Starosta Čenstochové šokoval nápadem zpoplatnění návštěvy Jasné Hory

Jasná Hora

Krzysztof Adam Matyjaszczyk (* 1974), levicový starosta města Čenstochová, šokoval „originálním“ nápadem zpoplatnit návštěvu na území města se nacházejícího kláštera Jasná Hora a peníze využít „pro opravu infrastruktury a propagaci města i kláštera“. Oficiálně zatím neupřesnil ani částku (neoficiálně se mluví o 4 zlotých, tj. v současné době asi 25 Kč), ani způsob, jakým by chtěl vybírat poplatek za návštěvu kláštera, který městu pochopitelně nepatří.

Každopádně paulíny tím nijak nenadchl. Pobouřený otec Roman Majewski, který je převorem kláštera, se k této věci vyjádřil v kazání při posledních loňských  „prosbách jasnohorských“, které za přímého přenosu Radia Maria a TV Trwam přednesl o svátku sv. Silvestra. Nápad označil za kuriózní a vyloučil, že by se klášter na něm jakkoliv podílel (polsky ZDE). Později dodal, že Jasná Hora je otevřená pro všechny, její brány se zavírají pouze před nepřáteli Církve, svaté víry a polského národa“ (polsky ZDE).

Já dodám jen jedno – člověka občas překvapí, kdo všechno se může stát v Polsku starostou a co vše se mu občas honí hlavou. Snad pan Matyjasczyk časem vystřízliví.

Ignác Pospíšil

Fotografii kláštera pořídil uživatel Frees 1. září 2010 a byla převzata pod licencí Creative Commons Attribution 3.0 Unported z Wikimedia Commons (zdrojový soubor).

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

15 Responses to Starosta Čenstochové šokoval nápadem zpoplatnění návštěvy Jasné Hory

 1. Paul Max píše:

  Vybírání vstupného do kostelů je opravdu hnusné. Bohužel se s ním setkáváme i u nás zcela běžně v mnohých městech. Sám jsem několikrát zakusil, že jsem byl vyzván k placení vstupného do chrámu, přestože se za pár minut začínala bohoslužba. Pak ať ČBK vysvětluje nevěrcům, že Církvi nejde především jen a jen o peníze…Inu Poláci taky už asi chápou, že šmelit se dá opravdu se vším.

  • Hamish píše:

   Kde a kdy se vam to stalo?

   • Paul Max píše:

    Leckde. Praha, Brno, H.Králové, Č.Budějovice, Plzeň a jinde.

    • VlaM píše:

     Kde v Brně konkrétně? Neznám takový kostel (kromě pořádání koncertů) a rád bych si to ověřil.

     • Civil a Medojed píše:

      V Brně se, co vím, na některých místech platí jen za vstup do turisticky atraktivních mimobohoslužebných sakrálních prostor typu věže nebo krypty.

     • VlaM píše:

      To ano, na Petrově do věže nebo do krypty nebo u kapucínů do hrobky k Trenckovi. To ale není „do chrámu“, je to všude normální a nic protivá temu, i kdyby to bylo pár minut před bohoslužbou.

    • JiKu píše:

     Myslím, že Paul Max kecá. Vstupné, to ano. Ale pár minut před bohoslužbou? Já prosím o ten příklad z Prahy.

     • :) píše:

      Zkuste se zajít pomodlit do sv. Mikuláše na Malostranském náměstí… Přeji hodně štěstí. K modlitbě je tam bezplatně vyhrazena 1 hodina denně někdy dopoledne. Jinak se tam bez vstupu nedostanete a to ani k nějaké mřížce nebo tak…

     • Hamish píše:

      No bodejt!
      Filmari potrebuji na ples upiru dokonale, neposkozene prostory (vizm film Van Helsing) a arcibiskupstvi vejvar z najmu.

     • JiKu píše:

      Tak znovu. Myslím, že Paul Max kecá. Vstupné, to ano. Ale pár minut před bohoslužbou? Já prosím o ten příklad z Prahy.

 2. Felix píše:

  Člověka nemůže překvapit, kdo všechno se může stát v Polsku starostou – neboť Polsko, jakožto součást západní civilizace v rozkladu, a zejm. jako člen eurosvazu, a zejm. za Tuskovy zednářské vlády spěje zákonitě ke zkáze. Jedinou obranou by bylo, svrhnout Tuska, vystoupit z eurosvazu a isolovat se od dnešní záp. civilizace. Ale to není možné, protože polská katolická církev většinově vše uvedené rozkladné třebas jen mlčky a za podpůrných impulsů shora, podporuje. Bejvávalo, bejvávalo Polsko katolické. A ten starosta nejen že nevystřízliví, ale bude ještě hůř. A základní princip: i v Polsku ovládá veřejný prostor sekularismus.

 3. kdumb píše:

  V Polsku na tom může TEORETICKY zarobit, protože je tam opravdu mnoho věřících. U nás by mu to nepomohlo. Samozřejmě, nemá moc možností, jak to zařídit. Může například vybírat poplatky za průjezd/průchod po přístupové cestě, která patří městu.

  Avšak, pokud není klášter ze všech stran obklopen pozemky města či osob souhlasících s tímto plánem, může se to celé obrátit proti němu a městu. Věřící budou na Jasnu Goru přistupovat z venkovské strany a tak nejenže nezaplatí vstupné, ale ani nic neutratí na území města, prostě město přijde zcela zkrátka.

  Pravděpodobně mu však někdo dříve či později vysvětlí, že je to technicky i právně na hraně proveditelnosti, pokud ne za ní.

 4. vonrammstein píše:

  Nenacvičovali u nás něco podobného ve svatém Vítu?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: