Češi a pronásledování křesťanů v Pákistánu

Včera jsem zaslal tiskovým mluvčím MZV ČR, parlamentních stran (ODS, ČSSD, KSČM, TOP 09, Věcí Veřejných a KDU-ČSL) a Lukáši Lhoťanovi dotaz jak se staví k pronásledování křesťanů v Pákistánu (zejména ve věci dvou aktuálních případů – rozsudku smrti nad křesťanskou matkou za „rouhání“ a zneužívání humanitární pomoci k vynucování konverzí), zda k tomu hodlají zaujmout veřejné stanovisko a zda si myslí, že by Česká republika měla v této věci intervenovat.

Nezdá se, že by to MZV ČR či některá z českých stran považovala za významné téma – v tuto chvíli mám odpověď jen od pana Lhoťana. Dost smutné. Ale třeba se to ještě zlepší.

Reakce Pana Lhoťana:

Dobrý den,
k tématu nucené konverze vyměnou za humanitarni pomoc zatim stanovisko nemáme, osobně s ním nesouhlasíme a odsuzujemeho, ale neprojednávali jsme to na předsednictvu jako oficialni téma, pouze jsme soukromě debatovali.

K druhé otázce Vám doporučuji toto prohlášeni sepsané během víkendu a dnes zveřejněné: pokračuje přepis tohoto otevřeného dopisu.

Bude zajímavé, jestli od ostatních dostanu alespoň nějakou odpověď. A tak mi napadlo, poslat dotaz v této věci kandidátům na předsedu KDU-ČSL.

Ignác Pospíšil

Aktualizace 1 – Odpověď z ODS:

Dobrý den pane Pospíšile,

ODS dlouhodobě obhajuje dodržování základních lidských práv ve světě. Svoboda vyznání a nepřípustnost jakékoliv diskriminace, včetně diskriminace na základě vyznání, patří mezi základní východiska naší politiky v oblasti lidských práv. Situace, ve které se nachází paní Asia Bibi, nás znepokojuje. Věříme však, že odvolací soud rozsudek zvrátí a trest vykonán nebude. V otázce apelu na příslušné pákistánské úřady je kompetentní Ministerstvo zahraničních věcí, na které Vám doporučuji se v této věci obrátit.

S pozdravem Tomáš Bartovský

Aktualizace 2:

Odpověď z Konzervativní strany

Dobrý den,

celou kauzu sporadicky sleduji a s ohledem na závažnost této záležitosti si myslím, že taktické mlčení mnohých západních států je třeba považovat za hanebné a skandální. Toto mlčení je tragické tragické jenom v této kauze, ale také s ohledem na to, že pronásledování křesťanů nabývá stále silnějšího formátu a to nejenom v Pákistánu. Domníváme se, že by se měla Česká republika připojit k aktivitám států, jako jsou např. Francie či Itálie, a intervenovat ve prospěch demagogicky odsouzené paní Asia Bibi. Tyto intervence jsou o to významnější, že by mohly přispět k revizi zákona o rouhání, na jehož základě je vězněná Asia Bibi odsouzená. O vydání stanoviska, jménem Konzervativní strany, k této záležitosti jsme neplánovali, ale na základě naší komunikace však takovouto variantu zvážíme.

Mgr.Vladislav Szkandera, místopředseda Konzervativní strany

Později Konzervativní strana dokonce vyzvala ministra zahraničních věcí k intervenci, za což si zaslouží opravdu mimořádnou pochvalu.

Odpověď z KSČM (přišla bez podpisu):

Dobrý den,
KSČM odsuzuje pronásledování lidí za jejich přesvědčení, ať už náboženské či politické, všude ve světě. A také porušování lidských práv, ke kterému dochází v případě vězňů v Guantánamu, Palestinců v Pásmu Gazy, při bombardování Jugoslávie či agresi vůči Iráku bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, zacházení s Rusy v pobaltských zemích jako s občany „druhé kategorie“ atp. Stejně tak cítíme s lidmi – křesťany, kteří jsou vystaveni pronásledování ve Vámi zmiňovaném případě. Opakovaně upozorňujeme, že by česká diplomacie neměla měřit dvojím metrem, ale hlasitě se zastat všech, kteří jsou v různých zemích světa utlačováni a pronásledováni.

Aktualizace 3 – neodpověděli:

ČSSD, TOP 09, Věci veřejné, Koruna Česká (dotaz zaslán panu Srbovi) a MZV ČR.

KDU-ČSL – částečnou omluvou této strany je zaneprázdněnost mimořádným sjezdem, navíc na dotaz zaslaný kandidátům na předsedu zareagoval posléze zvolený Pavel Bělobrádek, který dokonce přislíbil, že by podpořil případné demonstrace na toto téma, pokud by se je podařilo zorganizovat. Více ZDE.

Jako mimořádně zvláštní vnímám fakt, že na můj dotaz ohledně případu vůbec nereagovala česká pobočka CSI.

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

Advertisement

7 Responses to Češi a pronásledování křesťanů v Pákistánu

 1. Pius píše:

  Benedikt XVI. požadoval osvobození paní Asia Bibi

  Vatikán. Na konci generální audience pronesl Benedikt XVI. aktuální výzvu:

  „V těchto dnech sleduje mezinárodní společenství s velkou starostí tíživou situaci křesťanů v Pákistánu, kteří jsou často oběťmi násilí a diskriminace. Dnes chci vyjádřit duchovní blízkost obzvláště paní Asia Bibi a její rodině a žádám, aby jí byla co nejdříve vrácena plná svoboda. Kromě toho se modlím za ty, kteří se nacházejí v podobných situacích, aby jejich lidská důstojnost a základní lidská práva byly plně respektovány.“

  http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=13676

 2. Felix píše:

  Je zde nová zpráva o křesťanech v islámských zemích:
  http://res.claritatis.cz/zpravy/blizky-vychod/krestanum-hrozi-uplne-vyhnani-ze-zemi-prvotnich-cirkvi/4314
  K tomu:
  1. Pseudozápadní tamní statisícové armády jsou považovány za křesťanské (např. Merkelová, Bush-Obama-Palinová, Blair, Sarkozy aj.), i když ona ve skutečnosti tam jsou kvůli budování NWO.
  2. Skuteční křesťanští činitelé místo křížových výprav, které odsuzují vedou s islámem dilaog.
  3. Před pseudozápadní agresí v tamních zemích byl vcelku klid, ohledně věží kdoví jak to bylo, píchlo se do vosího hnízda.
  4. Jediné, co tu tehdy bylo, byla masová imigrace muslimů do psudozápadních zemí – jak evrpských, tak USA kvůli hlásanému multikulturalismu.
  ***
  Takže: Kdo je vinen? A když to tak rozhasili, jak to napravit?

 3. […] Ano! pro Benedikta 19/11/2010 ciniciusJak vznikl symbol hnutí pro-life 19/11/2010 ciniciusČeši a pronásledování křesťanů v Pákistánu 16/11/2010 ciniciusPouť k Panně Marii Svatohorské 14/11/2010 ciniciusKdo je to (2) – odpovědi […]

 4. […] české politické strany pronásledování křesťanů v Pákistánu příliš nezajímá, vizte ZDE a […]

 5. […] Křesťané, proč opouštíte své bratry?). Poté jsem také informoval o tom, jak dopadl můj test v podobě dotazu jednotlivým stranám a MZV ČR na téma pronásledování křesťanů v […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: