MKD: Jak vrátit KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny

Celostátní výbor Mladých křesťanských demokratů, který se odehrál 26. června 2010 po Pochodu pro rodinu, schválil usnesení 5 programových bodů, jak vrátit KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny. Materiál je určen především vnitrostranické diskuzi uvnitř KDU-ČSL či diskuzi mezi KDU-ČSL a MKD a bude sloužit jako základ pro ideovou debatu na podzimním Celostátním sjezdu MKD v Pardubicích.

Advertisement

51 Responses to MKD: Jak vrátit KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny

 1. Jakub píše:

  Víceméně sympatický program, ale v dnešní KDU-ČSL podle mě nemá šanci. Spolupráce s Liškou či třeba, z jiného soudku, neideová krajská politika mají šanci daleko větší.

 2. vonrammstein píše:

  Náhodička. Zrovna dneska jsem na tohle téma napsal na svůj blog. Škoda, že jsem si to nepřečetl předtím. Ale v mnohém se s mládenci shodneme 🙂

  • cinicius píše:

   Pěkně jste to napsal. Můj článek na toto téma vyjde o půlnoci na DaH. Pro křesťany-členy a -voliče KDU-ČSL mám jen jedinou radu – sedněte k mailu či telefonu a začněte obvolávat a obmailovávat celé vedení té strany. Jestli se ta koalice uskuteční, už nebude co zachraňovat.

   • Quido píše:

    Tímto se KDU-ČSL stává pro křesťany nevolitelnou, neboť spojení s ekoteroristy a liberály udusí všechen zbytek normálnosti co ještě zbyl v KDU. Divil bych se také, kdyby tuto stranu, která se zaprodala za jidášský groš, neopustili všichni poctiví lidovci.

   • vonrammstein píše:

    Děkuji. Psal jsem to poměrně nerad, ale na takovou zhůvěřilost jsem nedokázal nezareagovat.

 3. Quido píše:

  Pokud jde o politiku, plédují u mladých křesťanských demokratů, kteří jsou plní elánu, aby se vykašlali na MKD, a založili katolickou stranu s jasným názvem „Katolická strana“. Ta zde chybí, nebot v současné situaci totálního odpisu KDU a není skutečně koho volit, pokud chcete aby v politice působili lidé, kteří budou ctít všechny katolické zásady. Rád pomohu, ale nesmí jít o žádnou ekuménu tak jak se chápe dnes, ale o prosté slušné a věcné prosazování katolických hodnot a ničeho jiného. Čímž je stručně řečeno vše, neboť tyto zahrnují katolickou morálku, slušnost, službu, oběť, právo padni komu padni atd. Q.

  • cinicius píše:

   Taková strana nemůže existovat, protože církev ji na to katalická nedá schválení… Co ale Strana hodnot, či Strana křesťanské politiky?

   • Quido píše:

    Ale může, protože nová strana podle našeho civilního práva církevní schválení slova „katolická“ nepotřebuje, potřebuje jen registraci u MV.
    Slovo katolický, katolická je obecně užívané a jeho užití není žádným platným zákonem regulováno. Pokud jde o kanonické právo, u světských institucí jako je politická strana se neuplatňuje.

    • JiKu píše:

     Jasně, že nepotřebuje. Jenže za těchto podmínek bude mít počet voličů shodný s počtem účastníků na mších organizovaných FSSPX.
     Taková strana v parlamentu opravu hodně prosadí. Pokus o nahrazování kvntity kvalitou se v předvolebním biji nemusí nutně osvědčit.
     Nicméně pokud jí budete zakládat s cílem, abyste měl koho volit, tak tento cíl strana zaručeně splní.

     • Quido píše:

      Proč hned myslíte na neúspěch? Záleží přece na lidech, kteří v té straně budou pracovat a jak budou pracovat.
      A založena by jistě nebyla jen proto abych JÁ měl koho volit, ale abyste měl koho volit třeba vy, pokud vám jsou katolické hodnoty blízké.

     • Hamish píše:

      Pan Kub má pravdu.
      Copak jsi nediskutoval na signálech a nevíš, kolik lidí odmítá katolickou nauku mezi většinovými „katolíkyů? Kolik takových lidí je pak mezi těmi, které Církev nezajímá?

     • JiKu píše:

      Ano, jsou mi blízké. Dokonce natolik, že kdyby mě osobně můj ordinář upozornil na to, že porušuji ustanovení kanonického práva, tak bych s tím přestal. Na rozdíl od vás 🙂

     • Quido píše:

      Jsou zajímavé ty vaše dedukce: A čím byste prosím porušoval ustanovení CIC? Tím že volíte stranu, která se jmenuje „Katolická strana“? Ma programu by prosím pěkně nezáleželo? To mi prosím vysvětlete?
      Ale jestliže pokládáte za katolickou hodnotu slovo ordináře, že volbou katolické strany, která si slovo katolická ve svém názvu od něj nedala schválit, pak zřejmě se sortováním katolických hodnot máte opravdu až nekřesťanský problém 🙂

     • Quido píše:

      To Hamisch:
      Pan JiKu pravdu nemá a vám mohu odpovědět, že katolické hodnoty, které by katolická strana prosazovala, neodvisí na počtu voličů ani na věroučných neznalostech uživatelů webu signály. Chápete, že pouhá existence této strany, i když by nebyla v parlamentu by umožňovala mnohým, pokud by tedy ta strana byla skutečně katolická nejen podle jména, ztotožnit se s jejím programem a spolupracovat v politické oblasti?

     • cinicius píše:

      @Q: viz níže, CIC by porušoval název strany.

     • Hamish píše:

      Spolupracovat s ní jako na čem?
      CIC by neměl chybět v knihovničce.

     • Quido píše:

      To Hamish:
      Hádejte…. Na pašování zbraní či prodeji drog?

   • Quido píše:

    Podmínky registrace nové strany ve stručnosti zde:
    http://www.mvcr.cz/clanek/obcanske-aktivity-118893.aspx?q=Y2hudW09OA%3D%3D

    Já bych do toho šel. Povinnosti vyplývající ze zákona se opravdu dají snadno splnit, pokud máte pro začátek sdostatek sympatizantů, jste jako strana registrován a s názvem „Katolická strana“ což pokládám za název cenný a zavazující.

    • cinicius píše:

     Odporuje to kanonickému právu. A porušovat kanonické právo, když se ucházíte o hlasy věřících je mimořádně pošetilé. Mnohem lepší je křesťanská strana, která si do stanov dá, že křesťanství = katolicismus. 🙂

     • Quido píše:

      Jo tak pokud budete uplatnovat kanonické právo v civilních věcech, kde neplatí, tak jste na nejlepší cestě do blázince.
      Nebo myslíte že katolická strana by vykonávala funkce Církve? :-))))
      No křesťanskou unii zde máte v předsmrtné křeči, a křesťanské strany podle názvu jsou zprofánovány po celé Evropě, zrovna dneska jste o tom sám psal.

     • cinicius píše:

      @Q: KKP je závazný pro všechny katolíky západního obřadu a zakazuje jim používat přívlastek katolický u jakéhokoliv projektu, pokud k tomu nedostanou církevní požehnání. Respektovalo to i Te Deum, pokud sis mohl všimnout.

     • Quido píše:

      To cinicius:
      O požehnání není problém při zakládání strany požádat. Rád požádám za vás, neobdržím-li jej pak založení takové strany spočívá v překročení (nejasném!)vaší interpretace CIC u tří osob. Rád budu jednou znich.
      Proč nejasném? Protože zde je zřejmý rozpor mezi církevním a civilním právem, kdy církevní právo klade omezující podmínky nad rámec platné právní úpravy ve věci, která přímo nesouvisí přímo ani nepřímo s činností Církve.
      Voliči strany ani těch 1000 požadovaných pro registraci strany pak žádný prohřešek vůči CIC nemohou udělat, protože postrádají aktívní legitimaci.

     • Hamish píše:

      No tak si to domyslíme.
      „Katolická“ strana vybuduje skandálek (což se logicky stane, jsme lidé). Skandálek padne na Církev.
      Proč tedy Církev zakazuje používat „katolický“ u projektů, nad nimiž nemá konktrolu?
      Odpověď je nasnadě.

     • Quido píše:

      Na Církev už dopadlo tolik skandálků i tam, kde církev nad projekty kontrolu měla, že toto není žádný argument. Zvlášť když by bylo jasně stanoveno, že viník skandálku si už nevrzne.

 4. Hamish píše:

  Mě by zajímalo, co by ta „katolická“ strana prosazovala.
  Korporativismus, demokracii, monarchii, theokracii? Modernismus, konzervativní hodnoty, tradicionalismus?
  Navíc, jak výš uvádím, podle „průzkumu“ mezi lidmi, kteří používají internet a hlásí se katolicismu je zřejmé, že se neshodnou na základních otázkách věrouky. Těžko předpokládat, že by se shodli na otázkách sociální nauky Církve, řízení státu a politice. Dle mého, naprostá utopie.
  A zakládat takovou stranu jen pro regionální politiku mi přijde rovněž zcela zbytečné.

  • Quido píše:

   Příteli doufám, že vám není nutné katolické zásady rozepisovat. Tak tedy všechno to by prosazovala. Myslíte že to je málo a že je třeba ještě k tomu lepit to co jste uvedel?

   No a pokud se podle vašeho průzkumu neshodou katolíci v základních otázkách věrouky co s tím má dělat politická strana? To je přece věc Církve věrouka.
   Úlohu politické strany snad nemusím uvádět?
   Program taky znáte, tak víte vše. Působnost by měla být samozřejmě celostátní.
   No a když myslíte že je to zbytečné, napřete síly kde to zbytečné není.
   prosazování katolických hodnot v demokracii mi zbytečné nepřipadá a taková strana zde bohužel chybí.

   • Hamish píše:

    Já své síly mohu napnout pouze v modlitbě. Nic víc. Nic méně.
    Ovšem vyhýbáš se otázkám, které jsou reálné a které by taková strana musela dřívě či později řešit.
    Osobně bych třeba stranu prosazující demokracii nevolil.

    • Quido píše:

     A proč by měla daná katolická strana „prosazovat demokracii“? A co si vůbec představujete pod pojmem prosazovat demokracii?
     Demokracie však není katolická zásada přece, to je forma státního zřízení. Věc zcela odlišná.

     Tak ještě jednou: dovedete si představit co to je prosazování katolických hodnot do života společnosti? Dovedete si představit, že by se nějaká politická strana mohla plně věnovat jen tomuto či zdá se vám to málo?

     • Hamish píše:

      Dokážu si to představit. Ale právě proto, že by tato strana prosazovala katolické hodnoty, měla by voličů možná stejný počet, jak strana Svobodných. Nic víc, nic méně.
      Má smysl pro takový drobet zakládat stranu a plýtvat silami?
      Nemyslím si.

     • Quido píše:

      Pane Hamishi, možná byste se divil kolik lidí a nejen katolíků by volilo katolický program. Vždyť katolické hodnoty jsou i hodnoty obecně lidské a mnozí je chápou. Plýtvat silami: no myslím že větší plýtvání silami jsou pokusy zachránit KDU či prosazovat katolické hodnoty uvnitř jiných stran, kde skutečně mnohé z nich nemají ani šanci projít většinovým konsensem a prezentovat se z takové strany navenek.
      Ačkoliv váš skepticismus vám rád ponechám, tak si uvědomte, že když budou všichni jako vy s postojem: to nemá cenu to je utopie, to bude málo voličů apod., lépe být na politické scéně býti nemůže. Kromě toho provoz katolické strany by byl velmi levný, neboť žádné drahé předvolební kampaně, mítinky ani bilboardy k vysvětlení o co katolické straně jde, by nebyly potřeba, neb katolíci jsou jistě s hodnotami těmito srozumněni a kdo by se zajímal informace by jistě našel.

 5. Quido píše:

  Ještě mne vzhledem k námitkám o slovu „katolický“ v názvu politické strany napadla varianta názvu „strana katolíků“
  na kterýžto název se CIC vztahovat nemůže protože jednak to není přívlastek pro pojmenování žádného projektu a jednak to je skutečně strana pro katolíky a zároveň v ní jsou katolíci zastoupeni v počtu nejhojnějším. A když jsem katolík tedy mohu sám sebe identifikovat jako katolíka bez jakéhokoli povolení či ptaní a když je nás víc, tedy jsme katolíci 🙂

  Co vy na to Cyniku?

 6. Quido píše:

  Kromě toho bych ctěné obecenstvo k diskuzi nad CIC, a užitím slova „katolický“ prosil, aby si otevřeli příslušný oddíl CIC a přečetli si nejen daný kánon 300 ale i předchozí a ty na které se dané odvolává.
  A vyjasnili si CIC míní sdružením (kán. 298) a pak mi tady bez mučení řekli, jestli sdružení podle CIC má na mysli politickou stranu. Pakliže dospějete k názoru že ano, nemám dalších otázek. 🙂

  • cinicius píše:

   Myslím že ano, v obecné rovině je politická strana sdružením zaměřeným na politickou činnost.

   • Quido píše:

    Člověče vzpamatujte se 🙂 a přečtěte si co tedy vše by taková strana, která by dostala tedy dovolení – a to nemůžete explicitně vyloučit – musela splňovat. Je to tam rozepsáno podrobně.
    Z absurdit takových požadavků na politickou stranu vám plyne co?
    Ano, že je to blbost, a že to není myšleno na politickou stranu ale na sdružení, jak jen chápe celá ta hlava viz jednotlivé kánony, viz. explicitně kán. 299.
    Ještě furt myslíte že ano?

   • Quido píše:

    Nojo, já myslím, že postrádáte takovou tu právní povědomost, co se dá ze zákona odvodit apod. Nezazlívám to, prostě nemáte praxi. Já k tomu mám velmi blízko. Je možné, že pan kardinál či nějaký jeho právník utáhne třeba Davida Rejla nebo MRČ na vařené nudli, když oni třeba s právem nepřišli do styku, a to poukazem na tyto kánony, ale třeba Mezinárodní Report si klidně to „katolický“ mohl ponechat. Neporušoval tím vůbec nic. A znelíbil se tím jak tradičně psal a ne skrze název, který mimochodem tolerován měl. Vzpomeňte si na první číslo. Q.

 7. tacitus píše:

  A třeba název „Strana lidová“ by použít nešel? Nebo Obnovená strana lidová? OSL. Oslíci by nám říkali.

 8. Paul Max píše:

  KDU-ČSL zpět do parlamentu? Neblázněne! Partaj fokolarínských demokratů potřebuje dost oddechu mimo parlament. Co vlastně „naši“ lidovci dokázali? Byli téměř 20 let ve vládě, církevní restituce nevyřešili, stejně tak i jiné restituce obyčejných lidí nebo i např.zlodějny z Benešovy dekretové dílny, jež by křesťanům měli v zásadě vadit. Drtivá většina vrcholových politiků KDU-ČSL dala přednost výhodným korytům před zásadovými postoji. Vrcholové posty nabízeli pochybným nestraníkům s protikřesťanským smýšlením. Legalizace sodomitských párů proběhla s přispěním KDU-ČSL -někteří hlasovali pro-! Myslím že např. na takovém Slovensku by přinejmenším kvůli tomu lidovci vystoupili z vlády. U nás ve vládě zůstali…pač korýtko je korýtko. Přeji tedy všem lidoveckým starostům, aby zaregistrovali mnoho sodomitských párů… KDU-ČSL musí vyhnít a skončit. Jakákoliv návaznost nemá budoucnost. Je třeba konečně začít s křesťanskou politikou, nikoliv křísit bolševicko-pokoncilní bezzubou zombie.

  • Quido píše:

   Souhlasím a jsem rád, že se v této otázce s vámi shodnu, ač jinde si třeba nerozumíme, třeba se to časem spraví, ovšem to, že já musím čekat na schvalování svých komentářů, ač se mi předtím zapisovy, nevěstí nic dobrého a budu zřejmě postupně odsud coby příliš velký extrémista, eliminován.
   Tak někdy nejen vy vzpomeňte 🙂 Pokud tento příspěvek bude schválen. Mohl by, neb je smířlivý… 🙂 a plně ekumenický 🙂

   • vonrammstein píše:

    Heleďte, Quido: Původně jsem se do téhle diskuze nechtěl montovat, ale nemohu odolat Vaší urputnosti. Mám nemálo zkušeností s politikou, i když na zcela mimoparlamentní úrovni. Vaši oponenti mají v mnohém pravdu. Subjekt s názvem „Katolická strana“ či „Strana katolíků“ se bude setrvale motat kolem jednoho procenta. Bude mít schopnost utvořit schůdnou platformu pro pár tisíc lidí a i to bude mít jistě nějaký smysl, nicméně bude v trvalé defenzivě a pod silným tlakem všelijakých samozvaných měřičů ortodoxie, kteří sice budou směšní, ale vlivní. Zanikne to dřív, než to začne dávat smysl. Vím co říkám, věřte mi. Už pár měsíců koncipuju program strany, se kterou chci jít do příštích parlamentních voleb. Tuhle variantu jsem vyloučil jako první. Při takhle vyhraněném postoji se můžete věnovat jenom náboženství, což je naprosto v pořádku. Ale nemůžete se s tím hrnout do politiky. Politická strana má totiž v názvu tu politiku. Je těžké to vybalancovat, ale věřím, že to jde. Jinak bych tím neztrácel čas.

    • Quido píše:

     Pane, nevím z čeho tak soudíte, ale pokud predikujete nepřátelství hierarchie, neboť proč jinak by katolíci neměli volit katolickou stranu, která se za ten vystihující název nestydí, a též i ostatní lidi, kterým jde o slušnost.
     Není zde po pádu KDU ani jedna strana, která by zastupovala výhradně a jen křťanské hodnoty a kecy o tom, že jsme tu pro všechny a proto je třeba kompromisy v programu ve jméně a nakonec všude jsem už slyšel. Vídíte jak dopadla rozkročená KDU.
     Katolická strana by byla strana ne pro všechny, a nepodbízela by se nikomu, ale strana elit pro elity, protože ten komu jde o dobro je (bohužel) už jen početně menší elita.
     Nakonec si vezměte Církev, kdyby se měla ohlíže na popularitu, bylo by po ní veta. Ale vidíte, žije, s podporou nemnohých je schopna plnit to co má, stejně tak i politická strana by mohla, kdyby se chtělo.
     Jenže jak z diskuze vidím hledají se stále nějaká ale.
     Přeji vám mnoho úspěchů s vaší novou stranou, jejíž program koncipujete. Zkušenosti s politikou mám možná větší než vy, to nevím, ale vím zcela jistě, že ten kdo se nepřihlásí k programu stojícímu jen na katolickém základě, bojí se někoho nepostrašit aby neodradil voliče a už předem se bojí nepřátel, nemá šanci, ani tu nejmenší.
     Buďte pozdraven. Q.

     • vonrammstein píše:

      Nemohu za to, že jste ani zbla nepochopil to, co jsem napsal. Možná je chyba na mé straně a nedokážu se vyjádřit dost srozumitelně. Ale spíš ne. Nikde nepíšu o „straně pro všechny“, ani o kompromisech a dalších věcech, které jste mi-netuším proč-přiřknul. Ale pokud mluvíte o „elitách“, mohlo by to dávat jakýsi zvrácený smysl. Pokud se považujete za elitu- s Pánem Bohem, založte si elitní stranu elitních nevímčeho. Já jsem obyčejný, neelitní, relativně skromný a pokorný katolík. A pro sobě podobné chci postavit stranu. Vy si stavte tu elitní. Bacha na zednáře. Elito.
      vR

     • Quido píše:

      No vy jste nepochopil zase mě co se týče použití slova elita. Elitou myslím tu duchovní elitu, elitu dobrých lidí, a je to zřejmé z mého příspěvku, divím se že to nechápete. A když stavíte tu stranu a už tak dlouho tak si uvědomte, že buď ji tedy pojmenujete křesťanská, což není nic nového a na nevěřící to působí úplně stejně, s tím, že po zkušenostech s Bendou a jeho KDS a KDU-ČSL tedy v názvu převezmete štafetu.
      A pokud ještě program vybalancujete tak, že půjde o program křesťanský a zároveň o tom nebudete příliš mluvit, tak si dovedu představit….
      Takže KDU č. 2. Nejste prosím pěkně Cyrilek Svobodů?
      No a nebo si dejte název který na křesťanství sic neupozorňuje v prvním plánu, jako je Právo a Spravedlnost a rozkročte se a přitom zkuste zachovat katolické hodnoty a dopadnete stejně.

      Jinak kdo sám o sobě píše že je skromný a pokorný katolík a to pro sobě podobné chce postavit stranu, před tím bych se tedy já osobně měl velmi na pozoru. Buď jste tím zač se vydáváte skutečně, a pak nemáte s lidmi, tj i s politikou zkušenost žádnou či se v tom hrabete způsobem nevídaným, anebo jste prostě zahleděn do sebe a pyšný. A pak jste v politice skutečně byl, ale jste na úrovni oněch nomenklaturních kádrů KDU.

      Ano chyba je na vaší straně, že se nedokážete dost jasně vyjádřit a pak se rozčilujete, že to ten druhý nepochopil.
      Nic ve zlém. Q.

 9. tacitus píše:

  Nebo „Katolícká strana Čech a Moravy“, katolícká s dlouhým í, jakože je to strana katolíků (s dlouhým í); s katolickou (i)církví, která je navíc globální (resp. univerzální) nemá nic společného.

  • Quido píše:

   To by byla doslova zhoubná recese, domnívám se 🙂
   A naštval byste slezany, kteří by se mohli cítit opomíjeni.
   Boehmen aun Maehren už tu bylo.

 10. vonrammstein píše:

  Quido: Nevím, jestli opravdu nerozumíte, rozumět nechcete nebo jste prostě kverulant, ale zkusím to ještě jednou a po lopatě:
  Vy tady preferujete založení strany na ryze katolických principech, která by neměla mít přesah mimo katolickou doktrinu. O.K. Taková strana by ze své podstaty nemohla mít na práci nic jiného, než šíření katolických zásad směrem k většinové, většinově ateistické a sekulární společnosti. Taky O. K. Taková strana by nemohla mít jiný program, než Desatero. Desatero je bezpochyby Zákonem nad všemi ostatními zákoníky, ale NENÍ to program politické strany. Politická strana totiž ze svého názvu i podstaty musí umět reagovat i na věci zcela světské. Bude dotazována na řešení otázek ekonomických, zahraničně-politických, vojenských etc. Odpověď „Odevzdejte se do Boží vůle“ na jakoukoliv otázku bude sice v zásadě správná, ale v obecné rovině neakceptovaná. Přesněji řečeno-budou Vás mít za cvoka.
  Ostatně-instituce, která má šíření katolické nauky v programu, už tady nějakou dobu existuje. Říkáme jí Církev.
  Protože nepředpokládám, že byste horoval za založení alternativní Církve s dublováním kompetencí (to by bylo schisma, víte?), asi Vám nezbyde než uznat, že politická strana, byť s katolicismem v názvu, musí mít taky nějaký světský program.
  Fakt, že to Svoboda dělal blbě, zdaleka neznamená, že to musí dělat blbě i další. (Mimochodem-ten příměr mě dost urazil.)
  Mějte se na pozoru před čím chcete, hlavně dávejte bacha, aby Vás nepřepral Váš vlastní intelekt.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: