velitel varšavské posádky
generál Mirosław Miron Chodakowski, pravoslavný arcibiskup a ordinář Polské armády
Ryszard Kaczorowski, poslední polský „prezident v exilu“
admirál Andrzej Karweta, velitel námořnictva
generál Bronislaw Kwiatkowski, velitel pozemních vojsk
Janusz Kochanowski, polský ombudsman
Janusz Kurtyka, šéf polského Ústavu paměti národa
generál Tadeusz Płoski, polní biskup Polské armády
generál Włodzimierz Potasiński, veliltel zvláštních jednotek
Ryszard Rumianek, rektor Univerzity kardinála Stefana Wyszyńského
Sławomir Skrzypek, guvernér Polské národní banky
Aleksander Szczygło, šéf Národní bezpečnostní služby
Jerzy Szmajdziński, místopředseda Sejmu, jeden z předních uchazečů o úřad prezidenta pro příští období

Nabízí se otázka, jak je možné, že se tolik vojenských a politických špiček ocitlo na palubě jediného letadla – to rozhodně není obvyklé a příčí se to i těm nejzákladnějším bezpečnostním standardům.

Jako příčina nehody je ruskými zdroji předběžně udávána chyba pilota, který údajně odmítl doporučení ruských dispečerů přistát kvůli mlze na jiném letišti a při čtvrtém pokusu o přistání klesl příliš nízko a zachytil křídlem o stromy. Spekuluje se ale i o tom, že pilot už nemusel mít ve chvíli, kdy byl vyzván ke změně letiště, dostatek paliva, aby to mohl udělat, nebo že došlo k nedorozumění díky rozdílným způsobům nastavování výškoměru v Polsku a v Rusku.

Ignác Pospíšil

Foto je oficiálním prezidentským portrétem z archivu polské Prezidentské kanceláře a smí být šířena dle licence GFDL 1.2.

45 Responses to Lech Kaczyński je mrtev

 1. P. Jan Špaček píše:

  Právě jsem zaslechl tuto zprávu na ČT 24, když jsem sledoval intronizaci nového pražského arcibiskupa…

  Lech Kaczyński byl vzácný člověk, opravdový vlastenec a zbožný katolický křesťan. Čest jeho památce i ostatním tragicky zesnulým v jeho doprovodu. Requiescant in pace!

  Btw.: Jsem přesvědčen, že havárie tohoto letounu právě na území RUSKA, když letěli uctít památku mučedníků z Katyně, je ATENTÁTEM ze strany Ruska. Tomuto proradnému post-bolševickému pronárodu nelze věřit ani úsměv na rtech, který jest úsměvem jidášským…

 2. P. Jan Špaček píše:

  Smutná zpráva… Prezident Lech Kaczyński byl dobrý státník, polský vlastenec a zbožný katolík. Requiescat in pace! Další velký Polák, který zemřel v předvečer neděle Božího milosrdenství (stejně jako v roce 2005 papež Jan Pavel II.).

  Nemohu se zbavit dojmu, že se jedná o atentát ze strany ruských post-bolševiků 😦

  • predvecer B. milosrdenstvi píše:

   Jako reakci na P. J Špaček 10.4, troufám si černý humor:
   Kaplan přiměje na palubě letadla osádku k litaniím k b-žímu Milosrdenství, pak nejmenovaná osoba přidá prosbu „Miuoscz pro Rusko“
   následuje střet se zemí.
   pac.

 3. cinicius píše:

  Podle ruské strany je letiště u Smolenska v prvotřídním stavu.

  Podle vyjádření českého letištního experta Vladimíra Chupíka pro ČT je ale letiště u Smolensku pro krátké a úzké přistávací dráhy nevhodné pro přistávání tak velkých letadel. Pokus přistát na takovém letišti za mlhy, když letiště nemá navádění pro přistávání v mlze, označil za nepochopitelný.

 4. Felix píše:

  „Lech Kaczyński je mrtev“ – to se teprve ukáže (Jeszcze Polska nie zginela). Ale jak by mohl zemřít? P. Jan Špaček asi nic nepochopil, o jaký boj zde jde. Cituji z přednášky Poláka Macieje Ruczaje z února 2007:
  „Polsko po tom roce a půl je zemí velmi polarizovanou. Ona (nesmírně hluboká) polarizace se ale týká hlavně elit. V podstatě jsme se vrátili do Polska počátku 90. let, kdy se vedl boj na život a na smrt mezi „osvícenci“ a „reakcionáři“ o základní pilíře polského směřování a státního zřízení. Tentokrát za významné účastí evropských médii a politiků, kteří se poměrně nepokrytě staví na jednu stranu sporu. Co to ale znamená? Asi především to, že se v Polsku odehrává kulturní boj, tak jak ho známé z USA. Což je v podstatě důvod k radosti, protože nikde jinde v Evropě už síly latinské civilizace na takový boj nemají sílu. Je akorat otázka, zda si sami Kaczynští tento fakt zcela uvědomují.“
  A jestliže někdo nerozumí boji, který se bojuje, jak snadnou kořistí protivníka se stává?!

 5. cinicius píše:

  @Felix: Minimálně Malta je na tom ještě lépe než Polsko a já věřím, že sílu najdou i Španělsko, Portugalsko a Irsko.

  • Felix píše:

   To je Vaše přirozená víra. Promiňte, ale Vy takto věříte i stážím u nového politbyra. Malta ano, ale ta je tak malá, že je je otázkou krátkého času, než ji převálcují. Nemá na to. Já věřím jedině Vatikánu, že se vzpamatuje. Zatím tomu sice vůbec nic nenasvědčuje, ale z více důvodů v to věřím. To je podle mě jediná možnost – a to i pro Ameriku. Přiznávm, že ještě před třemi lety jsem jako Vy ještě věřil, že se Amerika může vzpamatovat. Ale sama na to nemá.

 6. Hamish píše:

  Proč tady všichni ignorují nejkatoličtější zemi Evropy LITVU?!
  Jinak bych vám, otče Špačku, doporučil studený hadr na hlavu, než začnete někoho obviňovat. Bez důkazů, pochopitelně. Zdá se vám to být hodné kněze, hodné katolíka? Fuj!
  Jakkoliv Rusko nemusím z mnoha důvodů, nikdy bych si nedovolil to, co jste tu předvedl. Je mi stydno, že musím napomínat katolického kněze a upozorňovat na základy katolické mravouky. K vám bych ke svaté zpovědi tedy nešel.

  • cinicius píše:

   Sorry, uznávám, že na Litvu jsem zapomněl.

  • Felix píše:

   Kaji se, kaji se. Milovaná Litva. Ale u ní taky záleží na Polsku.
   Jinak pro jeden konec politického spektra je Kaczynski skutečně mrtev – „Havel: Tragédie, která ovlivní dějiny Polska.“ Modleme se, aby neovlivnila. Z opačného konce: „Klaus: Odešel můj nejbližší politický přítel President republiky Václav Klaus ztratil v osobě tragicky zesnulého polského presidenta nejbližšího politického spojence a přítele.“

  • P. Jan Špaček píše:

   Děkuji, studený hadr si na hlavu dávat nepotřebuji. Ale za každým slovem, které jsem napsal, si STOJÍM.

   • vonrammstein píše:

    Myslím, že přeháníte, otče.
    Jistěže tato situace nahrává konspiračním teoriím, ale když zvážíte okolnosti, nedává to smysl.
    Daleko pravděpodobnější je verze, že se delegáti obávali zpoždění u ceremoniálu a vzhledem k tomu, že na palubě letounu byl i Andrzej Błasik, nejvyšší představitelný pozemský nadřízený všech polských pilotů, dovedu si představit, že rozkazem donutil (jistě zkušeného) pilota k nesmyslně riskantnímu manévru.
    Nevím, jestli něco řekne černá skříňka a už vůbec nevím, jestli nám média řeknou, co řekla.
    Ale atentát bych v tomhle případě vyloučil.

    • cinicius píše:

     Nejvyšší představitelný pozemský nadřízený všech polských pilotů je polský prezident, ale ani on nemá právo přinutit kapitána letadla přistát na letišti, které na to těžce není…

     • vonrammstein píše:

      Máte samozřejmě pravdu. Prezident bezpochyby je nejvyšším pozemským nadřízeným, jakožto formální velitel veškerých vojsk.
      Měl jsem na mysli PŘÍMÉHO nadřízeného, což vrchní velitel vzdušných sil asi je. Ono je vcelku jedno, kdo z jmenovaných pánů měl ten idiotský nápad. Jen se mi nelíbí představa, že by byla vina ve finále delegována na pilota, protože jsem upřimně přesvědčen, že jeho zkušenost a pud sebezáchovy by mu takový manévr nedovolily. A že byl tudíž donucen befelem.

    • Jan píše:

     Myslím, že kritické příčiny byly dvě:
     1. Rusko udává v letectví výšky v metrech, zatímco zbytek světa (včetně Polska) ve stopách. Jestliže letíte do Ruska se strojem vybaveným přístroji ve stopách, musíte si údaje z map a především z instrukcí řídících převádět pomocí tabulek. To posádku neúměrně zatěžuje a bylo to pravděpodobně spolupůsobící příčinou, proč letěli níž než měli.
     2. Kapitán byl někým nucen přistát na daném místě. Nevím, jak to je v polské armádě, ale v civilním letectví má velitel letadla absolutní moc a poslední slovo. Nikdo jej nemůže k ničemu nutit, byť by to byl samotný prezident nebo generál. Dokonce má velitel letounu právo porušit zákon, pokud to pomůže k bezpečnosti let. provozu. Každopádně byla chyba, že pravděpodobně podlehl tlakům.
     Navíc si myslím, ač jsem si o letišti nic nezjišťoval, že nebylo dostatečně vybaveno pro provoz za tak nízké dohlednosti (vojenská letiště obvykle nebývají). Je pravděpodobné, že i v tomto ohledu došlo k porušení předpisů.

 7. marus_ka píše:

  mezi oběťmi je také 7 kněží a jeden biskup.

 8. všd píše:

  P. Jan Špaček: Ta možnost tady je. Alexandr Lebeď, potenciální konkurent Putina, také zemřel při leteckém neštěstí. Ale na druhé straně, umožňuje vůbec průběh nehody, aby to bylo naschvál?

  Co se týče toho, že to ovlivní polské dějiny, to každopádně, otázka je, jak? Kaczyński mnohem více, než Putinovi, překážel Rompuyovi a dalším papalášům EU. Také Obama ho neměl v oblibě. A potom tu je jeho úhlavní nepřítel mezi evropskými státníky, Zapatero, v současnosti v čele předsednické země …

  Jedno však vím jistě, tato noc bude dlouhá hlavně v gay klubech a v sídlech vedení potratového hnutí.

  • P. Jan Špaček píše:

   Velice Vám děkuji za Váš názor. Konečně někdo, kdo připouští tuto možnost. Dříve, než jsem se stal knězem, sloužil jsem u vojenského letectva, takže něco málo o tom vím. Proto říkám, že je to možné udělat naschvál… Je více než jisté, že tak zásadový křesťan a státník, jakým zesnulý prezident Kaczyński byl, musel být trnem v oku mnoha lidem. Mnoho věcí, které vypadají jako „náhoda“, ve skutečnosti vůbec náhodami nejsou. Ze zásady na náhody nevěřím.

   Katyń jako by byla pro Poláky prokletím… Před 70 lety vyvraždění tisíců polských důstojníků, a dnes smrt elity polského národa… To musí uvažující lidi vést k zamyšlení…

   • všd píše:

    Popište, jak by to mohli nastražit? Já mám pocit, že stoprocentně by to mohly zařídit jen tehdy, mít sebevražedného agenta v letadle.

    Jenže pak bylo mnoho možností, jak vyvolat mlhu (to jde) a zmást piloty. To by sice nebylo stoprocentní, ale … Obecně však, jsou Donald Tusk, Jarosław Kaczyński nebo Radosław Sikorski Rusku více nakloněni? Ne. Mezi nejvyššími polskými politiky není žádná proruská loutka, pokud vím.

   • Jashar píše:

    Je sice docela dobře možné, že v tom je zlý úmysl, ale to se zatím neví. Rozhodně v Církvi nezastáváme princip kolektivní viny. Takovým skutkem jsou vinni vždy určití lidé, nikoliv celý národ.

    „Každý se má, pokud je to možné, snažit myšlenky, slova i jednání svého bližního vysvětlovat příznivě, aby se vyhnul opovážlivému úsudku. […]“ (KKC 2478)

    Připadá mi nesprávné daemonizovat jeden národ jako celek, i vzhledem ke svým četným temným stránkám. Je určitě mnoho Rusů, kteří byli za minulého režimu perzekuováni, cenzurováni, zavíráni, posíláni do pracovních táborů. A spousta jistě věřila v pravého Boha (nechme stranou, že patřili k rozkolníkům). Přisuzovat jim jako celku přízviska „proradný“ „post-bolševický“ a označovat je jako pronárod, kterému „nelze věřit ani úsměv na rtech, který jest úsměvem jidášským“, je podobné jako stavět nenávist k národu židovskému za to, že údajně jako celek(!) odmítl Krista a vydal k ukřižování. Vzpoměňme na svaté Simeona, Zachariáše, Jena Předchůdce, přesv. Bohorodici, svaté patriarchy, proroky a apoštoly, Jeruzalémskou sv. obec katolickou, etc.). Bylo by asi nesprávné častovat kvůli starším Sanhedrinu národ Židovský hanlivými adjektivy. Stejně tak národ Ruský kvůli zločinům bolševismu (oni z něj také nejsou nadšení) a rozšířeným mocenským ambicím (ty má kdekdo). Zkrátka Rusové nerovná se NKVD.

    • Hamish píše:

     To je presne ono.
     Pater Spacek by si zrejme rad strelil do sudetaku, napriklad, protoze jakozto Nemci, jsou kolektivne vini Druhou valkou.
     Mozna jste slouzil u letectva, otce, ale vase vyvody jsou natolik pohanskeho razu, ze se mi zda byt lepsim, abyste tam i zustal. Nez sirit svou nenavist z kazatelen a na internetu.
     Konspiracni teorie jsou taky absurditou, ale to je vedlejsi.
     Klidne si za svymi zvracenymi nazory stujte, vy vrahu svateho Vaclava. Jste prece Cech, ne?

  • Felix píše:

   Souhlasím s tím, že pro západní politbyro byl smrtelným nepřítelem. Kdyby měl před sebou pět let v úřadě, to bych nevěřil ničemu. Ale měly být volby a bylo celkem jisté, že nebude zvolen. Takže tuto možnost uvažuji až jako druhou po té, kterou jsem uvedl dole. Myslím, že Rusko v tom nejede, nanejvýš si pořádně namastí kapsu za výsledek vyšetřování příznivý pro jmenované a prachaté západní soudruhy.

 9. Felix píše:

  Že tady P. Špaček si stojí za svým slovem, taky řeknu slovo, ale nestojím si za ním – je to jen úvaha. Rusko asi má v tom prsty, ale jak: Rusi řekli, že mají přistát jinde. To my nebudeme poslouchat Rusy! A je to.
  Jinde čtu o Nord Streamu. Je tam slovo o ruském vydírání Polska. Je to ruský nebo polský plyn? Může si Rusko stavět ten plynovod, jak chce? Jo, holenci, ono nestačí stát pevně na svém. Ono se u toho musí taky myslet. A to je největší problém konservativců. Zabejčí se, strnou – a přestanou myslet. Vždyť přece tkví v dobrém, tak co?

 10. P. Jan Špaček píše:

  Vážení přátelé,
  nyní se konečně dostávám k tomu, abych mohl reagovat na výše uvedené příspěvky a abych se pokusil vše vysvětlit. Jak můžete zjistit z mého odkazu na internetové stránky Biskupství českobudějovického, dopoledne jsem sloužil (jako každou neděli) 3 mše svaté, a potom po obědě jsem ještě navštívil své nemocné farníky. Proto až nyní se dostávám k počítači.
  Je mi zde doporučován studený hadr na hlavu, objevuje se zde citoslovce „fuj“, nešli byste ke mně ke zpovědi, abych raději zůstal u letectva, než šířit svou nenávist z kazatelen a na internetu a hlavně je mi vytýkán princip kolektivní viny (jsem vrahem svatého Václava).
  Co k tomu říci? Soudíte člověka, kterého neznáte. Jsem hříšný člověk, služebník nehodný a neužitečný… Přiznávám, že jsem to přehnal s kolektivní vinou ruského národa. Vím dobře, kolik tam bylo mučedníků v gulazích za „soudruha“ Stalina. Vím, že nelze všechny házet do jednoho pytle, což jsem udělal. Mrzí mne to. Ale musím říci, že na mé rodině a na mne osobně se bolševický režim dosti podepsal. Maminka byla politickým vězněm v padesátých letech, kdy o rozsudcích rozhodovali právě sovětští poradci. Dědeček byl popraven, a já jenom za to, že jsem se v deseti letech (!) rozloučil na hřbitově za ministranty s knězem, kterého bolševický režim uštval k smrti (po odebrání státního souhlasu), jsem byl pronásledován. Nedovolili mi studovat na gymnáziu v mém rodném městě, takže jsem po roce musel studovat v menším městě vzdáleném 24 km od mého rodiště. A stále byla naše rodina sledována všemocnou StB, řízenou KGB z Moskvy! Když jsem odmaturoval, nedostal jsem se na teologickou fakultu, a tak jsem šel studovat chemii do Pardubic. Potom jsem nastoupil k vojenskému letectvu jako chemik, a až v roce 1995 (!) jsem směl konečně jít studovat na kněze.
  Lze se tedy divit, že cítím averzi vůči bolševikům? Ne, není to nenávist… všem jsem odpustil, ale zapomenout nelze… Proto pod vlivem emocí jsem použil princip kolektivní viny na Rusy jako na celek… mea culpa, mea maxima culpa.
  Konspirační teorie nepovažuji za absurditu, naopak – jsem jejich zastáncem. Mám vyhraněný názor na 11. září 2001 – jsem na základě konspiračních teorií přesvědčen, že to bylo jinak, než jak to prezentovala Bushova administrativa… ale to sem tématicky nepatří.
  Prosím, zamyslete se nad havárií toho letounu u Smolenska… Nedávno ve velikonočním oktávu jsme mohli číst v evangeliu o emauzských učednících výtku Krista Pána: „Jak jste nechápaví a váhaví uvěřit tomu všemu?“ Jinak řečeno: je normální, aby ZROVNA NÁHODOU

 11. P. Jan Špaček píše:

  spadl letoun (ještě k tomu na území Ruska), když je na palubě prezident a elita národa? Promiňte, ale na náhody tohoto typu odmítám naprosto věřit! Navštívil jsem včera některé polské weby (Rzeczpospolita a jiné), a přečetl jsem si zápisy do internetové kondolenční listiny. Kromě převažujících zápisů, ze kterých čiší bolest, slzy, zármutek a modlitby za zesnulé, je tam řada příspěvků, které naznačují zlý úmysl. Katyń je tam označována za „místo prokletí“ polského národa, a je to pravda: Před 70 lety vražda desetitisíců polských důstojníků, nyní smrt prezidenta a elity polského národa! JE TO OPRAVDU VŠECHNO JENOM NÁHODA??? Nad tímto se zamysleme, prosím…
  Nebojte se, „z kazatelny“ (lépe řečeno od ambonu) jsem dnes nenávist nešířil. Na začátku každé mše svaté, kterou jsem dnes sloužil, jsem připomenul včerejší tragickou událost, a za všechny oběti jsem se modlil a doporoučel je – právě dnes, na neděli Božího milosrdenství – do Boží náruče, aby je milosrdný a dobrotivý Bůh přijal do věčné slávy…
  Odpočinutí věčné dej jim, Pane, a světlo věčné ať jim svítí. Ať odpočívají ve svatém pokoji! A m e n .

  • Felix píše:

   Otče, především je třeba rozlišovat bolševiky a Rusy. Je potřeba také rozlišovat současný, v mnohém autoritativní (proto se takny v něčem příznivě odlišuje od zdejší tzv. demokracie, v něčem je jistě horší) režim v Rusku a bývalý bolševický režim – i když Putin a mnozí jiní sloužili SSSR a tajným. Nelze vyloučit předpoklad, že se mnozí poučili, že mnozí se snaží leccos napravit. Ohledně 11. září (a u jiných podivných akcí) jistě jsou důvody k pochybnostem, kdo ví, zda se to někdy objasní, Coventry ani dnes v Británii neodtajnili. Katyň – něco obludného. Ale oživilo to i Vendee. Kolik myslíte, že tam postříleli, a bezbranných, lidí? Tady jeden kněz ani neslyšel to slovo: Vendee. Natož ty počty. A Marsejéza je dosud státní hymnou dotyčného státu. Je-li Katyń prokletá, pak ve Vendee bylo (a je?) sídlo ďáblovo. Teď se dozvídám, že v Rusku pustí dneska film Katyň. A řeknu Vám ještě jednu věc – asi znáte ten příběh P. Cantalamessy OFMCap., jak šel kolem něho Pán a co mu řekl. Nešel kolem LK Pán, když se rozhodovalo o tom, doplnit do Polské ústavy to, co mají v ústavě negři v Dominikánské republice? Říká se tomu hvězdná hodina člověka. Hvězdná, protože se neopakuje. Víckrát nabídnuta prostě není.

   • vonrammstein píše:

    Ech. Vy mi vidíte do hlavy, člověče? Pokud ne, proč píšete to, co jsem chtěl napsat já?

    • Felix píše:

     To Vám snadno vysvětlím. O jisté věci v jistém smyslu existuje jediný pravdivý soud. Ovšem nesmírné množství (nikoliv nekonečné, protože svět je konečný) soudů nepravdivých. Takže spíše se divím těm, kteří chtěli napsat o těchto věcech v tomto smyslu něco jiného. Nakonec se ještě více divím, že je mezi ldmi, kteří si myslejí, že žijí v pravdě, tolik růzností ba různic. Spíše bych myslel, že všichni tito budou stejně smýšlet a stejně jednat. Než není tomu tak. Zřejmě proto, že si velmi mnoho lidí myslí, že že žijí v pravdě – a zdá se, že to je jeich nějvětší omyl. Buďte zdráv, příteli.

     • vonrammstein píše:

      Kolik lidí, tolik subjektivních „pravd“. Aneb kolik pluhů, tolik volů.
      Proto se různicím nepodivuji. Jen mě zaráží, proč lidé předtím, než někam napíšou svůj emotivně podmíněný názor, na chvíli nezklidní dech a myšlenky.
      Netvrdím, že se to nestává i mně. Stává. Tím spíš to ale dovedu (sebe)reflektovat.
      Pro kněze to platí násobně.
      I vy buďte zdráv, nechť Vás Duch provází.

  • vonrammstein píše:

   Chápu Vaši-jistě podloženou-nenávist k bolševikům, taky ji cítím.
   Ale opakuji: V této situaci to nedává smysl. Neposloužilo by to ani Rusům.
   Jste zřejmě mladý člověk. Necítím z Vás kněžskou pokoru, necítím odpuštění ani smíření. Já si mohu nesmiřitelnost dovolit, jsem laik.
   Připadá mi až rouhavé napomínat kněze, ale možná byste měl, otče, pečlivěji odvažovat slova.
   Pokud se objeví nějaké důkazy pro Vaši konspirační teorii, omluvím se Vám.

   • P. Jan Špaček píše:

    Ani laik by si neměl dovolit nesmiřitelnost. Já přece nejsem nesmiřitelný – ve výše uvedeném příspěvku jsem napsal jasně, že jsem to s tou kolektivní vinou ruského národa přehnal. Také jsem zdůraznil, že jsem všem těm, kteří mně a mé rodině ublížili, odpustil. To, že jsem nezapomněl, je přirozené. Odpustit lze, zapomenout nikoliv.

   • P. Jan Špaček píše:

    Ještě jsem zapomněl dodat, že zase až tak mladý nejsem. Pamatuji si, jak kolem našeho domu jely v srpnu 1968 sovětské tanky, když nás „spojenci“ přijeli „osvobodit od kontrarevoluce“. Bylo mi sice tehdy 5 let, ale ten obraz mám dodnes před sebou…

    • vonrammstein píše:

     Máte pravdu a pro změnu se omlouvám já. Psal jsem to pod vlivem emocí (což o pár příspěvků výš vtipně kritizuji) a ani jako laikovi mi nesmiřitelnost nepřísluší. Což neznamená, že ji tu a tam necítím.
     Chtěl jsem tím spíš říct, že kněžský stav je mimo jiné ustanoven k tomu, aby konflikty tišil a urovnával, než aby rozvíjel velmi konfliktní konspirační teorie.
     Jste o čtyři a půl roku starší než já, zdá se. To není takový rozdíl pro vnímání tehdejších událostí. Naše ročníky se ještě vyvíjely v kontextu generací, nikoliv generačních skupin, které se během tří až pěti let proměňují k nepoznání.
     Já Vám, kněže, to odpuštění příliš nevěřím. Myslím si (mohu se pochopitelně mýlit), že kdybyste skutečně odpustil, nemluvil byste tolik o vině. Myslím, že člověk, který vnitřně odpustil, už o tématu nemluví, protože ho má jednou provždy vyřešené.
     Neberte to, prosím,jako osobní útok.
     Jen na mě působíte dojmem velmi nevyrovnaného člověka s pořádně těžkou koulí na noze.

  • cinicius píše:

   Otče, ač si o Rusích nemyslím nic moc dobrého, tentokráte za to asi nemohou. Už z toho důvodu, že s Poláky při vyšetřování ochotně spolupracují.

 12. […] prezident Lech Kaczyński zahynul v sobotu ráno i s celým svým doprovodem, když jeho prezidentský speciál havaroval během […]

 13. […] akce Dost bylo antidiskriminace, kterou podpořil mimo jiné i náš časopis, byla z piety k obětem neštěstí ve Smolensku odložena. O novém termínu Vás budeme informovat, až bude oznámen. Následuje tiskové […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: