Smutná symbióza ChristNetu a ČTK

Jedním z největších neduhů ChristNetu je přesvědčení jeho šéfredaktora, že musí vydat, pokud možno bez úprav, každou „četku“, která k tématu křesťanství vyjde. Právě automatické přetiskování neupravovaných přihlouplých a antikatolických četek bylo jedním z největších bodů sváru mezi námi, když jsem na ChristNetu ještě působil.

Problém ještě navyšuje to, že v létě je málo příspěvků a pan Kirschner je přesvědčen, že okurková sezóna snese všechno, pročež ChristNet lačně chmatá po všech dostupných křesťanskotematických četkách coby laciných náhražkách normálního článku. Jelikož vpodstatě před chvílí vyšla četka „vhodného typu“, otevíral jsem jeho stránky velice dobře věda, co na něm najdu.

Nebyl jsem zklamán.  Neseriózní četka doplněná o patřičně nesmyslný a hrubě zavádějící titulek Vatikán: Pedofilie kněží a svěcení žen není stejný zločin (s podtitulkem Zahrnutí pedofilních zločinů a svěcení žen do stejného dokumentu vyvolalo kritiku – ten je alespoň smysluplný a nezavádějící) byla na očekávaném místě.

Že pohané nerozumí církevnímu právu, je známé. Že napůlodpadlíci a odpadlíci, co bojují za kněžské svěcení žen v katolické církvi, nejsou nadšeni z toho, že svěcení žen je z hlediska církevního práva vážný zločin, to je taky lehce předvídatelné.

Že provádění neplatných svěcení náleží z hlediska církevního práva k velmi závažným zločinům, je logické, protože jde jednak o zneuctění svátosti, jednak má velmi závažné důsledky pro církev a její život. A není pochyb o tom, že jakékoliv svěcení ženy na kněze neplatné je – v této věci byla vydána jednoznačná rozhodnutí Magisteria, která lze vydávat za neomylná a konečná. O čem tedy ta četka je?

O tom, že příznivkyně svěcení žen účelově dezinterpetovaly fakt, že se oba zločiny zcela logicky ocitly v rámci jedněch Norem o nejvážnějších deliktech, jako jejich přirovnávání, a veřejnost, vybičovaná proticírkevní propagandou dlouhodobě přehánějící a dezinformující o sexuálních skandálech, si toho všimla? Nebo je to o hloupém titulku, který se tváří, že Svatý stolec vydává mentálně zpozdilá prohlášení, která by nikdo příčetný sám od sebe nevydal?

Nikdo, kdo má nějaké ponětí o katolické víře a ví, co všechno řeší ony normy, nemůže být příliš překvapen tím, že řeší obě tyto věci. A tak průhledně manipulativní reakce prosazovatelů kněžského svěcení žen by serióznímu novináři neměly stát za pozornost. A když už stojí, měl by k nim přistupovat odpovídajícím způsobem. A když už to neudělá, křesťanský novinář by neměl výsledný výplod hrdě vystavovat ve svém křesťanském časopise. Tím spíše, pokud tvrdí, že je to časopis ekumenický, určený i pro katolíky.

Ignác Pospíšil

Advertisement

4 Responses to Smutná symbióza ChristNetu a ČTK

 1. Hamish píše:

  🙂
  Kdo do dneska nevedel, ze sefredaktor pusobil na Christnetu, necht udela carku.

  • cinicius píše:

   Podstatou článku je kritika té absurdity a Christnetu, že něco takového vyvěsil jako článek. Což bych asi napsal, i kdybych v něm nikdy nepůsobil. Ale když už to píšu, musím upozornit, že jsem na Christnetu působil a odešel nepokojen, to je věc etiky.

   • Hamish píše:

    Ale jiste. Však ja nic nerikam.
    Jen nevim, jestli se chlubit svou ucasti na plneni zumpy ceskeho krestanskeho internetu prinese kyzeny vysledek.
    Byt tebou, spise snazim, aby se na to co nejdrive zapomenulo. Ale pravda chce proste na povrch, jak rika sir Humphrey.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: