Řeholní sestra Magdaléna: Nemám ráda slovo nevěřící, každý v něco věří

„Žije v pražském klášteře svaté Alžběty nedaleko Albertova. Je římskokatolického vyznání a řeholní sestrou se stala ve dvaadvaceti letech. Předtím se na to dva roky připravovala. „Jsem naprosto spokojená, konečně jsem se našla,“ culí se šestadvacetiletá sestra Magdaléna, rodačka z Nového Strašecí.“ Pokračování ZDE.

Článek na Novinkách a jedné sestře alžbětince.

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

10 Responses to Řeholní sestra Magdaléna: Nemám ráda slovo nevěřící, každý v něco věří

 1. jjstodola píše:

  Každý v něco věří, ale ne každý má Bohem vlitou nadpřirozenou ctnost, které katoličtí křesťané říkají víra. Lidem, kteří ji nemají, se říká nevěřící.

  Bylo by nesmyslné označovat za věřící lidi, kteří věří v evoluci, v humanitu nebo v mimozemšťany. Nebojme se rozlišovat mezi vírou (v kde co) a pravou Vírou.

 2. tyranosaurusfelix píše:

  Kdyby jen to. Ale ta sestra si píše poznámky do školy v kapli, kde je přítomen živý Kristus, hodný klanění a posvátné bázně.

  Život v modernistických řádech musí být velmi hořký.

  • Václav píše:

   Myslíte Toho který před svoje apoštoly postavil dítě a řekl že jestli nebudeme jako děti tak nevejdeme do Království ?
   Zasvěcená nevěsta Ježíše Krista je v kapli doma.

   • jjstodola píše:

    No a pan bratr otec profesor monsiňor Halík zase píše své předvánoční knihy před Nejsvětější Svátostí a myslí si, že ipso facto jej to ochraňuje před bludem!

    „Já všechny své knížky píšu jako formu modlitby a meditace, v tichu poustevny, před vystavenou Eucharistií, někdy doslova v kleče – proč by mne Bůh, když ho upřímně a úpěnlivě tam denně při liturgii prosím, aby svým Duchem vedl moje myšlenky a slova, měl nechat padnout a utopit se v nějakých bažinách bludů?“

    http://www.christnet.cz/magazin/clanek.asp?clanek=2965

    Odpovídám: třeba proto, že na Boha, kterému člověk předkládá svá přání a obavy, nevěříte.

    „Připusťme, že tomu tak skutečně bylo, že novověký člověk natolik zapomněl na křesťanského Boha, který je ve světě reprezentován ukřižovaným člověkem Ježíšem, a dal přednost Bohu, kterého si sám stvořil, mocnému Bohu, do něhož si promítal svá přání, své mocenské aspirace a své strachy. “

    http://www.halik.cz/clanky/zac_krestane_vdeci_ateistum.php

 3. ivka píše:

  Alžbětinky zatím nemají dorost.
  byly 4, ale jedna třicetiletá nedávno odešla do civilu.
  To snad ani není klášter, když majdaléna ve dne lítá po Praze a večer kouká na televisi.

  • Quido píše:

   Jo znám taky takové co pevně věří ve věčné NIC.

   • Radek Rejšek píše:

    Ono v těch řeholních komunitách to dnes asi fakt není jednoduché. Něco jiného je držet řád při životě v ilegalitě za totality, kdy každý řeholník vlastně bydlel doma a „řeholil se“ (tento termín s humornou nadsázkou používá jeden nejmenovaný řeholník)víceméně v soukromí „na vlastní pěst“ a něco jiného pak je situace, kdy pak „jde do tuhého“ a mělo by to být skutečně podle všech platných regulí. Něco jiného je komunita o třech lidech, něco jiného je komunita o lidech dvaceti, padesáti, sedmdesáti… Možná to v některých případech není modernistický přístup, ale docela obyšejná bezradnost. V některých řádech to řešili rozpuštěním tuzemských komunit a přičleněním jednotlivých bratří do komunit v zahraničí, aby se tam „přeformovali“… Nechci ale hodnotit a zdržuji se soudů, protože si jsem plně vědom, že to tak jednoduché není. Myslím, že pro mnohé může dnes být problémem již „pouhá“ volba správného řádu (odpovídajícího naturelu, zaměření, zkrátka a dobře povolání)…

 4. Václav píše:

  Na to že jsou Novinky virtuální přílohou komunistického deníku jde o nezvykle pochvalný článek bez zloby a rouhání. Přesto používá umírněnou podobu bulvárního slovníku a těžko říct co bylo úmyslem jeho autora a šéfredaktora. Jestli nechtěli vykreslit řeholní sestry v maximálně lidské a světské podobě. Jestliže opravdu měli takový úmysl tak se jim možná povedlo kouzlo nechtěného. To jak tu sestru popsali by mohlo ateisty oslovit a vzít za srdce a napomoct působení Ducha Svatého. Spíš než pokřivený obraz krutosti a nelásky k bližnímu. Modleme se aby tomu tak bylo, stejně jako za všechny kněze a řeholníky. Aby nám Bůh dával hojné milosti jejich rukama a srdcem. Modleme se i za sdělovací prostředky, za jejich vlůastníky a pracovníky. Aby psali pravdu a sloužili Bohu. prosme za ně i svatého Isidora, jejich patrona.

 5. jjstodola píše:

  „To jak tu sestru popsali by mohlo ateisty oslovit a vzít za srdce a napomoct působení Ducha Svatého.“

  No jistě! Mohli by si říct, že mezi životem řeholní sestry a životem starého ateistického mládence není zas tak velký rozdíl! Což je ten nejlepší důvod, proč ztratit o víru jakýkoliv zájem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: