Noví metropolité přijali pallia

Na liturgické slavnosti sv. Petra a Pavla se tradičně rozdávají pallia nově jmenovaným arcibiskupům-metropolitům. Včera byl mezi nimi i nový pražský arcibiskup Dominik Duka. Podrobnosti ZDE.

10 Responses to Noví metropolité přijali pallia

 1. Quido píše:

  Dominik Duka a palium: Tak tomu říkám tragédie. 🙂 Ale neberme to tragicky, všeho do času Pán Bůh na věky.

 2. Václav píše:

  Te Deum laudamus. Kdo by si byl za totality něco podobného pomyslel, v dobách kdy jsme nemohli biskupské stolce ani obsadit a režim zakazoval vykonávat kněžská povolání bez státního souhlasu. Když kněží a řeholníci trávili dlouhá leta v žalářích podobně jako pan arcibiskup a když v nich mnozí nacházeli mučednickou smrt. To jak se bude otci Dominikovi dařit na vinici Páně závisí mimo jiné do značné míry i na každém z nás. Na naší lásce a věrnosti Bohu i církvi a na tom jak často se za něho budeme modlit a postit. Na tom kolik peněz i práce dokážeme dát církvi i chudým.

  • Quido píše:

   Ačkoliv máte pravdu o minulosti, je třeba neustále sledovat také současné chování pastýřů a špatné nenásledovat.
   Posty a modlitby za pastýře dobré i špatné jsou velmi na místě. Tak jako i za všechny ostatní lidi, opět za dobré i špatné.
   Ohledně peněz Církvi bych byl v tuto dobu opatrný, neboť pan arcibiskup Duka ve spojitosti s majetkem učinil kroky, které svěřený majetek v řádech miliónů de facto zcizují Církvi. V case katedrála šlo také o domy v areálu a pozemky v ceně veliké.
   Takto se s majetkem nezachází, proto pozor nato, peníze Církvi zde važte na konkrétní účel, třeba konkrétní opravu, jinak hrozí, že budou rozházeny.

   • Václav píše:

    V tom případě bych poděkoval Bohu za to že na nás nedopustil za pastýře krátkozrakého chamtivce kterému je mamon víc než víra a který by díky své neústupnosti v dílčí věci ztratil to co je podstatné. Když nám někdo ukradne peněženku tak mu jí můžeme věnovat v jeho nepřítomnosti a poprosit Boha aby mu odpustil tenhle hřích i všechny ostatní a aby mu žehnal. Můžeme to udělat i tehdy když na dotyčného sami máme vztek. Bůh může snadno odpustit i to co my pro tvrdost našich srdcí nedokážeme. Nevidím důvod proč bychom nemohli oželet to co by nám stejně nikdo nevrátil a proč bychom měli svým nepřátelům přát zlé nebo dokonce odpírat spásu.
    Největší cenu má takový peníz který si do slova a do písmene utrhneme od úst, nebo nezaplatíme za něco zlého a zbytečného. I kdyby to měl být jenom denár. Jestliže jsme utrpěli ztrátu tak máme důvod a příležitost jí nahradit. S láskou a s plnou důvěrou. Ten kdo se domnívá že naši otcové žijí v přepychu by se měl občas podívat na to jak žijí a mít svůj podíl na životě farnosti, biskupství nebo oblíbeného řeholního společenství. Aby nevěřil kdejaké lži a pomluvě. Ať sám podle vůle a pokynů pana faráře platí a hlídá řemeslníky při nejnutnějších opravách, nakupuje svíčky a čistící prostředky a rozděluje peníze potřebným. Pak bude mít jistotu že se nic neztratí.

    • Quido píše:

     Pane Václave,
     víte moc dobře o čem je řeč a přitom záměrně mluvíte o úplně něčem jiném.

     Jinak z vašeho výplodu vyplývá, že kardinál Vlk je chamtivec, když mu šlo o to, aby se Církvi vrátilo to co jí patří, aby z toho mohla financovat potřebné věci, od duchovní správy, církevního školství, nemocnic až po údržbu památek.

     Vy ovšem myslíte, že vše jde bez peněz viďte? Anebo že se na potřebné bude průběžně vybírat? Jste bud naivní, nebo spíše hloupý. Hodně hloupý.
     když vidím, že někdo nemá problém s tím na jedné straně žádat po věřících nemalé příspěvky na chod Církve a na druhé straně zcizí z matetku Církve milionové hodnoty, jen aby se zalíbil světu, protože o nic jiného v case katedrály na účinkování Duky nejde, pak já nejsem ochoten toto financovat. Jestli vy ano, je to vaše věc.

     • Hamish píše:

      „když vidím, že někdo nemá problém s tím na jedné straně žádat po věřících nemalé příspěvky na chod Církve a na druhé straně zcizí z matetku Církve milionové hodnoty, jen aby se zalíbil světu, protože o nic jiného v case katedrály na účinkování Duky nejde, pak já nejsem ochoten toto
      financovat.“

      BINGO!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: