Jak špatná víra plodí zlo

Narazil jsem na stránky Gloriaplus a na nich příspěvek, který nádherně demonstruje, jak špatná (resp. špatně chápaná) víra snadno zplodí zlo. Autoři stránek, vedení logikou, které opravdu pramálo rozumím, dávají dohromady Petici na podporu pronásledovaných křesťanů, plánované setkání v Assisi a Mt 16, 21-23 a komentují to:

Co tyto tři, zdánlivě nesouvisející události spojuje?

Je to tradiční Petrova nedověra.

Spoléháte se na vlastní sílu, satani?

Je to absurdní a vysloveně pekelný přístup. Proto nám přece Bůh dal život, abychom žili, a nejen to, abychom ho žili dobře. Což mimo jiné znamená, že máme svou sílu k tomu, abychom ji užívali, jak nejlépe dokážeme.

Slyšeli někdy autoři té stránky podobenství o hřivnách? Nebo snad nechápou vztah modlitby a všedního pozemského úsilí? Modlitba přece NIKDY nestojí v opozici k pozemskému úsilí. Naopak, je s ním spojena. Jak jsem už psal ve svém článku Modlit se nestačí – Bůh není náš nádeník, abychom my se jen modlili a on makal za nás.

Koneckonců, když se Kristus po svém zrtvýchvstání zjevil apoštolům, tak neluskl prsty a nevykouzlil oběd, ale řekl jim: vyhoďte sítě. A ejhle, kde předtím nic nechytili, měli najednou tolik ryb, že to div loď nepřevrhlo. Samaritán se také nespokojil s tím, že by se nad dobitým pomodlil, ale pomohl mu velmi hmatatelně vlastními silami a penězi.

Nepochybuji, že křesťané trpící pro svou víru míří do nebe. Ale stejně tak nepochybuji, že do nejhlubšího pekla patří ti jejich „bratři“, kteří je nechají trpět bez pomoci, bez ohledu na to, jak „svatě“ a „zbožně“ znějící výmluvu si našli.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskusních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou.

Advertisement

15 Responses to Jak špatná víra plodí zlo

 1. Na Východě píše:

  Ve světle tohoto příspěvku působí podtitulek názvu stránky (zachráníme církev pro Krista) jako rána pěstí…
  I autor spoléhá na svoje vlastní, i autor je satan…
  Nebo jen „neví, co číní“…

 2. Hamish píše:

  To budou dohnalovci. Lidé rozumu mdlého a víry heretické.

 3. vonrammstein píše:

  Taky jsem se s tím imbecilem-prosím nemazat, to není urážka, ale diagnóza-pokusil nesouhlasit. Než mi zablokoval přístup a vymazal diskusi, tvrdil v ní, že je římský katolík. Ehm.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: