Náboženské poměry v Indonésii

Indonésie je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, který se rozprostírá na zhruba 17 tisících ostrovech, z nichž obydlená je asi čtvrtina. Je to stát etnicky i nábožensky velice různorodý, má zhruba 240 milionů obyvatel pocházejících z asi 700 etnických skupin.

Nejpočetnější etnikum tvoří Javánci, kterých je asi 85 milionů. Jak ostaně napovídá i jejich jméno, žijí převážně na na ostrově Jáva. Dalšími etniky jsou Acežané, Maduřané, Balijci, na Borneu žijí desítky kmenů Dajaků, Ibanů a Punanů (známých lovců lebek), další desítky etnik žijí na Sulawesi, Molukách, a největší množství kmenů žije na území Západní Papuy, dříve známé jako Irian Jaya (asi okolo 300).

Na území Indonésie existovala různá království, v nichž byl hlavním vyznáním hinduismus a buddhismus. V 10. st. začal na souostroví pronikat islám, který s sebou přinášeli převážně arabští, perští a indičtí obchodníci. Ve 13. st. i přes odpor místních hinduisticko-buddhistických království výrazně rostl počet muslimů a  po pádu království Madžapahit v roce 1528 se stal islám hlavním náboženstvím.

V roce 1596 začíná koloniální éra a v oblasti se začínají usazovat Holandané a Angličané. Smlouvou z roku 1824 si vymezili hranice tak, že Angličanům připadla území dnešní Malajsie a Holandanům území dnešní Indonésie, s vyjímkou enklávy Východní Timor, která připadla Portugalcům. Od roku 1927 se datují snahy o  indonéskou nezávislost, které bylo dosaženo v roce 1949, po skončení 2. světové války. Byla vyhlášena ústava, která zaručuje náboženskou svobodu a v čl.29-1: říká: „Stát je založen na víře v jednoho Boha.“

V současnosti se k islámu hlásí asi 88% obyvatel a Indonésie je tudíž největší muslimská země světa. Křesťanů je 9% (katolíků i protestantů), dále jsou tam menšiny hinduistů (převážně na ostrově Bali) a buddhistů. Krásná slova v ústavě o náboženské svobodě jsou pouze formální, ve skutečnosti dochází ke zjevné i skryté snaze islamizovat celé souostroví. Křestané, kteří mají většinu v některých oblastech, jsou systematicky diskriminováni a množí se i případy fyzických útoků, hlavně na Molukách, Sulawesi a Západní Papue. V této souvislosti bych rád zmínil specifický případ Západní Papuy.

Tato bývalá holanská kolonie měla původně slíbenu nezávislost. V roce 1969 mělo pod záštitou OSN proběhnout referendum o osudu země, místo toho ji ale násilím obsadila indonéská armáda. Ta narychlo svolala 1024 kmenových vůdců a vyhrůžkami a násilím je donutila jednomyslně schválit připojení k Indonésii, se kterou nikdy neměly nic společného. Svět k tomu mlčel, USA původně upřednostňovaly nezávislost Západní Papuy, ale proti indonéské okupaci neprotestovaly, měly strach, aby se Indonésie nepřiklonila ke komunismu, což při válce ve Vietnamu nemohly potřebovat. Tak začala už více než 40letá okupace, spojená s diskriminací, mučením a vražděním tamních křestanů.

Na Západní Papue žijí převážně obyvatelé melanéské rasy a kultury, drtivou většinou křestané. Země oplývá poměrně velkým nerostným bohatstvím, především zásobami mědi a zlata. Ovšem zisk z něj mají pouze Indonésané, domorodci zůstávají extrémně chudí…

Papuan Warior

(konec 1. dílu)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: