Zítra se bude šetřit všude?

Petr Cekota ve svém článku na ChristNetu komentuje plánované šetření v oblasti platů duchovních a zaměstnanců církví. Až na české vysílání Radia Vatikán s ním souhlasím.

Hlavně mne fascinuje, že stát, který dlouhodobě Církev okrádal, protože jí vyplácel méně prostředků, než kolik vydělával na jí zabaveném majetku, cítí potřebu v této oblasti ještě více šetřit (rozuměj ještě více krást), a církvi to nevadí.

Ignác Pospíšil

Advertisement

18 Responses to Zítra se bude šetřit všude?

 1. Václav píše:

  Na tohle jak se zdá nepřišli ani komunisti. Že by mohli někoho zavraždit nebo alespoň okrást a ještě mu veřejně vyčítat že proti tomu neprotestuje. Česká pravice dělá přesně to co mohl a měl soudný člověk před volbami předpokládat a co dělá od revoluce. A před ní pod jinou hlavičkou. Dobré je na tom alespoň to že se začíná konečně zveřejňovat jaké ty platy duchovních vlastně jsou. Většinu Božích nepřátel kteří by nejraději viděli kněze a biskupy v hladomorně to pravděpodobně nedojme ale je to důležitá informace pro členy katolické církve. Až nám bude někdo vyprávět v jakém přepychu a bohatství si žijí biskupové a kněží na rozdíl od nás ubohých oveček tak budeme vědět že biskup dostává žebráckou mzdu a stejné peníze platí naši pravicoví ochránci tradičních hodnot i sektářskému guruovi nebo satanistovi jestliže dokáže splnit formální podmínky pro registraci. A tváří se že s mnohem větší chutí.
  Nezdá se mi že by naši biskuvé příliš stáli o fotografie vedle politiků. Spíš bych řekl že je někteří politikové před volbami až trapně pronásledovali aby oklamali voliče KDU-ČSL. Jako například svatého otce při jeho návštěvě. Dalo se tušit že z toho nekouká nic dobrého.
  Připadá mi jako nejlepší řešení abychom si vždycky brali příklad z našich kněží a biskupů, abychom je podpořili a podpírali jejich ruce v tom co právě konají. Podobně jako v té pohádce co náš táta činí dobře činí. Jestliže budou někdy proti něčemu protestovat tak bychom se k nim měli připojit a jestli se rozhodnou nastavit druhou tvář a doprovázet na dvojnásobnou vzdálenost než byli donucenit tak bychom se měli připojit také. Momentálně je mimořádně příhodná doba k tomu abychom začali přemýšlet o tom jestli je 5 nebo 10 korun na nedělní sbírku opravdu dost a jestli nechceme dát o něco víc. Alespoň tolik jako za věci které nám škodí, jako je třeba alkohol nebo tabák. Měli bychom také tlačit na strany které jsou u moci aby třeba umožnily posílat část daní pro potřeby církve, což je řešení které by uvítali i někteří spravedliví ateisti.
  Co mě překvapilo nejvíc jsou výčitky na adresu církve. Jako kdyby se autor necítil být její součástí a údem Těla Kristova. Takovou formulaci s oblibou používají Boží nepřátelé a snaží se tak vrazit klín mezi nás a osoby které žijí zasvěceným životem a jejichž rukama nám Bůh dává svoje dary. Včetně svého vlastního Těla a Krve.

 2. Hamish píše:

  Dobry koment, Ignaci.

  • Felix píše:

   Myslíte toho Cekotu? Jo, až na ten Vatikán – to jsou stránky jedny se sedmi, na které se podívám každý den. Moc dobré sránky. A pak taky píše, že žádný hierarcha se k tomu nevyjářil. Myslíte že ne? Já mám pocit, že vyjádřil a opakovaně. A pak taky to, že si myslím, že ke zdaru restitucí už dávno se mohlo udělat ze strany církve mnohem víc. Ale taky si myslím, že to není to hlavní, co je potřeba.

 3. vvenc píše:

  Reakce všech tří autorů příspěvků k šetření v ČR a tedy i v církvích pokládám za pochybné. Není mi jasné, proč se přidávají ve své argumentaci k odborovým svazům, sociaiistům nebo komunistům, kteří zastávají obdobné názory, že se jim jejich zasloužené výdobytky kradou a zmenšují. Myslím si, že právě v krizové situaci by se každý křesťan měl starat pouze o to, co může sám ovlivnit a čím může prospět. Z tohoto pohledu nevidím na aktivitách autorů nic pozitivního.

  • cinicius píše:

   Ve věci církví se má problém tak, že stát ukradl majetek a z jeho výnosů církve financuje. Pokud vím, ještě nedávno platilo (a patrně ještě stále platí), že výnosy z tohoto ukradeného majetku převyšují částky, které stát církvím poskytuje – čili nejenže stát obral církve o majetek, ale neustále je dále kontinuálně okrádá. Za takové situace je jeho tvrzení, že „musí šetřit a bude tudíž církvím dávat ještě méně“, něčím, co nelze charakterizovat slušnými slovy. A uvážíme-li k tomu ještě výšku platů, z nichž chce škrtat, vnímám to jako neuvěřitelnou drzost a nespravedlnost, na kterou církev nemá právo jen tak kývnout. Na tomto svém postoji nevidím nic pochybného.

   • vvenc píše:

    Ano, stát ukradl majetek, nesplatil církvím téměř nic a navíc udělal si sám, to zn. nám všem, včetně církvím, obrovský dluh.

    V této situaci se církve, velmi pravděpodobně a logick),nebudou schopny dobrat nápravy a je pouze nutné napomoci státu vyrovnat své veřejné finance a teprve ve vhodné době usilovat o nápravu starých křivd.

    Pochybný postoj (dle mého názoru) je to proto, že citovaná a věcně správná argumentace přinese pouze posílení levicových názorů ve společnosti a zhoršení společenské atmosféry, která již sama o sobě není církvím příznivá. Proto by takové řešení asi neměl žádný křesťan upřednostňovat.

    • cinicius píše:

     Pochybný postoj je opouštět svá práva a pravdu z důvodu, že to uspokojí naše chamtivé nepřátele.

     Pochybný postoj je schvalovat své okrádání a kývat spokojeně na to, že budeme ještě více okrádáni a to navíc individuálně.

     Pochybný postoj je kývnout na osekání platů už tak hrubě podhodnocených a nespravedlivých platů církevních zaměstnanců placených státem.

     • vvenc píše:

      Ad I. odst.:Chamtiví nepřátelé církve nebudou nikdy uspokojeni!
      Ad II.:Že uznáváme skutečnost, že stát je zadlužen a na mnohé výdaje nemá, přece neznamená, že přikyvujeme a schvalujeme spáchanou křivdu!
      Ad III. Pokud církevním zaměstnancům se nelíbí financování státem, nemají jinou možnost, než se zaměstnat jinde. Bohužel.

     • cinicius píše:

      @VVenc

      Ad I.: Tak proč se Duka chová, jako by ano?

      Ad II.: Pokud vím, stát s církvemi žádné výdaje nemá, jen příjmy – z nakradeného církevního majetku má víc, než kolik církvím dává.

      Ad III.: Zajímavý přístup.

    • Václav píše:

     Levicové názory jsou sice zlé ale ty pravicové nejsou u nás v Čechách o mnoho lepší. Co je to asi za lidi kteří převzali všechny bývalé třídní nepřátele z minulého režimu od USA po všechny tradiční křesťanské země a často i otevřeně říkají že slabí, nemocní a chudí se mají snažit, čímž je někdy myšleno i krást nebo pochcípat aby bylo na světě víc místa. U nás i v rozvojových zemích. A co je to za strany které takový druh voličů oslovují a přitahují. Většina z těch kteří se veřejně rouhají a proklínají Boha i církev se hlásí k pravici. K té kterou nám někteří lidé doporučovali volit na místo KDU. Aby se nešířilo zlo. Pravděpodobně jim uniklo že naše pravice sama sebe prezentuje převážně jako liberální a ne konzervativní a chová se tak prakticky na 100%. Ochrana slabých a utlačovaných, vytváření pracovních příležitostí a pravda ani čest nejsou jak se zdá na pořadu dne. Podobná slova mají u těch kteří se považují za elitu spíš pejorativní nádech. V názoru na Boha a církev se česká pravice a levice velice shodnou, jen pravice je v odporu proti nám momentálně podstatně aktivnější. Komunisti si poklidně spravují své zprivatizované majetky a nikdo jim nepřeložil ani stéblo přes cestu. Společně se svými pravicovými potomky napadají ČSSD a KDU.
     Zajímavé je i srovnání přístupu k otázce lidského života. Komunista sice povolil potraty ale každý musel s tím jít před komisi která se mu to snažila rozmluvit a většinou si nebrala servítky. Mnoho lidí tam radši ani nešlo aby nebyli za nezodpovědnou děvku a neschopného lumpa po celém širém okolí. Někteří současní doktoři se ostentativně diví když si žena chce „nechat“ druhé nebo třetí dítě a tváří se že je duševně zaostalá, přestože nevěří na duši.
     Po egyptských hrncích masa se mi sice nestýská (komunisti nám je ani nedali) ale je smutné vidět v mnoha věcech větší lumpárnu než tam.

     • vvenc píše:

      S Vašimi názory a příspěvky mám problém. Asi proto, že nerozumím Vaší představě o té „Vaší ideální“ společnosti,snad formované názory a postoji nespravedlivě napadající ČSSD a KDU-ČSL?

 4. ivka píše:

  Je s podivem,že ministr Jaromír Drábek, ač praktikující katolík /rodina se také angažuje ve farnosti/,prosazuje snížení platů duchovních.

  • miroslav krabec píše:

   máme vůbec katolickou vládu

  • Znaimer píše:

   Proč by to mělo být s podivem? Politik u vesla samozřejmě snižuje výdaje tam, kde očekává nejmenší odpor. Vážení, buďte prosím aspoň trochu realisté.

  • vvenc píše:

   To se domníváte, že by praktuikující katolíci měli stát v jednom šiku s odboráři, socialisty a vyžadovali na státu, aby svým zaměstnancům nesnižoval požitky, když na ně nemá? Přece pokud by pracovali v soukromém sektoru, tak by se jich nikdo na nic neptal a majitel by udělal pouze to, co udělat musí, aby optimalizoval příjmy a ztráty. Stát dělá pouze to samé, ale bohužel moc pozdě a to i díky politickým aktivitám KDU_ČSL.

   Je opravdu zarážející, jak jsou mnozí katolíci ( praktikující a angažující se ve farnosti) prosyceni socialistickými myšlenkami.

   • Znaimer píše:

    Na druhé straně tam, kde pro snižování není politická vůle, se jistě snižovat výdaje nebudou. Jakkoliv budou političtí činitelé ekonomicky liberálními antisocialisty.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: