O čem je a o čem není křesťanská politika

Zaujal mne příspěvek, který na své stránky vyvěsili moravskoslezští MKD a který demonstruje jejich naprosto zásadní nepochopení pojmu „křesťanská“, potažmo „křesťansko-demokratická“ politika.

V příspěvku se nachází tato zajímavá pasáž:

KV MKD MSK reaguje na první navrhované usnesení jihočeskou MKD na posledním celostátním výboru MKD takto: „Myslíme si, že priority křesťansko-demokratické politiky by měly být především v oblastech typu ekonomická krize, boj s korupcí a nezaměstnaností či hazardem.“

Pochopitelně jsem se zajímal o to, na co ten výrok reaguje, i zaslal jsem dotaz předsedovi jihočeských MKD. Bylo mi řečeno, že jihočeští MKD navrhovali, aby se MKD vymezili proti usnadňování adopcí homosexuálům a podpořili tak poslankyni Šojdrovou.

Nemohu si pomoci, ale z příspěvku/usnesení moravsko-slezských MKD je v takovémto kontextu zřejmé, že naprosto nechápou, co definuje křesťanskou politiku. Rozhodně totiž nejde o to, co vyjmenovali. Křesťanskou politiku definují křesťanské hodnoty, které uznává a hájí. K tomu, aby politik pracoval na tom, aby ekonomika pracovala, zákony fungovaly a hazard neničil zemi, nepotřebuje být křesťan. Za své tyto cíle berou (snad s výjimkou hazardu) všechny strany, proto je nesmysl se na nich profilovat, byť jsou důležité.

Křesťanské hodnoty, které definují křesťanskou politiku, jsou především rodina, ochrana lidského života od početí po smrt, vyváženost mezi ekonomicky únosnou politikou a podporou potřebných, důraz na lidská práva (ale ta skutečná, křesťansky definovaná, ne na pseudopráva hlásaná levicí, feministkami a antidiskriminační ideologií) a morálka. Toto jsou témata, na která musí křesťanská politika klást důraz, chce-li se nazývat křesťanskou a má-li ospravedlnit svoji existenci.

Tvrdí-li někdo, že tato témata nejsou důležitá, nebo jsou věcí soukromého přesvědčení – pak se tím hlásí k politice nekřesťanské.

Ignác Pospíšil

Advertisement

3 Responses to O čem je a o čem není křesťanská politika

  1. vonrammstein píše:

    Amen.

  2. cinicius píše:

    Nějakou záhadou mi vypadl poslední odstavec. Tak jsem ho tam doplnil, omlouvám se čtenářům.

  3. všd píše:

    Tak to vypadá, když v čele KV MKD stojí člověk bez vyznání. Mirka znám, je chytrý, je však spíš centrista, než křesťanský demokrat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: