Papež jako zábavný společník

Na Vendée zveřejnili pod jménem Papež jako zábavný společník překlad článku Christophera A. Ferrary The Pope as Conversationalist.

Nesouhlasím se vším, co je v článku napsáno. Především si myslím, že papež by měl mluvit a vysvětlovat. Klidně i formou knižního rozhovoru. Právě nedostatek tohoto vysvětlování může být jednou z hlavních příčin současné mizerie. Nicméně…

Nicméně pravdou je, že by to vysvětlování měl činit mnohem uvážlivěji a že celá tato kauza je smutným dokladem nekompetence celého Svatého stolce a jeho poradců, alespoň pokud jde o komunikaci s veřejností a mediální vystupování. Omylnost je lidem vlastní. Ovšem pokud jde o Svatý stolec a jeho mediální politiku, docela mne jímá zoufalství z toho, že se ve vztahu k médiím jeví jako nepoučitelný a pokud v této oblasti dochází k nějakým výraznějším změnám, tak spíše k horšímu.

Benedikt XVI. nepochybně udělal chybu ve formě svého vyjádření, které si u bezvěrců a liberálních katolíků přímo říkalo o špatné pochopení či dezinterpretaci, a nikdo ho na to patrně neupozornil. Druhou chybou bylo, že text byl dezinterpretován s vydatnou pomocí Osservatore Romano, který danou pasáž hloupě vypíchl, a poslední chybou byla zcela neadekvátní a nedostatečná reakce Svatého stolce na tuto dezinterpretaci. Navíc posílená neschopností nebo neochotou klíčových katolických médií a zpravodajských servrů zavčas reagovat a dezinterpretaci okamžitě napadnout.

Na závěr ale ještě malá faktická poznámka k článku ve Vendée: Christopher A. Ferrara zřejmě nemá příliš velký přehled o aktuálním dění ve Vatikánu. S jeho ohodnocením arcibiskupa Fisichelly lze sice souhlasit, nicméně tento pán už naštěstí není předsedou Papežské akademie pro život (bohužel, ta zpráva má i horší část, arcibiskup Fisichella je nyní předsedou Papežské rady pro novou evangelizaci). Nicméně, z hlediska článku je to spíše nepodstatný detail.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

20 Responses to Papež jako zábavný společník

 1. Felix píše:

  Pane Pospíšile, jako obyčejně jste nevyhmátl podstatu článku a soustředíte se na podružnost. Pomohu Vám. Podstata článku je v této větě: „Odkdy se náměstek Kristův podvoluje potupě být „grilován“? Ne laikem, ale kýmkoliv na zemi, zesiluji já. A rád Vám – abyste nemusel rozebírat hodnotu vatikánských novin, vatkánského mluvčího, toho drzého sice novináře, který ale dobře pochopil, co si může dnes dovolit a nač mu skočí – taky odpovím: Od doby, kdy se dialog církve se světem stal posvátným zlatým Aronovým teletem, kterému se israelský národ, tedy katolíci, klanějí. Buďte zdráv.

  • cinicius píše:

   To spíše Vy nechápete podstatu mojí odpovědi. Já tvrdím, že vysvětlovat je třeba, ale jinou formou a uvážlivěji. Co se Vám na té odpovědi nelíbí?

   • Felix píše:

    Dyk jsem Vám to právě napsal: píšete o podružnostech a nejdete na podstatu. A z Vaší odpovědi je patrno, že na ni jít ani nemůžete. Protože Vy kritizujete, že to zlaté tele se musí kvalitně vyrobit a opracovávat. Kdežto já Vám říkám, že je potřeba to zlaté tele rozemlít na prach a dát pít synům Israele.

    • cinicius píše:

     Ne grilování, ne dialog, ale vysvětlování. Problém dnešní církve je ten, že nedokáže vysvětlit, co říká a proč to říká. Toi je věc, kterou dělat musí. I papež. A jestli to nechc dělat osobně, tak ať tím někoho spolehlivého a schopného pověří.

     • Felix píše:

      Nepotřebuje nikoho pověřovat, protože žádný problém s „vysvětlováním“ není. Navíc: Radu pro výklad legislativních textů má. Kongregaci pro nauku víry má. Je potřeba spíš mlčet. A pokud plácají plky různí ti orkové, je to jiný problém, než údajná potřeba vysvětlovat. Je to problém jejich plácání plků. Předevší ti by měli mlčet. Různé okolnosti tohoto plácání plků jsem na těchto stránkác nastínil.
      ***
      Řeknu Vám to ještě jinak. Mohutný příval plácání orko plků nenapravíte dalším přívalem „vysvětlování“, ale tím, že orkové budou mlčet.

     • cinicius píše:

      @Felix:

      Ale to, že lidi nechápu a Církev se ani moc nepokouším jim vysvětlit, jak souvisí antikoncepce s desaterem, to je problém. A i když případné umlčení orků ten problém zmenší, nevyřeší ho.

      A když lidi nechápou smysl něčeho, a ten kdo to říká, není schopen ani ochoten vysvětlit, co a proč říká, tak pochopitelně nejsou moc ochotní se tím zabývat, natožpak to poslouchat.

     • Hamish píše:

      Ač nerad, musím se pantátů trochu zastat.
      Dnes, v době, kdy klasické vzdělání, klasická filosofie je kaput, těžko vysvětlovat lidem v tomto klasickém myšlení nevzdělaným, něco, co je právě na klasickém myšlení, logice a scholastice založeno.
      Protože je tu propast. Propast mezi myšlením Církve a myšlením světa. Svět se chová iracionálně zcela záměrně. Záměrně už děti infikuje relativismem, hegeliánstvím a dalším svinstvem. Pokud tito lidé sami nezjistí, že jejich myšlení je a priori špatné a špatně vedené, těžko pochopí sebelépe vysvětlovanou nauku Pravdy.
      Tím nepopírám, že se vatikánské tiskové středisko a papež sám často nechovají jako sloni v porcelánu. Chovají. Jenže právě proto, že se snaží k světu mluvit jeho jazykem. Jazykem, který nesnese smysluplnost a pravdivost.

     • Hamish píše:

      A za další. Opravdu svět nerozumí, nebo se jen tváří že nerozumí?

     • Felix píše:

      Hamish – velmi rozumné. Ale neučí dnes sama církiev autonomii a nezávislost světa? Jak chce pak mluvit se světem přesně. Zbývá jí jen mluvit jazykem světa (a to, myslím se v diskutované věci ukázalo v plné nahotě)? Tedy rozplizle a nejednoznačně? A za druhé: Máte pravdu i v tom, že i přesnému slovu svět rozumí. Ale jak rád se chytne neurčitých orkovin, když nechci mířit výš. A plácají plky oni i naši. Protože málo platné, s přesnou fromulací žádného dialogu (dle pana Pospíšila: vysvětlování nedosáhnete. Je to průšvih, když je to tak a tak. Jako preservativy na africké cestě. No to byl malér! Hned nastoupil jazyk světa a ten, jak vidno v této věci trvá až posud.

 2. Felix píše:

  Sice „vatikánský mluvčí upozornil“, ale Pán Bůh za to http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=13752 zaplať. To bude zase řevu. Vatikánský mluvči asi bude ještě hodně upozprňovat. Chudáčci Zelení …

 3. Pavel píše:

  Jo, prostě jediný profesionální kompetentní novinář je tady Cinik.

  • cinicius píše:

   Pavle, buďto řekni, že komunikace s médii a mediální politika Svatého stolce jsou vpořádku, a nebo mlč. Tenhle osobní útok jsi použil jen protože víš, že mám pravdu, a strašně Tě to štve, právě protože to je pravda. A protože je to pravda, nemáš jak tomu oponovat, tak alespoň takto útočíš na „špatného posla“. To je nečestné.

   Nikdy jsem neřekl, že jsem jediný profesionální a kompetentní novinář, dokonce jsem o sobě nikdy ani netvrdil, že jsem profesionální novinář nebo kompetentní novinář. Ani si to o sobě nemyslím. A s tématem to nemá nic společného.

 4. vonrammstein píše:

  Co má být „liberální katolík“? To neexistuje. Člověk může být buď liberál, nebo katolík. Nikdy ne oboje najednou. Obě kvality jsou naprosto protichůdné a neslučitelné.

 5. David Hibsch píše:

  Vést dialog či vysvětlovat něco lidem oddaným duchu světa, skrze kýmsi vlastněná média, je prostě nesmysl. Divím se, že takto vzdělaný papež nepochopil, že svět vlastně žádná vysvětlení nepotřebuje a ani nechce. Svět (prezentovaný médii) jen potřebuje, aby mu bylo „posvěceno“ či kýmsi legitimizováno jeho pohanské smýšlení. Myslím, že to pan Ch. A. Ferra vyjádřil zcela přesně. Papež prostě není soukromá osoba a cokoliv řekne na téma víra či mravy je vždy považováno za výrok autority náměstka Kristova. Kdysi byli papežové prozíraví a když se vyjádřili byli jasní, přesní a razantní. Oni totiž učili, nezaujímali postoje. Dnes díky ekumeně a dialogu se světem, jakoby ztratili soudnost, zřejmě se domnívají, že lze slovy, různými metodami či rétorickými cvičeními usmířit ducha světa s pravdou Krista Krále.

  • Felix píše:

   Ve světle nevídané obrody pravoslaví v Rusku (za 20 let 23.000 nových kostelů, to máte každý den 3 nové kostely nepřetržitě po dobu 20 let, k tomu teď přistupují restituce, jimž nikde jinde není rovno) bude asi muset Vatikán učinit také něco podstatného ve směru obrody – v evropském a americkém regionu Vatikánu zatím nerušeně už po dobu půl století pokračuje stéle stejný trend). Bude to velice velice zajímavé. Možná to papežovo povídání byla před tím poslední kapka.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: