11. lidová slavnost lužickosrbského lidového spolku Njepilic dwór

Orelská župa Svatováclavská zve české příznivce Orla, aby přišli podpořit české orelské muzikanty a lužickosrbský národ na 11. lidovou slavnost lužickosrbského lidového spolku Njepilic dwór, která proběhne o víkendu 25.-26. září, vystoupí i čeští orelští muzikanti. Podrobnosti později.

3 Responses to 11. lidová slavnost lužickosrbského lidového spolku Njepilic dwór

 1. Felix píše:

  Velké díky Duším a hvězdám za tuto zprávu. Lužičtí Srbové trpí dvojím útlakem. Hlavně tím, že sami v moři okolních hříchů tonou, nábožensky se sekularizují, a pak tím, že jsou v moři německém a odnárodňují se. Svatby jsou už skoro všechny lužickosrbno-německé, děti už svůj jazyk málo znají, školy učí německy. A Lužičtí Srbové se tomu neumějí postavit ani nábožensky, ani národně. Dostával jsem Česko-Lužickosrbský věstník, ale obsahoval už kulturu padlou, úpadkovou. Musel jsem odebírání zrušit. Dky i katolickému Orlu!

 2. xenofon píše:

  Podmínky, v jakých Lužičtí Srbové žijí, jsou skutečně těžké. Na druhé straně, jsou i dobré zprávy. První je příchod Poláků a v menší míře Čechů do jejich tradičních oblastí. Musíme vzít v úvahu, že Srbové jsou dost silně příbuzensky provázaní a smíšená manželství znali vždycky, dříve to kompenzovala vyšší porodnost. Druhou je osoba Stanislawa Tillicha. Sice to není žádný světec, ale za katolíka jej považovat lze. Tento lužickosrbsko-polský míšenec je předsedou saské zemské vlády.

  V okrajových částech Lužice, u polských hranic často uslyšíme spíš polštinu, tomu se přizpůsobila i ODEG (místní soukromé železnice), nepoužívají lužickosrbské názvy, ani hlášení, zato polské ano. víc. http://www.odeg.info/

  Naopak místní IDS má část stránek v srbské mutaci: http://zvon.de/index.php?whl=17000000&lg=so

  Existují též lužickosrbské FB stránky a skupiny: http://www.facebook.com/group.php?gid=125003457525796
  http://www.facebook.com/sorben
  http://www.facebook.com/group.php?gid=193748182953

 3. Václav píše:

  Otázka je jestli je opravdu národnost tak důležitá nebo jde spíš o uměle vytvořené bariery mezi Božími dětmi někdy v 19. století. Apoštolové mluvili s pomocí Svatého Ducha ke všem tehdejším národům jejich řečí, přinášeli jim radostnou zvěst a zdůrazňovali že mezi lidmi z různých národů nejsou rozdíly. V dobách svatého Václava bylo na našem území asi 14 nebo 16 jednotlivých státních útvarů a knížectví. Doudlebi, Chotěbuzi, Litoměřici, Pšované a jiní. Sjednotilo je právě křesťanství a později jsme byli součástí Svaté říš římské. Dobrovolně a s plnou slávou. Od císařů dostali naši králové i šlechtici své tituly a náš král byl prvním a nejdůležitějším z kurfiřtů. Nemyslím si že by Lučičtí Srbové nějak zvlášť trpěli díky svému pokojnému soužití s Němci a řekl bych že si takhle možná zachovali víc kultury a víry než my díky obrozencům. Po téhle stránce jsou na tom nejhůř střední Čechy. Zvyklosti, kroje, kříže a víra se zachovaly ve vzdálenějších oblastech jako je jih naší země.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: