Zlatý brk 2010 – čtenářská část

Ve čtenářské části ankety Zlatý brk 2010 hlasovalo nakonec díky finiši z posleních hodin 17 lidí, to je oproti loňsku o jednoho hlasujícího více. Je to pro mne velkým zklamáním, neboť počet čtenářů časopisu je oproti času konání minulé ankety cca dvojnásobný. To nutí k zamyšlení, zda ji nebude nutné poněkud zreformovat, aby byla atraktivnější. Výsledky:

1.-2. místo: Blog Michala Semína (autor: Michal Semín) a Snubní tajemství (autor: Karel Skočovský) – oba 9 hlasů

3.-4. místo: Očima oslíka (autor: David Petrla) a Pro život (autor: Eva Iszworová)- oba 8 hlasů

5. místo: Web Kateřiny Tětivové (autor: Kateřina Tětivová) – 3 hlasy

6. místo: Poznámky sedláka Vaváka (autor: Jiří Novák) – 2 hlasy

Výsledky redakční části ankety budou k dispozici, jakmile poslední z porotců dodá své hodnocení.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

 

4 Responses to Zlatý brk 2010 – čtenářská část

  1. Felix píše:

    Mám už delší dobu takovou myšlenku: Stojí ještě někdo o pravdu? Asi mně bude odpovězeno: Jistě. Ale já o tom pochybuji. Proč? Protože pravda předpokládá její hldání, tázání se po ní. A stojí někdo o hledání pravdy? Mně se zdá, že ani ne. Přede vším by měla být otázka, co to je pravda? ne řečnická, jako u Piláta, ale mučivá. jen se tak zeptejte, co to je pravda, pokud to někdo náhodou víte. Budete svědky přepodivných reakcí. Ale to je jen začátek při hledání pravdy. Já třeba jsem tady položil už dost otázek a nebyly to otázky řečnické. Prakticky jsem se nesetkal s nikým, kdo by se tu pokusl odpovědi nějak hledat. Ano, lidé jsou do jisté míry i velmi aktivní. Někteří i na demonstraci přijdou. Ale nakolik se budou snažit poznat pravdu o tom, proti čemu demonstrují? Myslím si, že jít na demonstraci a dvě odiny proti něčeu protestovat, je zdaleka méně namáhavé, než se snažit dotyčnému problému porozumět. Ono hledání pravdy je něco úplně jiného, než být informován. Podávání informací je jen registrací toho, co se děje. Ale pravda, to znamená hledat PROČ se to děje? Proč je otázka metafysická. Hledání pravdy je pátrání po příčinách. Jít ne demonstraci je tedy snazší, než pracně hledat příčinu, proč se děje to, proti čemu se demonstruje. A nemohou uspokojit zkratkovité výpovědi, že příčinou „je odpad od Boha“, „neznalost Boha“ – stejně jako neuspokojí to, že „pravda je Kristus“. Jindy se dozvíme o duševním rozpoložení pisatele. Prošel jsem si všechny zde jmenované blogy. Už název „Duše a hvězdy“ je hledání pravdy naony vzdálen. Stejně tak „Očima oslíka“. Jednotlivé články podávají autorův názor, autorovy informace, autorovu emoci, autor předvádí svůj vtip, ale ukažte mi blog, kde by se hledala pravda, kde by se hledalo PROČ? Dokonce se mi zdá, že je to někdy jako v době Pána Ježíše, kdy otázka byla záludná, měla zahnat do kouta, měla diskreditovat. Zdá se mi, že takové ty nejdelší diskuse jsou spíš osobní výměnou subjektivních názorů, někdy výtek, ale ukažte mi diskusi, kde by se cíleně šlo za hledáním pravdy. Kdy by se neodbočovalo. Někdy se to řeší tím, že se diskuse úplně zatrhne – v posledníc měsící třeba na stránkách obcinst – objeví se článek-výpověď a mysli si o tom, co chceš. Osobně za nejlepší z hlediska hledání pravdy považuji Semínovy články na idnes, ovšem ty mají zase tu nevýhodu, že příp. diskusí k nim by člověk zase zvyšoval čtenost Odpůcovu, tj. MF. A tak si zkuste projít nějakou zejší diskusi s nejmíň tak 30 komentáři a posuďte: jakou to má hodnotu? A tak to jsou důvody pro to, že se mi zdá, že totálně vítězí registrace jevů nad odůvodněnou pravdou. Ne nadarmo v posledním čísle Distance (ani tam nemůžete položit otázku) je zdrcující článek nazvaný „Společnost nevědění“. Že tato společnost je společností nevědění. Bude se, dá-li Pán, distribuovat po neděli.

  2. Honza Kohoutek píše:

    Že tato společnost je společností nevědění.
    Což dokazujete vy sám, neboť všichni ostatní tady vědí, že Semín píše na blog Hospodářských novin (ihned) a nikoli MF 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: