VORP: Svoboda názorů a volitelnost proti vnucování

Tisková zpráva VORPu ve věci stažení příručky k etické výchově a nepatřičného srovnávání jeho protestu s protestem homosexuálního spolku Charlie, kterého se dopustily Lidové noviny.

Výbor na obranu rodičovských práv (obnoven v červnu 2010) bojuje od svého vzniku proti povinnému vyučování takových předmětů a témat, v nichž není všeobecná společenská shoda názorů. Sexuální chování člověka k takovým tématům nepochybně  patří. Proto také VORP odmítl vnucování tzv. „otevřené sexuální výchovy“ povinně do škol, protože tento směr popírá morální hodnoty uznávané podstatnou částí naší společnosti. Zároveň však rodičům nezakazuje, aby se jejich děti zúčastnily jakéhokoliv nepovinného předmětu, pokud je pro ně rodiče dobrovolně vyberou.

VORP bojuje za svobodu názorů a volitelnost proti vnucování. Doporučuje rodičům k výběru takové projekty rodinné výchovy, které respektují věk, stud a důstojnost dětí, a kde je sexualita zasazena do morálního rámce. VORP shledal, že by mezi doporučované projekty mohla patřit právě etická výchova.

S velkým znepokojením jsme proto zaznamenali tiskovou zprávu, že spolek homosexuálů Charlie svévolně zasahuje do osnov dobrovolně volitelné etické výchovy, která je prý „zatížena konzervativním a náboženským nazíráním“. Není nám známo, že by náboženské nebo konzervativní názory byly v naší demokratické společnosti zakázány. Naopak, Listina základních práv a svobod v čl. 15 odst. 1 kostatuje, že „Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena.“, v čl. 17, odst. 1: „Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny“ a konečně v čl. 32, odst. 4 „Péče o děti a jejich výchova je právem rodičů“.

Proto chceme, aby také náboženské a konzervativní názory bylo v České republice možno svobodně hlásat a rodiče v nich mohli vychovávat své děti. Už nikdy se nechceme vrátit k totalitě!

Proti již stažené metodické příručce Sexuální výchova – vybraná témata jsme protestovali proto (stejně jako stále protestujeme proti dalším doporučením), že podstatným způsobem rozšiřují povinné učivo Rámcového vzdělávacího programu (RVP) základních škol. Protest VORP proti zavádění vysoce kontroverzních prvků do povinného učiva RVP a protest spolku Charlie proti učebnici dobrovolně volitelného předmětu etická výchova nelze v žádném případě srovnávat.

Spolek Charlie vyznává určité názory na sexuální chování, nemůže však zakazovat jiným, aby vyznávali názory opačného charakteru a vychovávali v nich své děti.

Žádáme proto MŠMT, aby náplň dobrovolně volitelných předmětů ponechalo filosofii jejich tvůrců a nedalo se ovlivnit nátlakovou skupinou. Etická výchova bez sexuální etiky by byla prakticky zbytečná.

Výbor na obranu rodičovských práv, 3. 10. 2010

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

Advertisement

2 Responses to VORP: Svoboda názorů a volitelnost proti vnucování

  1. cinicius píše:

    Připojuji odkaz na příspěvek Michala Semína na totéž téma:

    http://blog.ihned.cz/c3-46796260-YSemin_d-dlouhe-prsty-univerzitni-sodomy

  2. Maftík píše:

    Předevčírem jsem umístil prupisku+petici „Ne sexu ve škole“ u nás v paneláku na domovní nástěnku. Uvidíme, zda se to setká s nějakým úspěchem. Píšu to jen jako takový tip pro návštěvníky, že by to mohli ve svých domech (bydlí-li v panelácích) zkusit taky. Nic za to nedají.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: