Anglikánští duchovní oznamují farnostem, že jejich cesta vede do Říma

Článek Anny Arco na Skleněném kostelu.

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

29 Responses to Anglikánští duchovní oznamují farnostem, že jejich cesta vede do Říma

 1. publius píše:

  Teda ať je Benedikt 16. jakej chce, tak (jistě i „díky“ šílenství evangelikálů v zámoří) se mu daří rekatolizovat tradičně smýšlející anglikány. Je tu však nebezpečí, že až zjistí do čeho vlezli, dají se k FSSPX 😀

  • Quido píše:

   A pak náhle modernisté zjistí že už vyšli z módy.
   To bude převlíkačů kabátů, jako za „sametu“ v havlistánu.

  • Hamish píše:

   Trochu mi vadi, ze z tech anglikanskych pastoru delaji skoro automaticky kneze – tedy po jejich konverzi je sveti.
   Ano, at konvertuji, ale na knezstvi by okamzite narok mit nemeli.

   • vonrammstein píše:

    Nebuďte tak prudký. Jejich konverze je jistě dobře promyšlená a prožitá. Podmínky svěcení taky nejsou zrovna laciné. Zaslouží si to, myslím. Už za to, že prokoukli a chtějí sloužit dobré věci. Já se z toho raduji. Je to druhá šance a v druhém plánu důsledek modliteb za obrácení.

    • Hamish píše:

     Jo, i ja mám radost. Ovsem stale mám dojem, ze motivem k poznani pravdy jim byly az excesy do nebe volajici v jejich sekte, ne samotny fakt existence Cirkve Kristovy.
     Mnozi knezi by mohli citit krivdu, ze prichazejici nemusi zit v celibatu, atd.
     Ale to jen tak na okraj. Nic by mi neudelalo vetsi radost, nez Albion znovu katolicky.

   • Armin píše:

    Souhlas. Je to úlitba moderním trendům v Církvi. Měli by znova vystudovat katolické semináře, jenže kde je nalézt? Možná v Econu.

 2. Lukáš Biskupický píše:

  Dnes jsem se díval na mši sv. z westminsterské katedrály. Katedrálamne překvapila svým monumentálním interiérem, v němž přavžuje abstraktní výzdoba (nevšiml jsem si soch nebo obrazů světců). Nádherný hlavní baldachýnový oltář, k němuž se vystupuje po vysokém schodišti.

  Mrzelo mne však ohromně rozšířené podávání sv. přijímání na ruku. Zatímco papež podával komunikantům pouze do úst a v kleče, tak snad veškerá mládež a většina ostatních přijímali na ruku. Vždy, když to vidím, je mi to hodně nemilé a mám provinilý pocit, když se na to dívají i mé děti, které se snažím vychovávat v úctě k Nejsv. svátosti. Tohle mi prostě nejde dohromady a podávání sv. přijímání na ruku považuji za nejviditelnější znamení toho, že tu došlo k odklonu od tradičního učení Církve. Modernismus bude i v Británii zřejmě hodně pokročilý…

  • Hamish píše:

   Signifikantni pro mysleni Benedikta je, ze si neprotlaci, aby se pri jeho NOMu podavalo pouze do ust a v klece.
   Bud se naivne domniva, ze polehoucku, vlastnim prikladem, ostatnim ukaze, jak ze si to preje; nebo je mu to jedno.
   Prvni varianta je slepa ulicka, jak dokazuje historie – zadna krize se nikdy nevyresila pomalu a mirne. Vzdy bylo treba zeleza a vred vypalit.
   Druha varianta potvrzuje dialekticke mysleni Svateho otce.

   • Lukáš Biskupický píše:

    Domnívám se, že kdyby Benedikt XVI. nařídil, že při jeho mši sv. se smí přijímat pouze do úst, vypukla by už viditelně a naplno novodobá reformace, či revoluce – došlo by k otevřenému vzbouření se většiny „katolíků“ proti papeži, domáhajících se svého práva přijámat na ruku. Došlo by k rychlejšímu třídění na katolíky a modernisty a vyšlo by najevo, že katolíků je velmi málo. Jako v 16. století za reformace.

    • vonrammstein píše:

     A nestálo by to za to? Oddělit zrno od plev? Nechce se to po nás?

     • Armin píše:

      vonrammstein: Ano, je to přímo nutné. Raději méně katolíků, ale za to katolíků, než naplaveniny.

     • pavel-v píše:

      Vy si tady můžete ve své povýšenosti mudrovat co chcete, ale Pán Ježíš jasně učedníkům řekl, že mají nechat spolu růst koukol s pšenicí. Už mi je blbě z čtení těch zdejších věčně nespokojených a o své dokonalosti přesvědčených autorů. Nedá se tu dýchat… Loučím se s tímhle portálem.

      S Pánem Bohem

     • Pius píše:

      Cha chá! Povýšenosti! 😀

      Takže ten, kdo je proti přijímání na ruku, kdo má vůči našemu Pánu Ježíši Kristu takovou úctu, že nechce aby bylo s Jeho Tělem hanebně zacházeno, je podle vás povýšený.
      Zatímco ten, kdo přijímá na ruku a je mu jedno že kousky Božího Těla padají na zem je podle vás vzorem pokory?

     • cinicius píše:

      @PavelV:

      Myslím, že tímto způsobem se to podobenství v žádném případě vykládat nedá. 🙂

     • pavel-v píše:

      Staňku, když to nedokážeš pochopit, tvůj problém.

     • pavel-v píše:

      Ty bys možná, Ciniku, nalomené třtiny rád dolomil, Kristus ale jedná jinak.

     • cinicius píše:

      @ Pavel V – tady nejde o dolamování třtin, ale o rezignaci a ponechávání vlků v ovčinci…

    • cinicius píše:

     A komu prospívá falešná představa, že jich je moc?

 3. Hamish píše:

  signaly.cz a podobnym svazakum.
  Nas mnogo.

 4. Václav píše:

  Přestože považuji svaté otce za Bohem dané a pověřené tak bych za oficiální ukončení schizmatu na západě děkuji především Bohu, i když na tom má nepochybně zásluhu i pan papež Benedikt XVI. Stejně jako děkuji Bohu za to že evangelická tradice obohatí tu naši, tak jako jí obohacuje tradice východního ritu. Třeba se opravdu dočkáme a dožijeme toho že přijde Kristus a jeho Království, tak jak se denně modlíme. Přijď Království tvé. Ukončení tohoto schizmatu považuji za krok k němu.
  Tím že jsou ochotní jít anglikánští duchovní spolu s námi se zříkají mimo jiné státem garantovaného a vypláceného platu přes 20 000 liber měsíčně a všemožné podpory. Místo toho volí plat 8 000 liber který mají právo vybrat od svých farníků pokud budou mít chuť platit…….a octnou se na seznamu osob pro stát nežádoucích. Mění bohatství a pohodlný život za chudobu a pravděpodobně i pronásledování. Ať jim Bůh žehná a oplácí stonásobně. Když jsem četl podmínky našeho dalšího společného života tak jsem tam viděl to že ten kdo bude chtít proměňovat Tělo a Krev Páně bude muset žít v celibátu a že na to přistupují. I když by mi nevadilo kdyby jim svatý otec udělil stejný dispens jako řeckým katolíkům, jestliže si to Bůh přeje.

  • Hamish píše:

   Co to melete, pro pana Jana?
   Jake obohacovani jake tradice? Tradice je zdrojem Zjeveni a to uz z principu je u heretiku vylouceno.
   O jakem ukonceni schizmatu to hovorite? Zadne schizma nekonci.

 5. Václav píše:

  Kterého Jana máte na mysli ? Zrovna nám díky Bohu přibyl další z ochránců a patronů tohoto jména. John Henry Newmann. Mohu Vám doporučit vynikající článek o jeho životě, názorech a díle. Jestli máte chuť si ho přečíst tak můžete přispět k diskuzi o tom jak moc je srozumitelný. Podle mne naprosto a každému kdo chce.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: