Útok na výhradu svědomí odražen

Parlamentní shromáždění Rady Evropy odmítlo 56 hlasy proti 51 návrh britské potratářské političky Christine McCafferty na radikální omezení výhrady svědomí a nahradilo ho usnesením, které naopak zvyšuje její garance. Odpůrci návrhu označili výsledek za vítězství zdravého rozumu a svobody a velkou výhru pro Evropu. Mají pravdu. Více informací česky ZDE či ZDE, slovensky ZDE a v angličtině ZDE.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

Advertisement

23 Responses to Útok na výhradu svědomí odražen

 1. Václav píše:

  Pět hlasů ze 107-to bylo o fous. Měli bychom se víc modlit za politiky a mocné tohoto světa, tak jak nás nabádají naši biskupové a ne jenom před volbami. A neměli bychom zapomínat že vládu máme i v Bruselu. Pod praporem s 12 hvězdami z koruny Panny Marie. Na začátku 50.let pověřili křesťanští politici té doby v čele s Robertem Schumannem, Konrádem Adenauerem, Paulem Michelem Gabrielem Lévym a De Gasperim soudobé umělce k vytvoření návrhu společného symbolu křesťanských hodnot vznikajícího společenství.
  Nakonec zvítězil návrh štrasburského umělce Arzéna Heitze, vedoucího poštovního oddělení Rady Evropy. Kruh dvanácti zlatých hvězd na modrém poli dle 12. kapitoly knihy Zjevení sv. Jana, kde se říká: „Ukázalo se veliké znamení na (modrém) nebi: žena oděná sluncem s měsícem pod nohama a s korunou dvanácti hvězd kolem hlavy…“ (Zj 12,1). Umělec který jí vytvořil se prý chodil modlit do pařížského kostela v ulici du Bac, kde dodneška odpočívá ve skleněné rakvi tělo svaté Kateřiny Labouré, krásné a neporušené pod sochou Panny Marie tak jak se jí zjevila v roce 1830 v Paříži a dala jí podnět k vytvoření ochranné medailky s heslem Ó Maria, bez hříchu počatá, oroduj za nás kteří se k tobě utíkáme.
  Symbol byl komisí vybrán dne 8. prosince 1955, na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie.
  Evropa má díky tomu jednu z nejlepších vlajek na světě. Takovou která posílí a naplní radostí srdce každého křesťana a na kterou můžeme být hrdí. Vzpomeňme si na naší svatou Matku oděnou sluncem kdykoliv jí někde uvidíme a nechme se inspirovat alespoň ke střelné modlitbě. Třeba zrovna za politiky a mocné tohoto světa. Křesťanské i jiné. Aby jim Bůh odpouštěl, žehnal a aby je inspiroval k dobrému a oni to přijímali.

  • Quido píše:

   12 pěticípých hvězd znamená 12 pentagramů, jejich uspořádání do kruhu – ne korunu ale světovládu. Tolik k „mystice“ vlajky EU. To je realita a ta je podstatná, jak to myslel autor návrhu je vedlejší.
   Konečně EU se neodvolává na Boha, naopak proti němu bojuje ani a na P. Marii tím méně. S popsanou mariánskou teorií evropské vlajky by soudruh bolševik Barroso asi nesouhlasil.

   • cinicius píše:

    Tak pozor, co si myslí Barroso není podstatné, kdo si bude za 15 let pamatovat, kdo to je, a koho bude zajímat, co si myslí? Podstatnější je, co si myslel tvůrce vlajky a ti, co ji schvalovali.

    Problém je ale jinde. K čemu je vlajka, když je EU taková, jaká je? Dokud se nenapraví, není její vlajka odkazující k Panně Marii (pokud k ní opravdu odkazuje) ničím jiným, než svatokrádeží a urážkou Panny Marie.

    • Quido píše:

     Máte pravdu ciniku, že není podstatné co si myslí soudruh Barroso, ani já to však ve svém předchozm názoru netvrdím.
     Avšak domnívám se, že už teď si nepamatuje skoro nikdo jak to pojímali ti, kteří vlajku EU schvalovali jistě v dobré víře, natož za 10 let.
     A zcela souhlasím s tou svatokrádeží, to pro případ, že by ji chtěla EU takto vykládat sama, v tom stavu jakém je.
     takže resumé:
     V současném marasmu EU:
     v jednom možném výkladu, který je blízký smýšlení evropskách poglitiků jsou to pentagramy a světovláda
     v druhém možném výkladu, který však poblitici nijak nepropagují je to svatokrádež.

     Co je lepší co je horší ….. vyjde to na stejno, živnou půdou EU je hřích a hřích je také jejím programem.
     Byl vždy od dob, kdy se to zvrtlo a to už je velmi, velmi dávno. Nyní jde jen o kořistění a zotročení lidí o nic jiného než světovládu.
     Bylo to zcela jsané také za JPII, který tu hrůzu ještě doporučoval.
     Další vroubek velkého papeže JPII.

   • Václav píše:

    Jaký je Váš názor na kříž který obvykle vztyčili hned na začátku misionáři všude tam kam přinesli Evangelium ? Na kříže ve školách a na jiných místech ? Na vlajkách a státních symbolech ? Také by jste je chtěl odstranit ? A jak jste přišel na to že by byla koruna Panny Marie popsaná ve Zjevení svatého Jana kterou na vlastní oči spatřila svatá Kateřina Labouré tím čím tady tvrdíte ?

 2. BERAN píše:

  No, Felixi, „hlavně“ asi ne. 🙂 Ale pokládám za klíčová hlasování našich lidí. Paní poslankyně Váhalová si na Facebook poznamenala: „Krasny pozdrav vsem ze slunecneho Strasburku,snad se mi pocasi povede odvezt sebou domu nejenom na vikend.“

  A tak jsem se jí zeptal: „Tak svítilo pěkně? 🙂 A co Vaše hlasování o zabíjení nenarozených dětí, taky fajn?“

  I dorazila mi odpověď: „A co zodpovědnost mužů za jejich početí??? Žena dle mého názoru má právo se rozhodnout zda je schopna uživit ,postarat se o dítě a především, když je na to sama! Věřte ,že k tomuto kroku žena přistupuje až opravdu v krajním připadě!“

  Tož jsem odvětil: „Myslím, paní poslankyně, že to nebude jen Váš názor, ale že to asi bude obecně platná věc, že je právem ženy se rozhodnout, zda dokáže uživit dítě. Ale dozajista není jejím právem to dítě zabít, když usoudí, že ho neuživí.

  Znáte Giannu Jessenovou? Tu taky chtěla matka zabít.

  http://judiciary.house.gov/Legacy/jess0720.htm

  Početí dítěte není zodpovědností muže. Nebo ženy. Ale obou. V tom je jejich svobodná volba. V tom je plánování rodiny.

  Choice. Planned Parenthood.

  Pěkně ta slova vypadají, ale teče z nich krev. Se solným roztokem.“

  Nyní čekám, co paní poslankyně z Lidového domu odpoví…

  • cinicius píše:

   V tomto případě je třeba vzít v potaz, že se ani nehlasovalo o tom, jestli ty děti vraždit (to se jistě velká většina hlasujících shodne, že ano), ale o tom, zda na tom přinutí participovat všechny nemocnice a zda fakticky omezí až znemožní i možnost jednotlivých lékařů se vyhnout podílu na tom vraždění…

  • cinicius píše:

   Jinak paní Váhalová odpovídá asi poměrně ochotně, naše „rozprava“ zabrala velkou část nedělního odpoledne… Od ostatních tří výtečníků odpověď nedošla.

 3. Dík za reakci! píše:

  Moc děkuji, že jste poslankyni napsal! Je třeba jim psát, aby věděli, že lidi hlídají, co a jak dělají.

 4. cinicius píše:

  No, já poslal přes Facebook gratulaci všem 4 výtečníkům…

  • cinicius píše:

   Text:

   Gratuluji!

   Vážený/á …, rád bych Vám pogratuloval k Vašemu neúspěchu ve snaze udělat ze všech nemocnic továrny na smrt a totálně okleštit výhradu svědomí všech lékařů. Pevně doufám, že podobně neúspěšný/á budete ve všech dalších pokusech o oklešťování lidských práv, které plánujete.

   • BERAN píše:

    Ano, paní Váhalová mi už také odepsala:

    „Já znám příběhy ,kdy se těhotných mladých dívek rodiče zřekli a nechali je svému osudu.Kdy těhotnou ženu opustil partner,kdy byla žena znásilněna a otěhotněla…A mnohem nepřijatelnější jsou pro mne nechtěné děti ,týrané děti, děti na ulicích a v DD !“

    Kladu v odpověď tuto otázku:

    „Prosím, co Vám zakládá vyšší stupeň nepřijatelnosti nechtěných dětí oproti nepřijatelnosti zabitých dětí?“

 5. […] Potratáři utrpěli nečekanou těžkou porážku v Parlamentním shromáždění Rady Evropy, když to odmítlo návrh britské potratářské radikálky Christine McCafferty na zásadní okleštění výhrady svědomí a přijalo usnesení, které výhradu svědomí podpořilo. Bohužel, Česká republika se může za hlasování svých zástupců pouze stydět: z pěti přítomných se ještě nejlépe zachovala sociální demokratka Alena Gajdůšková, která se zdržela, všichni ostatní – tj. Daniela Filipiová a Jana Fischerová (ODS), Václav Kubata (TOP 09) i Dana Váhalová (ČSSD) – snahy o okleštění lidských práv lékařů a zdravotnického personálu podpořili. Více ZDE. […]

 6. Vladimír Malý píše:

  Diskutující si dovolím jen jemně upozornit, že Rada Evropy je něco jiného než EU. Je tam zastoupena téměř celá Evropa a členským státem je např. i Rusko (až po Kamčatku!).

 7. BERAN píše:

  Jeden diskutující laskavé upozorněni kolegy přijímá a odpovídá mu neméně laskavě, že o tom ví. 🙂

 8. BERAN píše:

  A právě dorazila odpověď od občanské demokratky Daniely Filipiové:

  „Vážený pane Berane,

  začnu odpovědí na druhou otázku. Se zprávou paní zpravodajky jsem souhlasila. Proto jsem hlasovala proti pozměňovacím návrhům, které ji zcela obrátily naruby. Zpráva byla inspirována otřesným případem, který se stal v Polsku, kdy lékař odmítl ošetřit těžce nemocnou ženu proto, že by mohl ublížit plodu. Dopadlo to tak, že dítě i žena zemřely. Právo na
  ošetření má každý a lékař přísahal, že ošetřit musí. Chápu, že jsou lékaři, kteří mají „výhradu svědomí“ a neudělají potrat, ale neoštřit vážně nemocnou ženu… to snad ani nelze komentovat.

  S pozdravem

  Daniela Filipiová“

  • Felix píše:

   To je výstižné od paní Filipiové. Možná že situaci této postápadní „civilizace“ lze zkratkovitě vystihnout tak, že za tato slova není okamžitě vyloučena z ODS s doporučením dalších nepříjemných pozorností prostých občanů. Protože blbost to není, k zrůdnému hlasování přistupuje i vědomé klamání tázajícího se.

 9. cinicius píše:

  Má dosavadní debata s občanskou demokratkou Danielou Filipiovou:

  —-

  Vážená paní Filipiová, rád bych Vám pogratuloval k Vašemu neúspěchu ve snaze udělat ze všech nemocnic továrny na smrt a totálně okleštit výhradu svědomí všech lékařů. Pevně doudám, že podobně neúspěšná budete ve všech dalších pokusech o oklešťování lidských práv, které plánujete.

  K žádnému okleštění práva na výhradu svědomí nedošlo. Čtěte pořádně materály. DF

  Já je čtu. Gratuloval jsem Vám k NEÚSPĚCHU. Čtěte pořádně na co odpovídáte.

  • Felix píše:

   Ake jo, dobrou náladu, růst v poznávní pravdy a bojového ducha si musíme pěstovat.

  • cinicius píše:

   Debata posléze pokračovala a dověděl jsem se od paní poslankyně, že institucionální výhrada svědomí je nonsens: žádná nemocnice nesmí mít právo potrat odmítnout.

 10. Felix píše:

  Jo, a když už sem píšu, pak musím napsat, že nepovažuji za pravdivé tvrzení, že „Potratáři utrpěli … těžkou porážku v Parlamentním shromáždění“. Protože hlasování sice prohráli, ale to, že se tato zřejmá přirozeněprávní záležitost vůbec dostala na pořad hlasování, kam nikdy neměla přijít, protože o takových věcech není hlasování dovoleno, protože žádný „parlament“ nemá právo o tomto rozhodovat, je vítězstvím potratářů. To mohu i prokázat empircky: bude se hlasovat znovu a znovu, tak dlouho, až vůle lidu (nikoliv Boží), která je tu zákonem, zvítězí. Z hlaování o taových věcech se už učinil sport, řeholní sestřičky a … se modlí a postí za zdar, hlasování se dostávají do různých mediálních Rozhlédnutí – a je proto stále hůř. Zatím chleba je.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: