Ad Programové granáty mladých lidovců. Konec měkké KDU?

Petr Mašek se ve svém článku na stránkách Parlamentních listů vrací k 5 programovým bodům, se kterými by se KDU-ČSL podle Mladých křesťanských demokratů měla vrátit do Sněmovny, a zabývá se jimi trochu podrobněji, i když k nějaké analýze či reprezentativnímu přehledu názorů to má daleko.

Ve vyjádření místopředsedkyně Michaely Šojdrové se opět objevuje skandální teze, že jde „jen o názor části MKD“ (jde přitom o oficiální usnesení CV MKD), za velmi smutný lze považovat fakt, že se dokument dosud neobjevil (a dost možná ani nikdy neobjeví) na stránkách KDU-ČSL, kde lze jinak najít skutečně leccos.

Za ještě smutnější však vnímám některá další prohlášení, která se v článku objevila, především pak prohlášení místopředsedkyně Šojdrové, že současná KDU-ČSL se nijak nevzdaluje svým původním principům (ha ha ha), a její vyjádření se ohledně její petice proti adopcím homosexuálními páry:

„Jako moderní křesťan jsem to pojala z hlediska ochrany dětí. Není ale možné vystupovat proti registrovanému partnerství jako takovému.“

Po takovém výroku nemohu než se zeptat: Tohle že je postoj křesťana a konzervativce? Tohle tvrdí politička, „moderní křesťan“, která se domnívá, že ona ani její strana (která je na tom ještě hůře než ona sama) nikdy neustoupili a neustupují od principů křesťanské politiky?

Můžete mne samozřejmě utěšovat tím, že Michaela Šojdrová ve vedení strany časem skončí a, pokud kutnohorští nezešílí, končí i ve vysoké politice celkově. Takže si s jejími názory člověk nemusí zas až tak lámat hlavu. Bral bych tu útěchu, pokud by se zde objevovaly nové alternativy, pokud by se hlasitě hlásili o slovo potenciální nástupci s křesťanskými postoji. Ale nemohu si pomoci, zatím v té straně nikoho takového nevidím.

Je mi líto, ale čím dál méně věřím, že je KDU-ČSL schopná zreformovat se v cokoliv podobného rozumné a konzervativní křesťanské straně. Tato strana je dlouhodobě nepoučitelná a já, nemohu si pomoci, vidím, že i tentokráte se nepoučí.

Ignác Pospíšil

19 Responses to Ad Programové granáty mladých lidovců. Konec měkké KDU?

 1. Znaimer píše:

  Jinými slovy MKD vyzývají nebohou KDU-ČSL, aby se z konzervativní křesťanské demokracie přesunula do role ultrakonzervativního křesťanského fundamentalismu. Výborná strategie, vzhledem k proporci ultrakonzervativního elektorátu v této zemi.

  • cinicius píše:

   KDU-ČSL má ke konzervativní křesťanské straně daleko. Těch 5 bodů zhruba odpovídá základnímu programu právě konzervativní křesťanské strany.

  • Demokrat píše:

   Ano, cesta KDU-ČSL z klinické smrti vede směrem k beztvarému a bezzásadovému konzervativně-liberálnímu hybridu. Samozřejmě je nutné takový postoj vyztužit nějakou tou všeobecně přijatelnou osobností typu Hybáškové.
   V letošních volbách s tím partaj zabodovala přímo skvostně.

   • cinicius píše:

    🙂 Přesně řečeno!

   • Znaimer píše:

    Pominu-li váš ultrakonzervativní slovník, tak mnozí, jako Kalousek nebo Parkanová, to dlouhodobě navrhovali. Chtěli prostě CDU-CSU, která je v Německu nota bene vládní partají. Nakonec to udělali, ale už bez KDU. Musím vzhledem k výsledku voleb dodat, že to bylo nanejvýš pragmatické, takže jim gratuluji a KDU lituji.

    • Quido píše:

     Liberální TOP09, kde jde hlavně o korýtka pro prospěcháře typu Kalouska a jemu podobné už existuje takže je zbytečné ji ještě dublovat stejně postiženou KDU-ČSL.
     To je jako Albánie a Kosovo. Nač Kosovo (KDU), když Albánie (TOP09) už existuje? Leda pro lepší obchod s lidskými orgány 🙂

    • cinicius píše:

     TOP 09 představuje z hlediska křesťanské politiky esenci toho nejhoršího z KDU-ČSL.

  • publius píše:

   Pokud „ultrakonzervativní“ znamená „o něco konzervativnější než to, co je dnes označováno za konzervativní“, pak ano, opravdu tu chybí ultrakonzervativní strana. A pokud „křesťanská demokracie“ znamená „Chodím sice do kostela, ale myslím si své, tak mě koukejte volit“, pak jsem jednoznačně pro stranu křesťanského fundamentalismu.

   • Quido píše:

    Ultrakonzervativní znamená, že vstáváš do práce každý den a po snídani si čistíš zuby.
    Pan liberál Z. do školy vstával kdy ho napadlo, někdy nepřišel vůbec a tak ho vyhodili a od té doby otravuje na webu, do kostela chodí sledovat, zda někteří věřící nepobuřují gregoriánskýcm chorálem či přijímáním vkleče, žije z podpory rodičů, kteří zase žijí z dřívějších funkcionářských známostí …

 2. Lot píše:

  Mám podobný pocit. S většinou těch bodů sice s jistými výhradami souhlasím (snad až na ten bod s bojem proti tzv. radikálnímu islámu – zní to příliš – zvlášť od strany zaklínající se křesťanstvím – jako touha šikanovat jinověrce), ale stranu která by z podobně formulovaných tezí učinila středobod svého programu bych se bál volit.

 3. josef píše:

  A já tvrdím ,že od žďárského sjezdu je lidová strana systematicky likvidována liberálními lidmi,které vybrali a mediálně utvořili kožené zástěry.
  Blahopřeji k svátku,pane Ignáci.

  • cinicius píše:

   Děkuji za přání.

   To, že je ta strana systematicky likvidována liberály a všechnopártysty, je pravda, možná bychom se trochu přeli odkdy. Ale fakt je, že už nevěřím, že je strana schopná se vzpamatovat a tyhle likvidátory buď umravnit, nebo alespoň vypráskat. Vlastně si ani nejsem jist, jestli to chce. Takže už v mimoparlamentním hrobu nejspíš zůstane.

   • Felix píše:

    Tak cinicie, no tak! Je-li tak špatná, pak je její místo přece v parlamentě, ne? To Vás mám pořád učit? Přece mimo zůstala, že je nemastná neslaná.

 4. […] V KDU-ČSL pokračují rozmýšky ohledně dalšího směřování strany. Bohužel se nemohu zbavit dojmu, že ani tentokrát se strana nedokáže vzpamatovat a zatrhnout liberálnímu křídlu destrukci její pověsti a šancí na parlamentní existenci. Možnost, že by KDU-ČSL byla v budoucnu použitelnou stranou pro křesťany, kteří svoji víru berou vážně, se jeví stále více iluzorní. Více ZDE a ZDE. […]

 5. Program MKD je příliš krotký píše:

  Jistě, že těch 5 bodů MKD je dobrých. Ale měli by jít dále. Např. tam chybí požadavek úplného zákazu potratů (tj. úkonů, jejichž cílem je usmrcení plodu), obnovení trestnosti homosexuálních skutků, trestnost zvrhlé sexuální a genderové propagandy, přísnější vymezení pornografie a její zákaz, navrácení všeho co stát v minulosti ukradl, zrušení antidiskriminačního zákona, vypovězení všech mezinárodních závazků jsoucích v rozporu s křesťanstvím.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: