Dokument rady Iustitia et pax k volbám 2010

V souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2010 vydala 27. dubna rada Iustitia et pax při České biskupské konferenci dokument nazvaný Koho volit. Dluh vůči sobě nebo jiným.

Aktualizace:

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner, dosluhující předseda ČBK, se 28. dubna od výše odkazovaného textu distancoval a upozornil, že není textem mluvícím za ČBK.

Advertisement

22 Responses to Dokument rady Iustitia et pax k volbám 2010

 1. Papo píše:

  Jo, tak přesně takový text mi vůbec nevadí.. rozhodně v tom nevidím co z toho udělali na idnes http://zpravy.idnes.cz/biskup-maly-radi-krestanum-nevolte-velke-strany-fu7-/domaci.asp?c=A100427_175158_domaci_taj

  • cinicius píše:

   Paroubek je obyčejný zloděj, hulvát a antiklerikál, který stojí v čele strany, jejíž program je neslučitelný s křesťanstvím. Nic lepšího se od něj nedalo čekat. Ale všimni si, že polovina jeho argumentace je totožná s Tvojí. 🙂

 2. Nea píše:

  Paroubek je hlavně „husita“ 🙂

 3. cinicius píše:

  Přidána aktualizace – Graubner se od toho jménem celé ČBK distancoval.

 4. Felix píše:

  Doporučuji dále aktualizovat o kompletní vyjádření pana Petra Hájka.

 5. jjstodola píše:

  Škoda, že z Jeho excelence Graubnera neudělali českého metropolitu. Takto nadále zůstává metropolitou moravským. Škoda…

  • Felix píše:

   Pane doktore Malý,
   sám víte, jak často jsem něco z Vašich textů kritizoval. Ale kdybycom si z žertu obrátili na sekundu role, zvolal bych „eminenter“ – a už byste ji tam měl!
   Poznámky – a to jen na podporu:
   1. Děkuji zvláště za připomenutí středověké éry Christianitatis.
   2. Co říkáte Radě Iniustitia et bellum?
   3. Přesně tak jak tito zdejší preláti, vydávali jejich američtí kolegové předvolební memoranda, jejichž vinou zvítězil rudý Obama. Myslím si, že zdejší Rada Iniustitia et Bellum si ani po tak dlouhé době nevšimla, že pan Obama je rudý.
   4. Vyjmenováváte, co všechno nesmí být v programu, aby mohl člověk (nepíšu „katolík“) dát hlas. A končíte „atd.“ Jen bych si dovolil upřesnění: … nebo … nebo … nebo … (Totiž ty věci nejsou ve smyslu souřadném slučovacím, ale rozdělovacím; stačí jedna z nich, a strana je diskvalifikována.)
   Ještě jednou děkuji a pěkně zdravím do Brna.

 6. Felix píše:

  Aktualita.
  Bankéři sice být nemůžeme, ale ekonomii máme v malíčku
  http://www.ctk.cz/sluzby/slovni_zpravodajstvi/vseobecne/index_view.php?id=470705
  Ještě by bylo dobře něco k ropné skvrně v Mexickém zálivu.

 7. […] biskupa Radkovského je KDU-ČSL křesťanštější než TOP 09, že biskup Malý považuje za klíčovou otázku voleb zadlužování, což je ovšem jen jeho osobní […]

 8. cinicius píše:

  Článek k tématu na Postoyu.

  http://www.postoy.sk/biskup_maly_paroubek

 9. miroslav krabec píše:

  pro srovnání:
  http://crux.lightbb.com/komentao-eleison-135-n840.htm
  Komentář Eleison CXXXV (13. února 2010) Mané, thekel

  Má katolický biskup nechat stranou záležitosti ekonomiky na základě toho, že se má držet záležitostí náboženství? V žádném případě! Jak úzký pohled na náboženství musí člověk mít, aby neviděl, že ekonomika neboli umění správy hmotných statků nutných pro život se cele řídí pohledem na život, který člověk má, a že tento pohled záleží na náboženství. Neboť jak můžeme adekvátně rozumět náboženství (nebo jeho nepřítomnosti) než jako celkovému pohledu na život, kterým se člověk váže (či odmítá být vázán) k Bohu, který mu dal život?

  Jestliže si mnoho lidí dnes myslí, že ekonomika nemá nic společného s Bohem, je to jen proto, že si dříve mysleli, že Bůh není či že je bezvýznamný. A za předpokladu, že existuje život po smrti, myslí si, peklo buď neexistuje („Všichni jdeme do Nebe“) nebo není důležité („Alespoň tam budou všichni moji přátelé,“ vtipkují). Na základě těchto předpokladů následují posun ekonomiky včerejška, hospodárné ekonomiky, k ekonomice dneška, hýřivé ekonomice.

  Včera platilo: neutrácej více, než dovedeš vydělat. Šetři, nepůjčuj si, abys mohl investovat. Neřeš dluh dalším dluhem. Dnes je vlastenecké utrácet. Každý bude prosperovat, když utrácíš bez ohledu na to, co vyděláš. Nešetři, protože nečinné peníze nikomu neprospívají. Určitě si vypůjči, abys dělal profitující investice. A když ti dluhy zkysnou, vypůjči si ještě, aby ses z nich dostal.

  Tutu ekonomiku „jez-pij-a-vesel-se“ intelektualizoval zvláště vysoce vlivný britský ekonom, John Maynard Keynes (1883-1946), který jednou slavně řekl: „Nakonec všichni umřeme“. V sedmdesátých letech říkal prezident Nixon (1913-1994): „Všichni jsme teď keynesiáni“. A od sedmdesátých let je keynesiánský vzestup kontinuální až do orgií půjčování, vypůjčování a utrácení na počátku tisíciletí, což je možné jen díky tomu, že lidé se zřekli starého zdravého rozumu, který spočívá v tom, že se neutrácí více, než se vydělá, a ve vyhýbání se dluhu – „Nikomu nebuďte nic dlužni, než abyste se navzájem milovali,“ říká Slovo Boží (Řím 13,, a „Dlužník je sluhou věřitele.“ (Přís 22,7)

  Právě teď se svět vrhá do otroctví businessmanů, orgie se hroutí a toto hroucení se v žádném případě dosud neskončilo. Nezaměstnanost je mnohem vyšší, než si politici mohou dovolit připustit, leč stále shromažďují hlasy, když lidem slibují zaměstnání a bezplatné obědy. Politici stále podporují tato nereálná očekávání, díky kterým se dostali k moci, ale které u ní nebudou schopni splnit. Lidé se chystají povstat a povstávají v hněvu. Politici budou muset zahájit zahraniční války, aby odvedli pozornost lidí od domácích problémů. Válka je na spadnutí a bude následovat, dopustí-li Bůh, světovláda lichvářů. To vše proto, že lidé si mysleli, že Bůh nemá nic společného s životem a život nemá nic společného s Bohem.

  Ale viz Daniel 5,5-6 a 24-28! Bůh nás sečetl (mané), byli jsme zváženi na vahách a shledáni lehkými (thekel), náš zábavní park skončil (fares). Zbývá nám si vzít náš lék.

  Kyrie eleison.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: