Rozpad anglikánů se stává realitou

Konzervativní anglikáni reprezentovaní GAFCONem, kteří představují téměř 2/3 všech anglikánů, odmítli akceptovat plán arcibiskupa Williamse pro zachování jednoty anglikánského společenství a oznámili, že se příští rok již neplánují zúčastnit jeho celosvětového setkání.

Zároveň naznačili, že jsou připraveni přijmout do svých struktur konzervativní anglikánské komunity tam, kde „národní anglikánské církve“ opustily víru natolik, že kompromisy z toho plynoucí již svědomí nemůže unést –  a speciálně přitom jmenovali Severní Ameriku, kde hodlají z Americké episkopální církve odejít celé diecéze.

Rozpad anglikánského společenství, zaviněný rezignací britských a amerických anglikánů na křesťanské postoje vůči sodomii a homosexuálním svazkům, svěcení žen i bioetickým otázkám se tak stává realitou. Více ZDE.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

Advertisement

8 Responses to Rozpad anglikánů se stává realitou

 1. Felix píše:

  Tak jsem se podíval na více zde a užasl jsem – jak je to u katolíků? Vizte, prosím: „Důvodem sporu rozdělujícího tuto Církev je“ – všimněte si velkého C. Myslím, že ani sekulární Ústav pro jazyk český by nebyl tak progresivní. Ano. Je to progrs. Neustálý progres. Kdo to zastaví? A je to vůbec možné ještě zastavit?

  • Pius píše:

   Ano, úpadek u katolíků je možná ještě větší, když anglikánskou sektu nazývají Církví.

   • Felix píše:

    Sekta to není, ale církev taky ne. Je to náboženská společnost hlásící se ke Kristu. Téhož druhu, jako evangelikálové, baptisti apod. Ale říkají si církev, jako třeba i mormoni si říkají církev. Před nedávnem o tom Svatý stolec vydal věroučné prohlášení. Radio Vatkán se přiklání k jejich názvosloví, aniž by se v této větě přiklonilo k onomu věroučnému prohlášení. Prostě přijalo jejich názvosloví, jako i název jejich představených „biskup“ – přitom ani jejich, podle jejic názvosloví, „kněží“ nemají kněžské svěcení. Tak funguje ekumenismus v praxi – přistupuje se na posici toho druhého. Ale kolik procent katolíků ví, že tato jejich, opět podle jejich názvosloví, „svěcení“ jsou neplatná? Tak funguje rozvracení víry katolíků. Ale to všecno dávno víme, někteří, a je to každedenní mnohočetný úkaz.
    Já jsem poukázal na něco víc, na něco nového: Radio Vatikán nazvalo toto společenství Církví s velkým C.
    A Vy pane, nepoužívejte v tomto smyslu slovo sekta. Jednak nemáte pravdu, jednak se proto stáváte snadným terčem.

    • Hamish píše:

     Felixi, zlobíte.
     Nepražte Pia. A nepražte ho, když má pravdu. Anglikáni jsou sekta. Katolický katechismus o nich tak hovoří a katolický katechismus má pravdu.
     Rádio vaticana používá výraz Církev pro anglikánskou sektu proto, že jim chce podkuřovat a mazat med kolem úst.
     Je to prosté.
     Domnívají se, že tím jim aspoň trochu pofoukají bebíno, které jim způsobila „konverze“ těch konzervativnějších sektářů k Církvi poté, co seznali, že „svěcením“ žen a homodějů už není anglikánská sekta tou církví, kterou Kristus založil.

     • Felix píše:

      Určitě je to taky podkuřování. Ale sekta to dle mého není. Myslíte asi Římský katechismus, řekl bych, že tedhy se užívalo slova sekta trochu v jiném smyslu, než dnes. Myslím, že slovo sekta je spíš profánní termín, než věroučný. Ale heretici to jsou. A mravně rozvrácenéí taky.
      Já vám dlužím odpověď za to vyvhvalování Ameriky. Máte pravdu, ake chtělo by to podrobnější diskusi. Zrovna teď mě jeden Američan okradl asi o 3,5 tisíce na naše Kč, tak se musím věnovat té krádeži a úvaha o Americe stojí. I když si myslím, že z něho nic nedostanu, udělal to chytře. Máte pravdu, v něčem je Amerika na úrovni.

     • Hamish píše:

      Ale no tak. Přece z jednoho zloděje nebudete dělat exemplární příklad američanů.
      Jasně, že kradou ve velkém všude po světě. Jasně, že jsou to imperialisti, kteří vám svou „demokracii“ vnutí, ať už chcete, nebo ne.
      Mně se líbí ta země (příroda), některé zákony (zbraně, pojištění, daně, ochrana majetku, etc.) a někteří biskupové (Burke a spol.). Není černá, nebo bílá. Ale celkově mi vychází daleko lépe, než naše zem v náruči Evropské Mumie.
      Myslel jsem římský katechismus a pojem sekta používám tak, jak ho používá Katolická Církev. Co si myslí pohani, mne zas až tak nezajímá. Jistě, v každé diskusi je třeba upřesnit pojmy, ale taky je nutné upřesnit, kdo má ve výkladu toho pojmu pravdu. A to pohané nejsou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: