Vyšel sborník studií „Svatý Václav“

Při příležitosti 1100. výročí narození sv. Václava uspořádalo Arcibiskupství pražské a Katolická teologická fakulta UK v roce 2008 kolokvium, jehož tématem byla osobnost sv. Václava a svatováclavský kult. Jednotlivé příspěvky uspořádal Petr Kubín do sborníku, který nedávno vyšel. Více ZDE.

4 Responses to Vyšel sborník studií „Svatý Václav“

 1. Václav píše:

  Śkoda že skončila výstava ochranného Palladia a svatováclavských relikvií která byla před časem v bývalém klášteře svaté Anežky v Praze. Svatý Václav používal nejlepší normanskou zbroj jakou bylo v té době možné sehnat. Meč s kulatou hruškou na jílci, kulatou přílbu s chráničem nosu, a kroužkové brnění. K tomu patřil podlouhlý štít z lipového dřeva zpevněný železem a s ocelovou puklicí chránící ruku, i když ten už se nedochoval. Zobrazení na Myslbekově pomníku odpovídá oděvem, výzbrojí i tváři podle lebky. Zajímalo by mně jak tohle dokázali tak přesně vymodelovat, v době kdy neexistovala metoda profesora Gerasimova ani její pozdější vylepšené varianty upravené pro počítačovou grafiku. Od pozdějších rekonstrukcí se moc neliší.

 2. JiKu píše:

  Jo, všechno tam je, kromě muziky. Ta je pro KTF tabu. Co si člověk neudělá, to nemá. http://zpravodaj.sdh.cz/files/pr_iv_08.pdf

  • cinicius píše:

   🙂

  • Václav píše:

   Je to moc pěkné. To je Vaše dílo ? Píseň Svatý Václave patří k mým nejoblíbenějším. Naše první hymna kterou také zpívali rytíři českého krále když jeli do bitvy. Prý se to snažili načasovat tak aby poslední smiluj se vykřikli ve chvíli kdy se srazili s nepřítelem. Těsně před tím než se ozval strašlivý rachot prvního vzájemného úderu kopiníků. Každý měl ve chvíli srážky na hrotu kopí sílu kolem deseti tun. Jednou se nám prý posmíval náš spojenec markrabí z Míšně se svojí družinou a chtěl aby mu královští vojáci předvedli ty směšné bojové popěvky. Vyhověli mu s takovou chutí že vzápětí seděli míšeňští na zemi, vyválení v prachu a koňských kobližkách a smutně pozorovali své koně kteří s vytřeštěnýma očima a vyceněnýma zubama mizeli za horizontem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: