A je tu advent

S první nedělí adventní začal nový liturgický rok. Jeho první část se nazývá advent a je nejen obdobím přípravy na Vánoce, ale zároveň i na očekávaný druhý Kristův příchod. Advent končí 24. prosince se západem slunce, následován Vánocemi. Více informací např. ZDE.

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

One Response to A je tu advent

  1. Václav píše:

    K dnešním adventním a vánočním tradicím patří i některé ekumenické prvky. První adventní věnec vyrobil v roce 1839 Johann Heinrich Wichern,evangelický pastor z Hamburku který založil nadaci pro sirotky o které se sám staral. Před Vánocemi se stejně jako jiné děti i tihle malí svěřenci stále ptali, jak dlouho to bude ještě trvat, než přijde Štědrý den. Johann Heinrich Wichern vzal kolo od vozu, na které postavil 20 malých červených svíček a 4 velké bílé. Tak vznikl první adventní věnec. Tento zvyk se po 1. světové válce rozšiřoval přes protestanský sever Německa na katolický jih. Zachovány zůstaly 4 velké svíčky. V roce 1925 byl poprvé takový adventní věnec vystaven v kolínském kostele.
    Nadílku od Ježíška zavedl jako první ve své domácnosti Martin Luther, protože neuznával svatého Mikuláše a chtěl to svým dětem nějak vynahradit. Do té doby se dárky nedávaly. Pouze se jedly a při koledě rozdávaly sváteční pokrmy. Matka jeho dětí jim nadělila na oba svátky aby nemusely čekat a při tom už zůstalo. První stromeček prý ozdobili kalvinisti ve Švýcarsku, odtamtud se zvyk rozšířil do Německa a s princem Albertem získal masovou oblibu v Británii.
    Za Betlém vděčíme svatému Františkovi který zdůrazňoval chudobu a prostotu Ježíškova zrození a zavedl betlémy se senem a živými lidmi i zvířátky. Santa Klaus znamená doslova svatý Mikuláš (Nikelaos, Klaus, Nikita, Mikita, Mikeš, Kolja….), je doplněný pohádkovými prvky a oblečený v reklamních barvách Cocy coly, která ho uvedla ve všeobecnou známost.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: