Nobelova cena za kolosální etické selhání

Nobelovu cenu za lékařství letos získává Robert Edwards, otec umělého oplodnění – metody dehumanizující lidské rozmnožování, která nám zároveň přinesla i miliony povražděných „přebytečných“ embryí. Oceněno tak bylo něco, co lze společně s euthanasií, potraty a Mengeleho pokusy na vězních považovat za největší etické selhání moderní medicíny.

Ignác Pospíšil

PS: Ocenění kriticky ohodnotil Ignacio Carrasco de Paula, prezident Papežské akademie pro život. Viz anglicky ZDE.

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

13 Responses to Nobelova cena za kolosální etické selhání

 1. Felix píše:

  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/style=default/zpravy/ze-zahranici/nobelovka-za-umele-oplodneni-rozezlila-vatikan/ Vatikán prohlášení toho člověka zakulatil a prohlásil, že mluvil jen za sebe. Ani toto nezastaví „Diskutéra se světem“.

  • Quido píše:

   Milý Felixi, hluboce se stydím za vatikánské „zakulacení“ první a pravdivé reakce na tu neslýchanou drzost vyzdvihovat prostřednictvím miliónových odměn a ještě větší publicity vědce, který cíleně ponížil lidství na úroveň inseminace krav či na pokusné králíky. Pokusy doktora Mengeleho na lidech, se s tímto barbatsvím oceněného vědce nedají srovnávat. Produktem Mengelových „výzkumů“ jsou totiž i uznávené metody použité a aplikované později. O tom se málo mluví, neb je to politicky samozřejmě nekorektní. Co je však dobrého na umělém oplodnění, při němž dochází k zabíjení „přebytečných“ lidí?

 2. VlaM píše:

  Jen malá citace z původního Ignácova linku na anglický text:
  „Carrasco stressed that he was offering a personal opinion, not a Vatican statement.“

 3. Jakub píše:

  Zrovna umělé oplodnění mi nikterak nevadí. Tedy samo o sobě, v některých zemích se z něj stal nepěkný průmysl těžící z lidského zoufalství, což samozřejmě nepodporuji. Stejně tak umožňování oplodnění někým jiným než partnerem či „single“ ženám a lesbickým párům, ale to už je jiná otázka.

  • Hamish píše:

   Vám nevadí vraždy?
   Vám nevadí, že se musí porušit 6. přikázání, aby mohlo k „umělému oplodnění“ dojít?
   Vám nevadí, že se na člověka pohlíží jako na dobytek, jež musí být inseminován?
   Jste katolík?

  • Quido píše:

   Vezmete-li do úvahy, že člověk je člověkem od početí, domnívám se, že by to mělo vadit, neboť při těchto umělých oplodněních je mnoho lidských zárodků, které však jsou již celým člověkem, vyhozeno do popelnice.
   A i kdyby nebylo, pak jde o nerespektování Božích úradků ve Stvoření. Těhotenství a donošení dítěte není žádným právem člověka, ale darem Božím, který je logicky svěřen jen některým, ne všem. Někteří se plození dětí zříkají ze své vůle, někteří o něj usilují z dobrých pohnutek. Alvšak, když prostě mít děti konkrétní pár nemůže ani po léčbě, je normální a Božímu zákonu neodporující se s tímto stavem smířit a pokud pár touží po dítěti, adoptovat některé. Nebo žít jako bezdětní manželé. I tak přece mohou dobrým a svatým životem dosíci Božího království, spásy vlastních duší.
   Jste-li ateista, co vám to tu vykládám 🙂

 4. […] cenu za lékařství získal vynálezce umělého oplodnění. Bez ohledu na to, kolik neplodných párů tato metoda učinila šťastnými, ji nelze označit za […]

 5. […] Nobelovu cenu za lékařství letos bohužel získal Robert Edwards, otec umělého oplodnění – metody dehumanizující lidské rozmnožování, která nám zároveň přinesla i miliony povražděných „přebytečných“ embryí. Více ZDE. […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: