Naděje na legalizaci křesťanství v Bhútánu byly předčasné

Naděje na zlepšení situace křesťanů vyvolala nedávná slova vládního představitele pro náboženské záležitosti, že křesťanská společenství budou moci být vbrzku registrována. Bhútánský ministr vnitra a kultury Lyonpo Minjur Drji však 2. února prohlásil, že oficiální uznání by si žádalo ještě další zkoumání a podle jeho názoru není naléhavé, ani nutné. Více ZDE.

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskusních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou.

Advertisement

10 Responses to Naděje na legalizaci křesťanství v Bhútánu byly předčasné

 1. Honza Kohoutek píše:

  Jak by se k 10 % obyvatel hlásících se k buddhismu měl zachovat teoreticky existující stát, kde se 70 % lidí hlásí ke katolicismu a katolicismus je tam státním náboženstvím? Zřejmě by buddhisty v souladu s katolickým učením pouze toleroval a náboženskou svobodu nedovolil ne? Totéž aplikují buddhisté v Bhútánu.
  Ano, vím, teď na mě vyletíte jak čertíci z krabičky, že oni na to nemají právo, protože jejich kult je falešný.
  Ale do jaké míry je nebo není pokrytecké žádat náboženskou svobodu pro všechny nestátní náboženství, když hlavním cílem katolicismu je (alespoň podle některých tradičních katolíků), aby se stal státním náboženstvím a všechny nekatolické a tedy nestátní náboženství pouze toleroval?
  Nakolik je nebo není trapné vyřvávat v jednom šiku na sionistických demonstracích (jako byla ta lednová na Václaváku) svobodu pro všechna náboženství, aby ve chvíli, kdy se katolicismus stane dominantním, své dřívější spoludemonstranty zradil a začal hlásat věci značně odlišné od konceptu náboženské svobody?
  Tohle není jako bojovat proti potratům společně s lidmi jiného vyznání, protože tam své proklamace katolíci nezradí. Jsou a budou proti potratům vždy.
  Ale rvát se za náboženskou svobodu, když ji údajně katolicismus v principu odmítá??? Je to čestné? Je to katolické?

  • Hamish píše:

   Výborně, Jene 🙂
   Své připomínky adresujte do Vatikánu. Tam totiž po staletích tolerance falešným kultům, začali po DVK vyznávat „náboženskou svobodu“.
   Díky za váš výtečný postřeh.

   • Miloš Hlávka píše:

    Ano, bez toho (tj. uznání náboženské svobody) by nebylo poctivé usilovat o „legalizaci“ křesťanství v Bhútánu, kde buddhisté výrazně převažují.

    Buď přeji svobodu víry jiným, a pak ji mohu požadovat i pro víru svou, nebo tu svobodu jiným náboženstvím nepřeji, a pak se nemám co divit, pokud někdo někde pronásleduje to mé.

    Nicméně rád bych doufal, že – sice pomaleji, než se zdálo, ale nakonec přece jen – k nějakému posunu k větší náboženské svobodě (nejen křesťanů) v Bhútánu dojde (i když existují země, jako třeba Saúdská Arábie či Pákistán, kde je situace MNOHEM naléhavější, protože v Bhútánu se za rouhání, pokud vím, nepopravuje)

    • Hamish píše:

     Odsouzené bludy jsou –

     § X. Bludy, které se týkají dnešního liberalismu

     77. V této dnešní době již není vhodné, aby katolické náboženství bylo považováno za jediné státní náboženství a aby všechny ostatní jakékoliv kulty byly vylučovány.

     78. Bylo by proto chvályhodné, že v některých katolických zemích bylo zákonem postaráno o to, aby přistěhovalcům byl dovolen veřejný výkon jakéhokoliv jejich náboženského kultu.

     79. Jest tedy omyl, že občanská svoboda jakéhokoliv kultu, nebo plná a všem přiznaná volnost pronášeti zjevně a veřejně jakékoliv názory a myšlenky, vede příliš snadno ke zkáze mravů a myslí, a k šíření zhoubné lhostejnosti náboženské.

     • Felix píše:

      Ad 77. Už jsem zde citoval projev v Subiaku https://aktualityhvezd.wordpress.com/2011/01/11/halik-revidoval-svuj-fideismus/ o tom, že dříve „se křesťanství, v rozporu se svou povahou, bohužel stalo státním náboženstvím.“ A taky jsem zmiňoval kuchání Denzingera. Z uvedeného nezbývá než mít za jisté, že citovaný čl. 77 byl zrušen. Nevím ake, kterým rozhodnutím (kongregace?,v AAS? via facti? – tím, že se autor výroku stal Svatým otcem?).

     • Hamish píše:

      Tak, dost těžko se dá zrušit Tradice, že…

     • Miloš Hlávka píše:

      Je mi vcelku jedno, co kdo prohlásil za blud či ne, snažím se řídit vcelku jednoduchým pravidlem: co nechceš, aby jiní činili tobě (například pronásledovali tvé náboženství), nečiň ani ty jim (nepronásleduj jejich náboženství). Není nakonec tahle zásada tak nějak i někde v evangeliu?

      Ostatně bhútánský režim se podle citovaného §10 vcelku chová – jen slovo „katolické“ nehradil slovem „buddhistické“, ne? (Za vykonávání kultu v soukromí se v Bhútánu tuším nepronásleduje.)

     • Hamish píše:

      Hezká demagogie.

  • Eru Iluvatar píše:

   Semínové všech vyznání spojte se!

 2. brontochundelka píše:

  Myslím, že pokud je katolicismus v Bhutánu alespoň tolerován, tak je to lepší než bezbřehá náboženská svoboda. Až tam bude většina katolická, stane se Bhután katolickým státem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: