Oslavy ke 200. výročí narození sv. Jana Nepomuka Neumanna

V rámci oslav při příležitosti 200. výročí narození prachatického rodáka sv. Jana Nepomuka Neumanna organizuje biskupství českobudějovické s řadou partnerů nejrůznější akce. Přehled těch nejdůležitějších je ZDE.

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou.

13 Responses to Oslavy ke 200. výročí narození sv. Jana Nepomuka Neumanna

 1. Hamish píše:

  Mše svatá v ritu, který světec sloužil, k jeho poctě asi nebude, že?

  • cinicius píše:

   Pár lidí o ni chce usilovat, ale obávám se, že v českobudějovické diecézi je to ztráta času. Víme, jak dopadl poslední pokus…

   • Pius píše:

    Řekl bych, že to ztráta času není. I když se to nepodaří, tak je i to samotné usilování a především reakce na něj výmluvným svědectvím odhalujícím mnohé charaktery.
    Nemám teď na mysli charaktery těch usilujících.

    • cinicius píše:

     Těžko se dozvíme něco, co už nevíme…

     • Pius píše:

      My to víme, ale mnozí ještě ne.

     • Hamish píše:

      Já myslím, že by stačilo dát odkaz na diskusi z minulého roku a prakticky totéž by se dalo říci o letošku.
      Smajlík má sice pravdu, teoreticky to tak opravdu funguje. Prakticky je realita jiná – perzekuce kněze, který by si něco takového dovolil, je jasnou věcí.

     • :) píše:

      Nelze ho perzekuovat, když je v invalidním důchodu a navíc z jiné diecéze… Popř. členem žebravého řadu… Takoví bývají ochotní… Chytrému napověz…

     • Pius píše:

      Lze však persekuovat toho, kdo mu „půjčí“ kostel. Pokud mu jej někdo půjčí.

     • :) píše:

      Možná jo, pokud se to někdo dozví. A i kdyby, tak co. Katolík by se neměl bát perzekuce kvůli tomu, že pořádá Mši svatou. Za co jiného už je příjemnější trpět a z čeho mít větší radost… Jak pravili jistí starokřesťanští mučedníci: „Nemůžeme být beze Mše sv.“

      Navíc ty představy jsou trochu paranoidní. Myslím, že to nikdo zas tak řešit nebude, jelikož mu to za to nebude stát. Když se přijdete biskupa zeptat, tak vám to zakáže, protože to se udělá snadno. Ale pátrat po tom, kdo to dovolil etc… To už je moc práce. A navíc když prostě přijdete, řeknete: „Chvála Kristu! Mohli bychom u Vás v kostele sloužit Mši svatou? Přijede nám na návštěvu kněz z …“ Nemusí se hned zdůrazňovat, že některým prelátům je Mše sv. proti srsti.

     • Pius píše:

      Ano, máte samozřejmě pravdu, a pokud to vypadá, že se neshodujeme, tak je to tím, že Vy píšete o teorii a já o praxi. Bohužel znám příliš mnoho kněží, kteří se touto správnou teorií v praxi neřídí.
      Zvlášť poslední generace. V semináři se hodně snažili, aby je naučili takové věci si nedovolovat. Nemluvě o bohoslovcích, kteří neměli dostatečně ohebnou páteř, ti většinou seminář ani nedokončil.

   • :) píše:

    Není o co usilovat. Mši svatou může sloužit jakýkoliv kněz, který to umí, a ptát se nikoho nemusí. Stačí když nějakého takového kněze oslovíte, seženete místo a je to. Taky se nejezdíme ptát do Vatikánu, jestli můžeme pokřtít děcko…

  • VlaM píše:

   Ona se slouží mše sv. k poctě kupř. sv. Jana Zlatoústého pouze v ritu, který tento světec sloužil?

   • Hamish píše:

    Myslim ze nic takoveho tu nikdo netvrdil, takze hezky pokus o slameneho panaka.
    Rozhodne však povazuji za vhodnejsi, aby se k pocte katolickych svetcu slouzila katolicka mse svata.
    Ne buninianska karikatura.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: