Tradiční novoroční mše v Praze

foto: Ant. Šalanský

Na první den v novém občanském roce připadla jako vždy Slavnost Panny Marie, oslavená mší svatou dle tradičního dominikánského ritu v klášterním kostele sv. Jiljí v Praze. Mši odcelebroval P. Cyprián Suchánek OP za účasti nevelkého počtu věřících.

Důvodem pro nízkou účast bylo zřejmě pozdní oznámení o konání mše sv., což však nikterak nespadá pod kompetenci celebranta a je zaviněno spíše souhrou okolností a pozdním informováním.

foto: Ant. Šalanský

Dominikánský ritus je jeden z tradičních římských ritů, který se vyvinul z mešních obřadů římských bazilik společně s ritem galikánským ve 13. století. Schválen byl papežem Klementem IV. roku 1267. Po sjednocení římského obřadu r. 1570 si směl zachovat svoji jedinečnost, podobně jako jiné starobylé obřady: ambrosiánský, cisterciácký, kartuziánský, karmelitánský a další.

Tímto se tedy tento starobylý ritus požíval až do dnešních dob, kdy je sloužen buď skrze staré otce, kteří se už nový římský ritus učit nemuseli, nebo skrze indulty udělované ostatním, v souladu s prohlášením 2. vatikánského koncilu obsaženým ve 4. článku konstituce o posvátné liturgii, který přiznává stejné právo a stejnou úctu všem právoplatně uznaným ritům.

Antonín Šalanský

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

Advertisement

3 Responses to Tradiční novoroční mše v Praze

 1. Irenej píše:

  Ještě bych přidal jeden důvod, a tím je doba konání. Ono těch 8:15 je 1. ledna docela náročné i pro odolné jedince. 😉

 2. lupa píše:

  Se mší v ritu OP jsem předem počítal, i když byla ohlášená až „v poslední minutě“. A otec Cyprián nezklamal.

  Reportéra DaH bych chtěl korigovat pokud jde o počet věřících: nebylo jich nijak výrazně méně něž jindy (cca 20 oproti běžným cca 30 lidem).

  A příště si vypněte blesk, když fotíte v kostele, ruší to! A na tu dálku to stejně nemá smysl, jak je vidět z horší kvality prvního snímku.

  • Irenej píše:

   Vidíte, já jsem si toho blesku, kterým po nás pan reportér pálil, ani nevšiml – ale jinak máte samozřejmě pravdu, většinou to ruší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: