K setkání arcibiskupa Duky s ministrem Dobešem

TS ČBK k setkání arcibiskupa Duky s ministrem Dobešem.

13 Responses to K setkání arcibiskupa Duky s ministrem Dobešem

 1. Felix píše:

  Článek je monologem církve. Jak mluví druhá strana? Např. takto: http://www.euportal.cz/Articles/6374-skolni-sexualni-vychova-k-deviaci-a-k-pornografii-za-nase-penize.aspx Protože článek je monologem, není v něm tato druhá strana slyšet, ba co víc, nejsou tu žádné konkrétní závěry ze setkání. Mimoběžné monology jsou bezcenné, dokonce škodlivé – protože vyvolávají falešnou ilusi jakéhosi dorozumění.
  Ale může tomu být ve stavu nezávislosti a autonomie státu a církve, jednoho z největších výdobytků křesťanství, jak praví Svatý otec Benedikt XVI., jinak?

  • cinicius píše:

   Pokud by se podařilo zařadit sexuální výchovu do etiky a prosadit možnost volit mezi etikou a náboženstvím, bylo mnohé vyřešeno. Jinak je toto opravdu jen nesmyslné plácání. Jsem zklamán, doufal jsem v jasnější a čitelnější vyjádření otce arcibiskupa. No, uvidíme, jak dopadne schůzka pana ministra s organizátory petice, dojde-li k ní.

   • Felix píše:

    Asi jste mě zase nepochopil. Vyjádření otce arcibskupa je jasné a čitelné a nemohlo být jasnější a čitelnější. Problém je v tom, že je to monolog otce arcibiskupa. A nemůže to nebýt monolog při vzájemné nezávislosti a autonomii církve a státu. Vše je v pořádku a bude hůř.

 2. josef píše:

  Koho chleba jíš ,atd.
  Doufám akorát v Boží Milosrdenství.

 3. cinicius píše:

  Oč jasnější a zřetelnější je vyjádření politiků z ODS:

  http://www.parlamentnilisty.cz/vlada/171606.aspx

  • Felix píše:

   Stát (tj. president, premiér aj.) to mohou zastavit, ne tak církev, která se hrdě pasovala do nezávislé a autonmní ke státu. Článek je to hezký, ale pozor: Teď je tu opravdu lepší situace k zasatvení těch prasečin, než za zvrhlých Havla, Tupohlávka aj. Ale co je špatné je to, že současná konstelace (tj. tento president, tento premiér aj.) tu nebude pořád a budě se zhoršovat. Tomut zákonitému zhoršování nevěří je věřící v demokracii. Na druhé straně je naopak naděje, žč církev si znovu promyslí své dnešní slavné krédo nezávislosti autonomie na státu a začne na tuto demokracii požehnaně působit.

 4. Felix píše:

  Ještě dodávám, že církevní marasmus opravdu nemusí trvat věčně. Co jen se tu nažvanilo o dodržování lidských práv. A žvanilo se furt pryč – mnohde se dál žvaní, i když už dávno nešlo o „dodržování“, ale o to, co to je lidské právo. Ejhle, dnešní Vatikánský rozhlas:“Nejsme povinni respektovat nespravedlivé zákony a nemusíme proto dodržovat zákony o interrupcích, protože nemají morální závaznost,“ „Zákony, které nechrání život anebo jej potlačují si nezaslouží náš respekt. Pokud občanské zákony uznají interrupci nebo euthanasii za právo, přestávají být opravdovými zákony společnosti a ztrácejí morální závaznost“ – řekl kardinál Antonio Cañizares. Není to občanská neposlušnost, nýbrž naopak: normální ochrana společnosti.“ Tak ještě by mohl prefekt otec kardinál vyjasnit, co to je občanská nepolušnost, Vatikánský rozhlas by mohl vyjasnit pojem interrupe (uvědomit si, že jde o termín požehnané doby komunistické, a že nejde o přerušení, ale o ukončení těhotenství) – všechno toto ovšem hrozná makačka na bednu – a zprávy z Vatikánu už by byly zase o něco veselejší. Prostě nemusí tento stav v církvi trvat věčně. Ještě si jednou možná řekneme: díky sviňskému Kocábovi, který církevní činitle pomohl svým dílem naučit přesně myslet a dobře jednat.
  Ale tak jste to asi myslel, cinicie, u církevního psaní o setkání arcibiskupa a ministra – že tam z hlediska církevnío ani stopa po takových myšlenkových a skutkových posunech, že jo?

  • cinicius píše:

   Myslel jsem to prostě tak, že když je zde kontroverze mezi katolíky a státem ohledně sexuální výchovy a arcibiskup se setká s ministrem školství na toto téma, tak bych v prohlášení arcibiskupa/zprávě TS ČBK čekal vyjádření, jak chce arcibiskup tuto kontroverzi řešit a jestli v tomto padlo nějaké zásadní vyjádření. A ejhle, o tomto tam není ani písmeno. Je tam jen monolog na téma, jak by církev vyučovala sexuální výchovu ty, které by učila ona. Ale koho to zajímá?

   • Felix píše:

    Správně díte: nikoho. Ale už potřetí Vám u tohoto článku ukazuji a dokazuji, že tam absolutně nemohlo být, jak chce arcibiskup toto řešit, a že by tam padlo nějaké rozhodnutí. Prosím, cinicie, už pochopte. V situaci celosvětové i dílčí nezávislosti a autonmie církve a státu tam být nic takového nemohlo. Vždyť tato direktiva – opakuji – jde přímo od Svatého otce Benedikta XVI, který ji učí jako jeden z největších výdobytků křesťanství. Prosím Vás, co mohl otec arcibiskup dělat kromě toho, že by tuto direktivu přestoupil. Copak to je tak těžké pochopit. V tomto otec arcibisup fakt nejede. Nemůže se vzbouřit, abych tak řekl, proti „svému šéfovi“. A ten „jen“ dále utužuje tento výdobytek 2. vatikána. A konečně: Svatý otec si tohoto pražského arcibiskupa vybral k obrazu svému.

    • cinicius píše:

     Sorry Felixi, ale žádná toková direktiva neexistuje, autonomie odluka církve od státu nijak nevylučuje jasná vyjádření směrem k věřícím, ani jasné stanovisko v diskusi se státem. Vy prostě, jako obvykle, lžete, abyste situaci udělal horší, než je. Tohle je jen a pouze na triku otce arcibiskupa, nikoho jiného!

     • d píše:

      ta direktiva je přímo nařízená vnuknutím ducha DVK, je zřejmé že jeho uctívači ji dodržují

     • Felix píše:

      A Vy jste zase unáhlený, jako vždycky: „lžete“. Otec arcibiskup se setkal s ministrem. K tomuto setkání vyšlo vyjádření, kde nemohlo být víc, než tam bylo. Ano, máte pravdu, že směrem k věřícím je potřeba mluvit, jak to správně očekáváte. Ale to není k tomu setkání, ale k sexuální výcově, chápete? To může a má být jen k tomu, jak se mají rodiče zachovat. Ale myslíte si, že to je snadné? To je velice obtížné a hraničí to s občanskou neposlišností. A protože občanskou, těžko může k ní církev (nezávislá a autonomní na státu) vybízet. To je směrem k věřícím. Třetí věcí je Váš požadavek jasného stanoviska k diskusi se státem. A to je vlastně totéž jako to stanovisko k setkání s ministrem. Otec arcibiskup mohl jistě prohlásit, že stát je (i v této věci) na círvi nezávislý a autonomní, ale proč by to prohlašoval a tak dále oslaboval již tak velice slabou církevní posici?

     • cinicius píše:

      Kecy, Felixi, církevní představitelé i k občanské neposlušnosti normálně vybízejí. Autonomie církve tomu nikterak nebrání.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: