Svatořečení Mary McKillop záminkou pro další útok proti Katolické církvi

Pohanská média zneužila svatořečení Mary McKillop k šíření dalších pomluv proti Katolické církvi, když lživě informovala o tom, že byla během svého života exkomunikována za to, že udala pedofilního kněze. Lživou zprávu bohužel bez opravy převzala řada médií, včetně např. ChristNetu.

Skutečnost je taková, že bl. Mary McKillop byla „exkomunikována“ za neposlušnost, které se měla dopustit tím, že nerespektovala pokyn biskupa Sheila k přepracování řádových pravidel jí založené společnosti (s dřívějším obviněním pedofilního kněze, které ani nepodala ona, to nemělo nic společného). Později byla exkomunikace přezkoumána a shledána nelegitimní a zcela neplatnou.

Podrobnější informace o exkomunikaci vizte v článku na anglické Wikipedii a jeho zdrojích.

Ignác Pospíšil

¨

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

Advertisement

8 Responses to Svatořečení Mary McKillop záminkou pro další útok proti Katolické církvi

 1. daniel píše:

  A jak to útočí na katolickou církev?

  • cinicius píše:

   No já nevím, když si jako nepoučený čtenář takovou zprávu přečtu, tak minimálně získám naprosto zkreslenou představu, že dříve se Katolická církev k obvinění kněží z pedofilie stavěla tak, že exkomunikovala ty, co je vznesli. Což je strašná lež a pomluva, která Katolickou církev nepochybně těžce poškozuje v očích veřejnosti.

 2. daniel píše:

  A nevyplývá z toho spíš, že je to odvaha přiznat vlastní chyby a poučit se?

  • cinicius píše:

   ??? Tenhle pokus o logiku Vám nevyšel. Mluvíme zde o lži, která očerňuje církev, nemá smysl se bavit o tom, co z ní mimo to může plynout.

 3. vonrammstein píše:

  Téměř identicky o tom referují Novinky. Ale to asi sotva někoho překvapí. Od Christnetu by naivní člověk přece jenom čekal trochu víc.

 4. […] Svatý otec Benedikt XVI. svatořečil šest blahoslavených. Více ZDE. Bohužel i tato událost byla médii zneužita k šíření antikatolických pomluv. […]

 5. Václav píše:

  To je tedy opravdu zajímavý propletenec. Předpokládám že máte pravdu a že to bylo tak jak říkáte ale anglická Wikipedie nemusí být úplně spolehlivý zdroj, spíš bych spoléhal na oficiální církevní životopis světice, jestli je k dispozici.
  Jinak čistě teoreticky vzato – mít ve svých řadách pedofila je špatné. Udat ho dobré, exkomunikovat za to špatné a svatořečit dobré. Silně kontroverzní příběh, leč tak jako tak se šťastným koncem. Ten kdo tomu věří těžko může tvrdit že by byl svatý stolec na straně pedofilie. Světice i svatý otec z toho vycházejí dobře. Radši bych ho mimo církev nikomu nevnucoval a nezačínal o tom a kdyby začal nějaký militantní ateista tak bych se ho zeptal co z těchto aspektů ho tak potěšilo nebo naopak rozčílilo a nechal ho ať se v tom vymáchá.

 6. Biografie atd. píše:

  Oficiální biografii sv.Mary McKillop napsal P. Paul Gardiner, pracoval na ní 25 let a jmenuje se „Mary MacKillop: An Extraordinary Australian“. V té biografii je zmiňován dopis, kterým sestry řádu sv. Josefa pozorňují na možné zneužívání dětí jedním knězem ve diocézi Kapunda. Proti tomuto knězi bylo okamžitě zakročeno a právě toto zakročení přivedlo na sv.Mary, matku představenou, hněv a mstu jednoho vyššího církevního hodnostáře. Mariina následná exkomunikace (ať už za neuposlechnutí ohledně řádu, nebo za to oznámení) biskupem Adelaide, kam Mariin řád územně spadal, byla provedena nedbale a do roka byla jím samým odvolána. Ten biskup byl v té době na smrtelné posteli a udělal několik takových zásadních obratů; zřejmě nechtěl odejít na věčnost zatížen. Sv. Mary ovšem mezitím byla na audienci u Papeže, kde se jí dostalo i přes tu ‚exkomunikaci‘ vlídného přijetí, i když rozhodnutí o exkomunikaci bylo, v souladu s pravidly, ponecháno na biskupovi, který ho provedl. Je tedy možné, že i toto přijetí sv.Mary u Papeže mělo vliv na biskupovo následné konání. To tvrzení o pedofilii pochází z (údajně náboženského!) pořadu v australské státní televizi ABC, link je http://www.abc.net.au/compass/s2968600.htm . Já osobně souhlasím s tím, že způsob, jakým byla nyní ta zpráva o pedofilii a Mary zveřejněna, to bylo uděláno skutečně tak, aby to poškodilo katolickou církev a mám dojem, že to tak bylo uděláno záměrně. No a česká média na to skočila jak vosy na med; asi nejhorší to bylo v Respektu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: