KDU-ČSL končí ve Sněmovně

Volby skončily poměrně nečekaně: podle předběžných výsledků zvítězila sice ČSSD, získala ale nečekaně málo hlasů a její náskok před ODS je minimální. Do Sněmovny pronikly strany ČSSD, ODS, TOP 09, KSČM a VV. Jako nejlogičtější vládní spojenectví se zatím jeví koalice ODS, TOP 09 a VV.

Drtivý neúspěch utrpěla KDU-ČSL, která se nedostala do Sněmovny. Cyril Svoboda již přiznal porážku a oznámil rezignaci na post předsedy strany a urychlené svolání stranického sjezdu.

Advertisement

29 Responses to KDU-ČSL končí ve Sněmovně

 1. Jashar píše:

  Aspoň že tak. Doufám, že lidovci se vzpamatují, vykydají xindl a začnou být KONEČNĚ stranou křesťanskou.
  Ale to jsem asi příliš naivní…

  • cinicius píše:

   Každopádně KDU-ČSL je na zásadním rozcestí: čeká ji buďto radikální reforma a nebo zánik ve smyslu celostátně působící strany.

 2. Lukáš Biskupický píše:

  KDU-ČSL jsem dosud se zaťatými zuby volil pokaždé, i když jsem od ní nic kloudného nečekal. Volil jsem ji jako menší zlo, protože nebylo koho jiného volit (rozuměj takového, kdo nepůjde proti Církvi). Dnes si říkám, že je vlastně dobře, že to takto dopadlo a ona už se konečně nedostala do parlamentu. Alespoň nebudou katolíci spojováni s jednou stranou.

  • Jashar píše:

   Volí se vždy větší dobro. Zlo se nemůže stát pozitivním předmětem vůle.

   • Lukáš Biskupický píše:

    Děkuji za ponaučení. Ale pokud dám hlas malinké straničce, která nemá absolutně šanci (o které nikdo neví), je to jako bych hodil hlas rovnou do koše.

    • -tn- píše:

     Rčení „Ale pokud dám hlas malinké straničce, která nemá absolutně šanci (o které nikdo neví), je to jako bych hodil hlas rovnou do koše.“ je několik roků klišé „jak bejk“. Pefektní je jen na to, aby se lidé s menším politickým přehledem vystrašili. Což se zjevně daří. Otázkou otevřenou stále zůstává, zda tohle strašení je nebo není křesťanské.

    • Felix píše:

     Pane Lukáši Biskupický, postaví Vás před zeď a řeknou Vám, že budete volit jen toho nebo toho. Malou straničku volit nebudete. Ustoupíte tyranům? Jste svobodný člověk? Máte svůj hříšný podíl na stanovení pětiprocentní hranice? Tato hranice je Jejich vina, ne Vaše. Budete je poslouchat a budete volit jen ty velké, jak Vás ony nutí? Bude to Vaše vina, že Vás hlas propadne? Že ho ukradne někdo jiný? Proč Vás zajímá jeho zlodějna?

    • Hamish píše:

     Je to ošidné.
     TOP a VV byly před volbami taky „malé strany“.

   • pavel-v píše:

    Taky jsem volil KDU jako „nejmenší zlo“. Každý snad chápe, co je tím myšleno – že se tím nemyslí zlo jako pozitivní předmět vůle. Pozitivním předmětem vůle je v tomto případě (tj. v kontextu celých těchto voleb) volba strany, která nejvíce zamezí průchodu špatných zákonů.

   • Jashar píše:

    Přesťante se oba dva vymlouvat a přečtěte si katolickou marvouku.

   • jjstodola píše:

    Ano, ale ten vztah větší dobro – menší zlo je symetrický, pokud jsou na výběr jen varianty zlého. Předmětem mé vůle je největší dobro, které je zároveň nejmenším zlem mezi variantami.
    Takže v tomto případě je lpění na terminologii zbytečně pedantické.

    Důležité je to v případě, že člověk mezi různými stupni zla má ještě na výběr něco jiného: vůbec žádné zlo. V tuto chvíli je nutnost upozornit, že musíme volit dobro a ne zlo podstatná, protože se volba menšího zla stává výmluvou pro různé chytráky typu doktora Remeše.

    • Hamish píše:

     Nevolit vůbec žádné zlo – znamená to, že než dělat kompromisy a vybírat si stranu, která nejméně odporuje Nauce (logicky v něčem odporuje), tak raději nevolit vůbec? Nebo nejít volit je větší zlo, než dělat onen kompromis?
     Já bych to viděl na subjektivní disposici svědomí každého jednoho, proto mi přijde absurdní lidi k volbám nutit, když jim svědomí brání.

 3. Felix píše:

  Blahopřeji všem zdejším voličům menšího zla k drtivému neúspěchu.
  A mám dotaz: Bude Rudá Šojdrová předsedkyní? – je to menší zlo než Čunek i než Rudý Cyril!

 4. xenofon píše:

  Felix: Co je na Šojdrové rudého? Osobně jsem spíš pro Juránka, ale nevím jistě, zda nakonec nebude ona.

  • Felix píše:

   Podívejte se na přehled jejího hlasování – jsou jich stovky. To jen např. S Šojdrovou i Juránkem to půjde dál dolů. Ale uznávám, že lidovci jsou velcí experimentátoři, a že vyzkoušejí časem i více možností, než tyhle dvě. Jejich devízou je, že jednou to přece musí vyjít, i kdyby před tím měla být třeba stovka špatných předsedů. Ne radikální náprava programu, ale metoda pokus-omyl.
   Mně konkrétně naplňjí Vaše tři řádky tragickým poznáním – že ta hniloba lidovců tak smrdí, že ani tahle episoda je nespraví. Musí to zřejmě hnít ještě hloubš.

 5. josef píše:

  HLAVNĚ NECHTĚJÍ BÝT OZNAČENI JAKO EXTREMISTI.PROTO SE TAK NA DOPORUČENÍ KOŽENÝCH ZÁSTĚR ZBAVILY J.ČUNKA.
  Strana lidová je sistematicky likvidována z vlastních řad už od dob P.Šrámka,lidmi klonícími se k liberalismu a volnomyšlenkářství za pomoci médií.

  • Felix píše:

   Vážený pane Josefe,
   velmi jste mě překvapil svým názorem na P. Šrámka, a to proto, že tento naprosto správný názor je dosud u lidovců velmi ojedinělý a nenávistně hodnocený. Možná by mohli vybírat nového předsedu s přihlídnutím k tomuto kritériu.
   Ale ani u jejich MKD to dneska nevypadá dobře. Minulé vedení odrovnali jako třídu a srovnali se s lidovci. Mohu Vám nabídnout anekdotu z kuchyně dnešních MKD? Zde je:
   ***
   Přátelské posezení s Janou Hybáškovou již tuto neděli!
   Vydáno dne 21. 05. 2010 (28 přečtení)
   Přijměte pozvání na neformální přátelské posezení s Janou Hybáškovou s názvem „Extrabuřty s Janou“. Akce se koná v neděli 23. května 2010 od 15:00 v hospodě Na tý louce zelený (http://www.natyloucezeleny.cz/) v Praze 4 – Kunraticích.
   Můžete pozvat také své přátele a známé.
   Honza Pohaněl, předseda MKD Střední Čechy
   ***
   Znáte-li P. Šrámka, snad znáte i paní Hybáškovou.
   Prostě jak říkám, smrdí to u nich všude.

 6. Felix píše:

  ten dlouhej nick je blbě … tak to opravte, díky.

 7. Felix píše:

  Duše a hvězdy, díky!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: