Náboženské poměry v Indonésii 2. – Islám

Dnes začnu podrobněji popisovat jednotlivá náboženství. Protože hlavním náboženství v zemi je islám, začnu od něj. V Indonésii převládá islám sunnitského směru. (1) Největší procento muslimů žije na Sumatře, Jávě a Sulawesi. V politice hrají klíčovou roli dvě muslimské strany: Nahdatul Ulama (vzkříšení uléma, zal. 1926) má 40 mil.členů (1/6 obyvatel), a strana Muhamadiyah s 35 mil.členů. První strana je konzervativní, druhá reformní.

Na severní části Sumatry leží provincie Aceh (2), kde žijí Acežané, nejkonzervativnější muslimové souostroví. Dlouho vzdorovali koloniální nadvládě Holandanů, v průběhu asi třicetiletého boje s ní dokonce praktikovali něco jako sebevražedné útoky ještě před tím, než je začali praktikovat současní muslimští teroristé. Dlouho vzdorovali také indonéské vládě,protože se jim zdála málo muslimská, až právě po ničivém tsunami s ní uzavřeli jejich vůdcové příměří výměnou za (protiústavní) toleranci práva šaría ve své provincii. (3)  Tímto si asi můžeme představit jak vypadá život křestanů v Acehu.

V zemi působí i radikální či přímo teroristické organizace usilující o islamizaci celé Indonésie. Jsou to Surekat-i-islam, Fronta obránců islámu, brigády Hizballáhu, Laschar džihád a Hnutí proti úpadku. To jsou organizace, ze kterých se rekrutují útočníci proti jinověrcům. Mnohé z nich spolupracují s mezinárodní teroristickou sítí Al-Káida, která je cvičí, vyzbrojuje a financuje, ovšem existují i velice silné náznaky, že jsou mimo to vyzbrojovány a cvičeny i indonéskou armádou a policií.

Mimořádně agresívní terorismus provozuje již několik let skupina Laschar džihád, která již realizovala útoky proti křestanským vesnicím na Sulawesi, Molukách a v Západní Papuy. Zahrnovaly bombové útoky na kostely a modlitebny, ozbrojené útoky na celé křestanské vesnice, zabíjení jednotlivých křestanů i vypalování jejich polí a domů. Vláda země i přes proklamovanou ochotu bojovat proti terorismu není schopná proti ní účinně zasáhnout, což svědčí o propojení určitých úředních, armádních a policejních kruhů s těmito radikály.

Naším úkolem je modlit se i za tyto lidi, protože i oni potřebují Spasitele. Tímto článkem chci čtenáře povzbudit právě k modlitbám za obrácení těchto militantů. (I) to ať je náš příspěvek k boje proti světovému terorismu. Příště se podíváme podrobněji na křestanství v Indonésii.

Papuan Warior

Poznámky:

1) Zjednodušeně lze říci, že rozdíl mezi sunnity a šíity je více politický, než věroučný. Jejich konflikt se táhne od dob, kdy muslimové začali řešit, kdo má vést jejich společenství po Mohamedově smrti. Většina preferovala, že nástupce má být zvolen, menšina, že vůdcovství musí zůstat v Mohamedově rodině. Z větší skupiny vzešli sunnité, z menší šíité. K sunnitům se hlásí výrazná většina muslimů světa, šíjité představují většinu pouze v Íránu a Iráku.

2) v roce 2004 ji smutně proslavilo tsunami, které zabilo něco okolo 250 tisíc lidí a nejvíce řádilo právě v Acehu

3)  Šaría je muslimské právo, či přesněji komplexní společenské uspořádání, kdy se společnost řídí doslovným výkladem koránu a muslimské tradice. Podle tohoto práva jsou jinověrci bráni jako trpění občané druhé kategorie, jakákoliv misie mezi muslimy je přísně zapovězena, konverze od islámu je trestána.

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

One Response to Náboženské poměry v Indonésii 2. – Islám

 1. Karin píše:

  Pomozte nám prosím rozšířit petici za dodržování lidských práv u domorodých kmenů na Západní Papui:
  česká verze:
  http://www.petice24.com/zapadni_papua
  anglická:
  http://www.change.org/petitions/supporting-the-rights-of-the-indigenous-peoples-in-west-papua
  Děkujeme.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: