(Ne)úspěch KDU-ČSL

Realistické zhodnocení výsledků KDU-ČSL v posledních volbách od Daniela Rejmana. Skutečnost je taková, že k žádnému zmrtvýchvstání nedošlo a strana stále padá.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

10 Responses to (Ne)úspěch KDU-ČSL

 1. antal89 píše:

  Ano strana vstala z mrtvých, ale spíše jen v regionech, kde se to čekalo (např. Brno) a jednom, kde to nečekal nikdo (Ústí nad Orlicí), ale šlo pouze o regionální volby. Až budou volby krajské za dva roky, tak bych se na straně Lidovců začal obávat, co vůbec přijde. Pokud nepřinese nadcházející sjezd strany nějaké možné východisko z problému namísto pochlebování po úspěšných senátních volbách, tak strana ze scény do několika let zmizí do komunální politiky.

  • xenofon píše:

   V Ústí nad Orlicí byli senátoři z KDU-ČSL i v minulosti, Bohumil Čada a Ludmila Müllerová. V komunálních volbách bylo více ztrát (České Budějovice, Plzeň-magistrát, Domažlice, Benešov, Kutná Hora), než úspěchů (Hradec Králové, Louny).

   KDU-ČSL sestoupila, co se týče počtu zastupitelů, avšak slušně obstála ve srovnání s TOP 09 a válcuje VV, jak v komunální, tak v senátní politice.

 2. Felix píše:

  Pan Rejman je aritmetik, ale zde jde o program. Táži se: Jak silnou podporu má v ČSL odpor proti tomu, stát se zrůdnou CDU? – viz Palkův článek.

  • cinicius píše:

   To brzy zjistíme. A už tenhle víkend uvidíme, jak silný je tento odpor v MKD.

  • xenofon píše:

   Na úroveň CDU by se hned tak nedostala, ani kdyby tam podobné tendence převládly. Avšak obecně, je dost důvodů, proč KDU-ČSL tímto směrem nezamíří.

   1. Voliče by jí stejně nepřivedl a většina strany to ví, ostatně ukázaly to i „velké“ volby
   2. Stoupenci takových tendencí odešli ve velké míře do TOPky
   3. Pokud chce angažovat člověka bez vyznání a názorově blíže PCMC (politickokorektní a multikulturní) CDU, nepřijme ho pro ten účel do strany, tak postupuje jak v komunální politice, tak v senátních volbách (Miluše Horská), neboť je to pro ni výhodnější (získá ateisty a nepoštve si proti sobě v takové míře křesťany)
   4. Zatím se to vyplatilo do jisté míry pouze v Německu, jinde s podobným přístupem spíš slábnou.

   Když napíšu A, musím napsat taky B.

   I když KDU-ČSL nemá v plánu opakovat chyby „křesťanských“ demokratů v zahraničí v takové intenzitě, v jaké k nim došlo v CDU, chybných tendencí se zatím zcela zbavit nedokáže.

   Jinými slovy, problém, kdy je pro křesťany nekřesťanská a pro nekřesťany křesťanská až moc, zůstane i po sjezdu, dobré bude, pokud se dále neprohloubí (věřím, že ne).

 3. brontochundelka píše:

  Poměrně lucidní studii o vektoru politické existence ČSL přineslo z pera historika Dr. Malého poslední číslo Te Deum 4/2010. Zajímavé pro mne bylo zjištění, že ČSL své voliče nezradila až po revoluci, ale že je během své existence zrazovala prakticky neustále.

  • Paul Max píše:

   Je známo mnoho „korytníků“ z KDU-ČSL jež přebíhali a přebíhají od lidovců do jiných partají za účelem získání výhodných postů. Inu ideje jsou druhořadé, zvláště pokud je někde plnější koryto. Jen by mě vážně zajímalo, jak dnes „křesťanští“ lidovci v rolích starostů a zastupitelů chutě sezdávají sodomitské páry na radnicích.

   • Honza Kohoutek píše:

    Před zavedením Reg.p. s chutí sezdávali v kostele pokřtěné páry, které nedostáli své povinnosti mít církevní sňatek a brali se na radnici nebo páry, kde byl dříve rozvod apod.

 4. Václav píše:

  Rád bych upozornil na skutečnost že mezi parlamentními a komunálními volbami došlo k některým změnám. Například k přerozdělení a rozdrobení obvodů tak aby byly znevýhodněny strany jako je právě KDU.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: