Zprávy HPŽ ČR

Austrálie: Stovky potratů v pozdním stádiu těhotenství ve státě Victoria

Mexiko: Kdo nebude podávat abortivní pilulku, půjde do vězení

Jižní Korea: Soud rozhodl, že zmrazená lidská embrya nejsou lidské bytosti

Kanada: Parlament jednomyslně pro potraty

Moskva odmítla povolit pochod homosexuálů

SA: Zaměstnanci školy suspendováni kvůli rozdávání modelů plodů

Egypt: Soud nařídil koptské ortodoxní církvi povolit rozvod a opětné manželství

9 Responses to Zprávy HPŽ ČR

 1. Felix píše:

  Byla tu řeč o zrcadle, které HPŽ nastavují politkům. Napal jsem u jednoho jejich článku, že toto zrcadlo nastavují i katolické hierarchii. A ještě někomu je to zrcadlo nastaveno: Ideologům či třeba politickým filosofům, kteří donekonečna memorují své zalínadlo, že „západní civlizace je tou nejdokonalejší civilizací“, přičemž ale neřeknou, co to je ta západní civilizace – zda jejích nějaký vysněný obraz, nebo kdy a kde byla či je. A taky těm politckým filosofům nastavují zrcadlo při zkoumání, co dělat? Mnozí z nich, myslím ty v našich řadách, velebí i pochybné hodnoty i pochybné cesty jak z toho ven. Zatím nebudu jmenovat, ale v podstatě to jsou různí ti liberální konservativci, jak se sami nazývají. A někteří neblaze ovlivňují i to HPŽ.

 2. Hamish píše:

  🙂 znamenite!
  Ale ze jste volil „liberalni konservativce“ ve volbach, to je samozrejme OK.

  • Felix píše:

   Pane Hamishi, já se na Vás nezlobím. Ale asi budete nakonec přece jen muset se tošičku, jen trošičku, aby to nebolelo, zamyslet nad tím rozlišením liberálů, které jsem, jak je Vám jistě známo, nastínil, a taky nad rozlišením konservativců, které jsem sice nenastínil zde, ale už asi před dvěma roky jinade, budete-li mít zájem, dám Vám odkaz (konservativců je teba rozlišovat asopoň čtyři, ne-li více skupin). Pokud to neuvížíte, budete jednou s mými texty souhlasit a čtyřikrát nesohlasit, a pořád to nebude k ničemu. Svobodné jsem volil pro jejich aktuální, nebo aspoň kýženou liberálnost politickou, konservatismus etický a plně uvážený. Př.: dnes jsem tu někde napsal to, že připisjí svobodu (politickou, nikoliv etickou) jak otci, tak matce, tak počatému dítěti. A to dítě nemá nikdo právo je té svobody zbyvit třeba zabitím. Má svobodu se např. narodit. Spojení liberálně-konservativní se tak, ak se běžně používá, srdečně skutečně směji, neboť je to kočkopes – a Vy tomu tak jistě a správně rozumíte. Já se to pokouším vysvětlit takto: Dělej si, co se ti zachce (liberále), a přitom buď konservativní (a to ještě neříkají, co to je to jejich „konservativní“). Z toho obviňji i své některé kamarády, proto tyto kočkopsy tu nejmenuji.

   • Hamish píše:

    Nevím, proč bych měl promýšlet vaše vlastní konstrukte, díky nimž si posléze tak hezky lžete do kapcy 🙂

    Prostě tu tvoříte ateistického katolíka. Nic jiného totiž liberální konzervativec není.

    Ale já vám věřím, že časem to pochopíte.

    Pár citátů, když dovolíte:

    „Jsme pro odluku státu a církví.“
    (odsouzený blud, jak jistě víte)

    „Každý má právo se zasebevraždit,“
    (skutečně?)

    atd. atd. atd.

    Váš přístup je totiž podobný newspeaku moderních politiků. Vytvoříte si zcela nové pojmy a ty, v domění, že je každý přijme za axiomy, pak používáte ve vašem smyslu. Proč? No proto, abyste obhájil nekonzistenci ve vašem vlastním jednání a myšlení.
    Jednoduché jak facka Nicku Carterovi.
    Přijde mi proto směšné a budu se smát, pokud tu zase začnete fňukat nad středověkou Christianitas, kterou si tak vroucně přejete, že volíte liberální konzervativce, kočkopsy (díky), prasomyši, krysolety – jednoduše Svobodné.
    Ano, jsou jedním z těch menších zel, která nám letošní předvolební kampaň nabídla. Ale stále jsou zlem.
    Tož tak.

    • Felix píše:

     Vy jste sice konservativec ale takový, jimž se říká paleokonservativci. Ti jsou k něčemu konservativní, ale ani navzájem se neshodnou k čemu.
     Klasik říká: „dobře myslet, znamená dobře rozlišovat.“ A to neděláte.
     „Jsme pro odluku státu a církví.“ Zase byste měl rozlišovat v čem odluka a v čem souznění. Sice souhlasím s odsouzením toho bludu, ale nebylo v něm specifikováno, co to je odluka.
     „Každý má právo se zasebevraždit,“ ano, z politckého hlediska se to nedá zakázat, v tom musí být svoboda (příp. snad nějaké sankce ohledně pozůstalosti), z etického hlediska je to zločin. Zase byste měl rozlišovat. A co myslíte? Je správné, když sebevrazi mají katolický pohřeb? Nebo je to vada dnešních hierarců? Podle Vás?
     Opravdu Hamishi, pokud nebudete nejen v těchto věcech, ale ani v každodenním životě, rozlišovat, nebo se aspoň o rozlišování snažt a jím nepohrdat, budete podivínem. Budete mít sice svých pár přátel, s nimiž se na něčem shodnete, ale shoda bude trvat jen do doby, než přijde nějaký nový problém. Při způsobu Vaše myšlení t obvykle řeší nějaký guru, který řekne, co a jak. A to pak platí. Ach jo.

     • Hamish píše:

      Omyl, kolego, já nejsem konzervativec 🙂

      Dále pokračuje váš klasický eintopf, který se tozbíhá do tolika vedlejších cestiček, že jen dokazuje to, co už jsem zmiňoval. Nekonzistenci. Signifikantní je, že vy mi tu operujete s dobrým myšlením, když skáčete od jednoho k druhému bez jakékoliv souvislosti. Držet se jednoho tématu je nad vaše síly.
      Ano, mohl bych tu psát stránkové elaboráty, ale jednak si nejsem jistý, že by to bylo na vaší straně přivítáno s takovu odezvou, kterou bych si nejen já představoval a druhak myslím na ubohé čtenáře těchto diskusí, kteří už tak mají zřejmě oči na vrch hlavy, když se objeví v nejnovějších komentářích něco od Felixe.
      Vím, že starého psa novým kouskům nenaučíš, takže si nedělám iluze, že byste cokoliv změnil.

      Můj guru je Katolická Církev, bratře Felixi Slouko, kdo je vaším guru? Váš vlastní pomatený přístup k realitě, nebo snad něco jiného? Nevím, ptám se.
      Je totiž dost komické, jak se neustále snažíte ostatní (ale především sám sebe) přesvědčovat o tom, jak jsem já mimo a vy jste ten učený mentor, který všemu rozumí. Méně komické už je, že vaše předpovědi a úsudky se zcela míjejí s realitou mého života. Prostě na to nemáte, soudit druhé, smiřte se s tím 🙂

     • Felix píše:

      Tady už se nedá odpovědět, tak odpovídám na o stupeň vyšší úrovni. Ptáte se co je mým „guru“. Je to trochu odlišné od Vás a trochu shodné: rozum a víra. Konkrétněji: kritický (abstrahující, posuzující) rozum. Každý soud, podle mých schopností, podrobit metodické, nikoliv skutečné skepsi. Víra: jako u Vás, katolická (tj. nadpřirozená) víra. Tu je nutno rozlišovat dále její obsah: v mnoha věcech konstantní po 2000 let. V některých věcech odlišný v různých dobách (např. před a po posl. sněmu – př.: náboženská svoboda aj. aj.). Tu je nutno zase rozlišovat. Především ten výklad, který je tam i tady shodný. Pokud se nenalezne shoda, je potřeba 1. poslušnost vůči pastýřům, pokud k tomu jsou jejich vyjádření. Pokud nejsou nebo je neshoda, nastupuje kritický rozum. V naprosté většině jde o pouhá opiniones, někdy sententiae communes. Což nemůže nabourat, dle mého soudu, ctnost víry.
      Pokud jde o odkaz na N. myšlenku, děkuji za něj. Je to dlouhý text a je na něm nesmírně cenné ne závěry a kategorické soudy, ale jakoby seznam problémů. Nepamatuji si, že bych tak úplný souhr důležitých témat četl (někdy je to na přeskáčku, někdy mezi řádky, ale to nevydí). Je to, dle mého soudu vynikající podklad pro politickou diskusi. Myslím, že není vůbec důležité, že Kretschmera vyhodili – na tom snad ani jemu nezáleží, protože to je prkotina. Důležitá je debata nad tím množstvím problémů a myslím, že by se tomu měl někdo soustavně věnovat. Je to práce na mnoho měsíců i roky, ale výsledkem může být solidní program třeba těch svobodných, když ne přímo PaSu. Bez té debaty se to bue dál hádat a k ničemu to nebude. Snad PaS by měl mít skupinu, která to bude táhnout kupředu – v rozumném, ne příliš je brzdícím kontaktu se Svobodnými. Ovšem pokud se postavíte na stanovisko, že ten a ten papež řekl tuto větu a hotovo, zase to k ničemu nepovede. Žádná taková věta nebyla řečena ve vzduchoprázdnu. Ještě jednou děkuji a zdravím.
      Jo, ještě k tmu Israeli. To nevidím jako myšlenkově náročný problém. Naproti tomu jak se to tam bude řešit, je věc jiná. Pokoj tam není možný – a jak jsem dnes napsal jinde – pravdu měli ti, kdo před okupací těch území sionisty před řadou desetiletí varovali. Ale problém, jak se na ty boje tam dívat, nevidím. V tom dopise je mnoho mnohem obtížnějších otázek.

 3. Felix píše:

  Přemýšlel jsem o těch hrůzných zprávách od HPŽ a ještě jednou za ně děkuji, měli by to číst hlavně ti, jimž mají být zrcadlem. My jsme před časem udělali rozbor některých hlasování v americkém Kongresu podle (ne)příslušnosti ke katolické církvi. Zrcadlo asi nějak nefungovalo, nic se nezměnilo. Ale mělo by se to zkusit i u té zprávy z Mexika a z Kanady. Kolik je katolíků v mexické nejvyším soudu a kteří, kolik je katolíků v quebeckém parlamentě a kteří. Takový malý zrcadýlko. Schválně, jestli bude zase k ničemu. Oni někteří spíš než zrcadýlko mají hlavičku v písečku. A v soukromí fňukají, na veřenosti mlčí a mlčí. Když tak zajedou k sousedům na soudružskou návštěvu a pronesou pár meditačních projevů.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: