Facebook jako zrcadlo hlouposti

Facebook nabízí spoustu možností, jak se pobavit a jak dát o sobě vědět. A nebo taky, jak ze sebe udělat hlupáka, jak na sebe prozradit věci, které čím méně lidí ví, tím je lépe. Nevím, jestli si uživatelé Facebooku vůbec uvědomují, jak nebezpečná je v tomto ohledu možnost okamžitě hodit na sociální síť odkaz na nějaký článek a doprovodit ho vyjádřením či možnost připojit se v oka mžiku k nějaké skupině či zafandit nějaké stránce.

Jsou chvíle, kdy nevycházím v úžasu, k čemu všemu se moji přátelé neváhají přihlásit. Nedávno jeden slušný a zapálený katolík založil skupinu „Chceme řeholní sestry v nemocnicích“, což bych i podepsal, kdyby v souhrnném infu skupiny nestálo vysvětlení, že světské sestry jsou strašně často líné a nerudné. No, tuším, že ta skupina neexistovala dlouho, takže jsem asi nebyl jediný, kdo mu poděkoval za pozvání s tím, že tohle se mi nelíbí. Nebo mu to prostě došlo. Anebo dodatečně zjistil, že má v  přátelích pěknou řádku „docela fajn sester“, které nechce urážet.

Dnes jeden mladý a nadějný „mladý křesťanský demokrat“ (nechme stranou fakt, že to křesťanský bude v jeho případě asi jen formální) se přihlásil do skupiny „Proč se ti chce celý život makat rukama a nemít peníze ? Aha, učňák“. Faktem je, že od něj mne to zas až tak nepřekvapilo. Doufám jen, že z toho vyroste. Dobře vám radím: vždycky se zamyslete, než se k nějaké skupině přihlásíte, jestli ze sebe nehodláte takhle veřejně udělat blbce.

Neříkám, že v názvu té skupiny není trocha pravdy. Ano, žijeme ve zkaženém a nespravedlivém světě, kde se poctivá práce často odměňuje méně, než nepoctivé a špatné vedení či intelektuální blouznění. Ale jednak poctivý a šikovný řemeslník si dnes u nás stále vydělá relativně dost, jednak někdo s politickými ambicemi by měl přemýšlet nad tím, jak špatný svět zlepšit, a ne hulákat hlouposti ve stylu „pojďte všichni na gympl, ať z vás něco je“. Jsou lidé spíše na intelektuální činnost a jsou lidé manuálně zruční, co se hodí na to, aby stavěli domy či opravovali traktory. Nemá smysl se cpát tam, kde pro to člověk nemá vlohy. Špatný bankéř je k ničemu stejně jako špatný zedník.

Na závěr přikládám odkaz na článek Pavla Koláře, který u příležitosti svátku Josefa Dělníka vyšel na Skleněném kostelu. Zejména bych svému mladšímu kolegovi z MKD doporučil zamyslet se nad citovaným výrokem Pia XI.:

„Žádná práce není nízká ve smyslu méněcennosti. Měřítkem práce je poctivost a užitečnost. Co by se stalo s krásným městem, kdyby nikdo nečistil jeho ulice? Mnohá kabátová dírka je ozdobena stužkou řádu, který byl majiteli udělen za vynikající dílo nebo chrabrost. Já však vám říkám, že nejkrásnějším řádem jsou mozoly na rukou…“

Ignác Pospíšil

Advertisement

21 Responses to Facebook jako zrcadlo hlouposti

 1. Hamish píše:

  Nezapomenu na historku s mons. Lefebvrem, který šel sám umývat záchody v semináři (už jako arcibiskup!), protože nikomu z ctihodných pánů kleriků se nezdála tato práce být hodná pozornosti.

 2. Nea píše:

  Přesně tak. Mě úplně deptá pohled na houfy lidí na vysokých školách, kteří se nezajímají o svůj obor ani za mák, podvádí, úskoky se dopracují k titulu, nebo se i učí, ale jsou tam jen proto, aby si do hlavy narvali něco, co považují za absurdní a čím pohrdají. Takoví lidé nás pak učí, léčí, nebo něco horšího. Pokud jde o klikání na skupiny, podle mě ti lidé se do těch skupin hlásí bez velkého uvažování, jakého charakteru ta skupina je. Facebook je vymývárna mozku a prostor pro exibicionisty, kteří nemají potenciál ani na to, čemu se v moderní společnosti říká exibicionismus. Proto jsou častými statusy a skupinami gastronomické, závislácké a jinak konzumentské.

  • Felix píše:

   Tzv. vysoké školy jsou dost přesným obrazem dnešní civilizace – jak co do studentů, tak ještě spíš co do osnov – a, vážená, zejm. co to učitelů. Kdo nic neumí, ale fakt kdo nic neumí, nutně zakotví jako učitel na „VŠ“. Tato učitelská sebranka je hrozná. Není divu, že „VŠ jsou semeništěm ne levice, ale extrémní levice – otitulovaných, sebevědomých, mediálně oceňovaných – blbů. Možná znáte nějakou výjimku potvrzující pravidlo. Já ne. A znám těch učitelů mnoho desítek. Zato znám dost nadprůměrně inteligentních lidí, kteří tam ten bo..el prostě nevydrželi, hnusilo se jim být vyžírky a dnes se poctivě živí.

  • jjstodola píše:

   Tahle věc je pro mne osobně bolestná, protože jsem byl kdysi člověk s akademickými ambicemi, dokonce jsem dva semestry učil. Ale na současné univerzitě pro mne není místo ze dvou důvodů: a) existuje silný ideologický tlak, b) úroveň vzdělávání na VŠ klesla na úroveň středních škol 90. let (je hluboko pod úrovní středních škol za první republiky). Zde jsem se zatím naposledy vyjádřil své znechucení (to už bylo v době, kdy jsem rezignoval na možnost v univerzitním prostředí působit): http://www.ikaros.cz/mesice-mlceni-mesice-unavy (viz diskuze pod článkem)
   Dnes jsem si vzpomněl na diskopříběh, v němž hlavní hrdina se učil kominíkem. Dnes by byl nepochybně vysokoškolákem.

 3. neab píše:

  Možná u nás, ne? 🙂 Já teda nepatřím mezi ty intelektuálně nadprůměrný, takže se tam stále vyžírkuju a snáším b..el. Ale všechno jednou skončí.

 4. M píše:

  Nevim, clanek se mi libi. Taky jsem musela napomenout deti v tomto duchu, ze to k cemu se pridaji, takovy budou mit profil,: AT UVAZUJI…….
  Doufam , ze si to vzaly k srdci.

 5. -tn- píše:

  Stále silnější chuť mám… odejít z FB, neb exhibicionista nejsem… :o)))

 6. Vianney píše:

  Ještě že jsem Facebooku nepodlehl. Ještě že tam nemám profil …

 7. 747 píše:

  Velmi pravdivé a hezké zamyšlení. 🙂

 8. Nea píše:

  cinicius: démonizace ne. Podle mě je Facebook zcela lidsky blbý. Ale existují možná osoby, které jej umí užívat užitečným způsobem, který máš asi na mysli. Já mezi ně nepatřím, mně osobně nesl více nagativ než pozitiv, tak jsem z něj odešla.

 9. Nea píše:

  s: děsný. Jak se teda zcela vymazat? Tím odkazem, co tam je, jsem se pouze dostala zpět, přihlásila se, účet neporušen. Tak jsem se znova deaktivovala a věru nevím, zda trvale.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: