Obama a demokraté propadají zoufalství

Tváří v tvář rýsující se drtivé porážce v podzimních volbách, v níž američtí demokraté zcela jistě ztratí většinu guvernérů, kontrolu nad Sněmovnou a dost možná i nad Senátem, propadá tato strana i její prezident zoufalství.

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci, ale že bude prezident, jinak velmi dbající na oddělení státu a náboženství, škemrat směrem k náboženským vůdcům, aby mu pomohli prodat veřejnosti jeho přece tak skvělou a už odhlasovanou zdravotnickou reformu, to asi nečekal nikdo.

Obama to má těžké: ač tvrdí opak, zjišťuje, že odhlasovat základní zákon o reformě neznamená reformu provést. A co je ještě horší, některé lži praskly dříve než čekal. Už dnes miliony seniorů ví, že (ač Obama tvrdil opak) pokud si budou chtít v reformovaném zdravotnictví udržet současný standard zdravotní péče, budou si muset hodně připlatit. Vůbec je to nepotěšilo.

Je pochopitelné, že Obama shání pomoc, kde může. Faktem ale je, že je to marné. Ta reforma je mizerná a on lhal a sliboval prostě příliš. Navíc: ta reforma je silně propotratová, napsaná tak, aby umožnila cestu k státnímu financování potratů a likvidaci práva na výhradu svědomí. Takže katolíci, konzervativní Židé i skalní evangelikálové mají naprosto přesnou představu o tom, kam patří. Do koše. Tento názor dnes sdílí téměř dvě třetiny Američanů.

Ignác Pospíšil

Vyšlo i na iDnesáckém blogu.

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: