Anglojazyčnými médii prolétla minulý týden zpráva o dopise, který zaslal premiéru Davidu Cameronovi Philip Tartaglia, biskup diecéze Paisley ve Skotsku.
Biskup Tartaglia v dopise reaguje na několikeré výroky britského premiéra, že hodlá opravdu zrovnoprávnit homosexuální svazky a přimět církve (včetně Katolické), aby umožnily jejich uzavírání a slavení v kostelích.
Ve své reakci sděluje britskému premiérovi, že Katolická církev nikdy nebude uznávat či slavit registrovaná partnerství nebo homosexuální manželství, bez ohledu na to, jaké zákony Spojené království v této věci přijme.
Ignác Pospíšil
Více informací (anglicky):
http://spuc-director.blogspot.com/2010/07/catholic-church-will-never-celebrate.html
http://www.heraldscotland.com/news/home-news/bishop-on-same-sex-marriage-not-now-not-ever-1.1043092
Církev samozřejmě nikdy neuzná homo-svazky, ale u některých biskupských konferencí si tak jistý nejsem.
Jaké štěstí, že nejsme ve svém svědomí vázáni modernistickými vynálezy jako je biskupská konference. Ať si tam usnášejí třeba vejce, mne to v případě, že jsou v rozporu s Církví, vůbec nemusí zajímat. A v případě, že nejsou, mne příliš nezajímají taktéž, protože oni se nestarají o mně a já o ně. 🙂 Mám svou farnost, kam patřím své kněze, svého zpovědníka, víru, mnoho dobrých lidí kolem sebe, rodinu, chvála Bohu i zdraví, Boží milosti rozličné, které si vůbec nezsaloužím se mi dostává každý den, nic mi nechybí.
Jen si dovolím maličko upozornit, že ten „modernistický vynález“ biskupská konference“ byl ustanoven podle platného Kodexu kanonického práva z r. 1983, vydaným papežem JPII, k jehož respektování jsme vázáni ve svědomí (např. spolu s dodržováním tzv. církevních přikázání, která tam jsou taky uvedena).
Co znamená „respektovat“ v případě poradního a reperezentativního orgánu bez pravomocí? 🙂
Jinak modernistické autorství se se zavedením prostřednictvím CIC nijak nevylučuje… 🙂
Biskupská konference je poradní sbor bez pravomocí. Může vydávat společná stanoviska a prohlášení biskupů, ale to je všechno. Sídelní biskup vždy vládne své diecézi bez ohledu na jakékoliv rozhodnutí BK.
Praxe je ovšem taková, že sídelní biskup neudělá nic podstatného bez projednání v biskupské konferenci, protože se bojí závažnější věci samostatně rozhodovat. Takže ČBK sice poradní sbor, ale co tam upečou, se bohužel stává normou i v diecézích, byť podle kanonického práva je příslušný sídelní biskup ve své diecézi suverén.
Nechte ho bejt, je to dobrý teoretik.
Jinak je ovšem dobře, že nějaký biskup se mezi těmi tisíci najde, kdo to takhle řekne. Radost.
Jo taky mam radost, když se nějaký biskup chová jako katolík.
Tak se mi zdá, že jste Quido nějak moc chytrý. Nejste náhodou z Prahy? Co má asi podle vás biskup dělat? Jestliže má v diecézi laiky (jako vy) kteří se o něj nestarají a nic od něj nečekají a nechtějí, nezbývá mu než se bratříčkovat s fokolaríny z ČBK. Uvědomnte si prosím, že postavení biskupa dnes je velmi nezáviděníhodné. Málo kněží, z těch mála ještě mnozí neposlušní, problémoví a hlavně málo svatí. Kam si myslíte, že to může dotáhnout? Přál bych vám, být na jeho místě. Zároveň by vás ještě mlely úřady ČR a EU papírově i finančně. Měl byste Quido méně psát (bláboly) a více se za biskupy modlit.
Ryba smrdi vzdycky od hlavy, takze takovi chudacci to zase nejsou.
Hehe, psát tohle zrovna Quidovi, který byl od několika biskupů nevybýravě vyhozen kdykoliv žádal o sloužení mše svaté v římském ritu, to je fakt trefa do „černého“ 🙂
Toto je komentář týdne (pana Paula Maxe)! Radost. Vpřed!
Až bude biskup katolík a bude podle toho jednat, tak mu budu vždy při ruce a rád. Dokud bude katolickou víru relativizovat svými výroky a činy, bratříčkovat se s rotariány a dalšími, svými kázáními podporovat ekumenu společného jmenovatele a sloužit kreacemi „obohacený“ věroučně pochybný NOM, tak budu rád, když mi dá laskavě pokoj. Modlím se za něj stále.
No,snad biskup Tartaglia nedopadne jako sv. Tomáš Moore… Rozhodně se ale musíme připravit na to, že bude postupně přituhovat 😦 a nepostavíme-li se jako katolická církev jednotně a všude (!) hned zpočátku na nekompromisní stanovisko, hořce toho olitujeme. Ti církevní činitelé, kteří se snaží za každou cenu hledat kompromisy,jak sloučit nesloučitelné, by si měli uvědomit, že smír se světem (ve smyslu, jak slovo „svět“ používá sv.Jan) prostě není možný. Budeme-li slevovat a stále vymýšlet ony „papírové mosty“, nejenže tím vůbec nikomu nepomůžeme (jak si možná naivně představují), ale staneme se jenom tou příslovečnou solí, která „pozbyla solivosti a už se k ničemu nehodí,jen aby ji vyhodili ven a lidé po ní šlapali“…
Správně, zcela správně!