Realistické zhodnocení výsledků KDU-ČSL v posledních volbách od Daniela Rejmana. Skutečnost je taková, že k žádnému zmrtvýchvstání nedošlo a strana stále padá.
Ignác Pospíšil
K diskusím níže:
Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.
Ano strana vstala z mrtvých, ale spíše jen v regionech, kde se to čekalo (např. Brno) a jednom, kde to nečekal nikdo (Ústí nad Orlicí), ale šlo pouze o regionální volby. Až budou volby krajské za dva roky, tak bych se na straně Lidovců začal obávat, co vůbec přijde. Pokud nepřinese nadcházející sjezd strany nějaké možné východisko z problému namísto pochlebování po úspěšných senátních volbách, tak strana ze scény do několika let zmizí do komunální politiky.
V Ústí nad Orlicí byli senátoři z KDU-ČSL i v minulosti, Bohumil Čada a Ludmila Müllerová. V komunálních volbách bylo více ztrát (České Budějovice, Plzeň-magistrát, Domažlice, Benešov, Kutná Hora), než úspěchů (Hradec Králové, Louny).
KDU-ČSL sestoupila, co se týče počtu zastupitelů, avšak slušně obstála ve srovnání s TOP 09 a válcuje VV, jak v komunální, tak v senátní politice.
Pan Rejman je aritmetik, ale zde jde o program. Táži se: Jak silnou podporu má v ČSL odpor proti tomu, stát se zrůdnou CDU? – viz Palkův článek.
To brzy zjistíme. A už tenhle víkend uvidíme, jak silný je tento odpor v MKD.
To se mi líbí. To nění špatná lhůta: „už tenhle týden“ – a D.O.S.T.
Na úroveň CDU by se hned tak nedostala, ani kdyby tam podobné tendence převládly. Avšak obecně, je dost důvodů, proč KDU-ČSL tímto směrem nezamíří.
1. Voliče by jí stejně nepřivedl a většina strany to ví, ostatně ukázaly to i „velké“ volby
2. Stoupenci takových tendencí odešli ve velké míře do TOPky
3. Pokud chce angažovat člověka bez vyznání a názorově blíže PCMC (politickokorektní a multikulturní) CDU, nepřijme ho pro ten účel do strany, tak postupuje jak v komunální politice, tak v senátních volbách (Miluše Horská), neboť je to pro ni výhodnější (získá ateisty a nepoštve si proti sobě v takové míře křesťany)
4. Zatím se to vyplatilo do jisté míry pouze v Německu, jinde s podobným přístupem spíš slábnou.
Když napíšu A, musím napsat taky B.
I když KDU-ČSL nemá v plánu opakovat chyby „křesťanských“ demokratů v zahraničí v takové intenzitě, v jaké k nim došlo v CDU, chybných tendencí se zatím zcela zbavit nedokáže.
Jinými slovy, problém, kdy je pro křesťany nekřesťanská a pro nekřesťany křesťanská až moc, zůstane i po sjezdu, dobré bude, pokud se dále neprohloubí (věřím, že ne).
Poměrně lucidní studii o vektoru politické existence ČSL přineslo z pera historika Dr. Malého poslední číslo Te Deum 4/2010. Zajímavé pro mne bylo zjištění, že ČSL své voliče nezradila až po revoluci, ale že je během své existence zrazovala prakticky neustále.
Je známo mnoho „korytníků“ z KDU-ČSL jež přebíhali a přebíhají od lidovců do jiných partají za účelem získání výhodných postů. Inu ideje jsou druhořadé, zvláště pokud je někde plnější koryto. Jen by mě vážně zajímalo, jak dnes „křesťanští“ lidovci v rolích starostů a zastupitelů chutě sezdávají sodomitské páry na radnicích.
Před zavedením Reg.p. s chutí sezdávali v kostele pokřtěné páry, které nedostáli své povinnosti mít církevní sňatek a brali se na radnici nebo páry, kde byl dříve rozvod apod.
Rád bych upozornil na skutečnost že mezi parlamentními a komunálními volbami došlo k některým změnám. Například k přerozdělení a rozdrobení obvodů tak aby byly znevýhodněny strany jako je právě KDU.