Náboženské poměry v Indonésii 3: Křesťanství

Křestanství se v Indonésii začalo šířit koncem 16.st., kdy jednotlivé ostrovy začali kolonizovat Holanďané. Jelikož ti se v 16. století odklonili od katolictví a přijali většinou protestantsví kalvínského typu, většina misionářů byla protestantská. Proto i většina z 22 milionů křesťanů (10% obyvatel Indonésie) patří k protestantským denominacím. Katolíci představují asi 5 milionů věřících rozptýlených v 38 diecézích.

Pokud jde o jejich rozmístění, křesťanů procentuelně přibývá od západu k východu (viz mapa). Zatímco západ je víceméně muslimský, na Západní Papuy je křesťanů zhruba 80%. Víceméně křesťanské jsou následující provincie: severní Sulawesi, ostrovní skupina Nussa Tengara, Molucké souostroví a Západní Papua.

Křesťané mají ústavně zaručenou svobodu vyznání, ovšem praxe je jiná a v Indonésii sílí snahy muslimských radikálů zemi totálně islamizovat, které na sebe berou různou formu: od diskriminace křestanů v zaměstnání, přes snahy stěhovat muslimy na území křesťanů, aby je početně přečíslili (viz Západní Papuu), až po přímé útoky militantních skupin, jako Laskar džihád, která nechvalně proslula pogromy na křesťany na Sulawesi, Molukách a Západní Papuy. Laskar džihád běžně používá metody jako jsou vyhrůžky, vypalování kostelů, únosy žen, vraždy křesťanských vedoucích či vyhánění celých vesnic do džungle.

V letech 1999-2002 probíhalo protikřesťanské tažení na Molukách, odhaduje se, že bylo 40 tisíc křesťanů zavražděno a 500 tisíc vyhnáno, popelem lehly stovky vesnic a kostelů. Přes veškerou proklamovanou podporu vlády křesťanům probíhalo toto tažení bez jejího účinného odporu: armáda prakticky vždy přišla „pozdě“ a militanti se mohli přesunout do jiné oblasti. Existují svědectví, která dokazují propojení úředníků, armády a policie s těmito radikály.

V současnosti jsou tyto radikální muslimské bojůvky, jejichž síla se odhaduje na 2,5 tisícě mužů, doloženy na Západní Papuy, kam se v tichosti přesunuly z Moluk. Údajně využívají armádní základny, kde se jim dostává od armádních instruktorů výcviku a výzbroje pro budoucí akce. Halasná a v reálu naprosto bezvýsledná vládní protiteroristická kampaň je jen divadélko pro důvěřivé západní politiky. Ostatně komu ze západních politiků záleží na domorodých křestanech, kteří jsou pro ně jen trochu civilizovaní divoši?

Evangelizace muslimů je rizikové povolání, přesto jsou i v Indonésii mnohá svědectví o konverzích muslimů a zdá se, že jich dokonce přibývá, což muslimy celosvětově velmi děsí. TV Al-džazíra odvysílala rozhovor s jedním vlivným muslimským učencem, který přiznal, že ročně konvertuje ke křestanství 16 milionů muslimů. Sám jsem se divil, že muslimové toto přiznávají. Povzbuzuje mne to modlit se za svět islámu a chci vás všechny, kdo čtete tyto řádky, vyzvat: modlete se za muslimy, náš Bůh je mocný a může proměnit jejich srdce. Modlitby jsou levnější a efektivnější než posílat tam vojáky. Tolik tedy ke křesťanství v Indonésii, kde navzdory útrapám církev roste.

Papuan Warior

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

One Response to Náboženské poměry v Indonésii 3: Křesťanství

  1. Papo píše:

    A kolik křesťanů konvertuje k Islámu?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: